Hz.Muhammed (S.A.V) Fatih Sultan Mehmet İçin Hangi Sözleri Söyledi ?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Peygamber Efendimizin Müjdelediği Büyük Kumandan Fatih Sultan Mehmet


  Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söylediği Sözler

  Geçtiğimiz sezon sinemalarda rekor izleyiciye ulaşarak izlenen Fetih 1453 filmi, yakında televizyon dizisi olarak ekranlara gelecek melekler :) Tarihimizin şanlı bir sayfası olarak hafızalarımıza kazınan İstanbul'un fethi İslam tarihi için de son derece önemli bir olay. Peygamber Efendimizin Müjdelediği Büyük Kumandan Fatih Sultan Mehmet, bu müjdenin kahramanı olabilmek için günlerce uykusuz kalmış, düşünmüş. Ve sonunda Allah'ın yardımıyla müjdelenen komutan olma şerefine erişmiş. İşte Peygamber Efendimizin Fatih Sultan Mehmet İçin Söylediği Sözler ...:)


  [​IMG]


  "İstanbul mutlaka feth edilecektir Onu feth eden ne ulu bir komutan, onun askerleri ise ne güzel askerlerdir" (Hz. Muhammed)


  Şehzâdeliğinden beri bir an önce İstanbul’u fethetmek, hazret-i Peygamberin müjdesine mazhar olabilmek ideali ile tutuşan SultanMehmed, bu büyük meselenin halline çalışıyordu. Bu sebeple askerî târihin kaydettiği ilk büyük ateşli silahlar ve toplarla bu orduyu dayanılmaz bir kudret hâline getirmiş, İstanbul muhâsarısında donanmayı Beşiktaş’tan kara yolu ile Haliç’e indirilen teknik bir dehâya ve çeşitli muhâsara makinalarına, seyyar kulelere sâhib olmuştu.

  Manisa’da şehzâdeyken, hocası büyük velî Akşemseddînİstanbul’u fethedeceğini müjdelemişti. Hazret-i Peygamberin; “İstanbul muhakak fethedilecektir. Bu fethi yapacak hükümdâr ve ordu ne mükemmel insanlardır.” meâlindeki hadîs-i şerîfi onu ayrı bir şevke getirmişti.

  Kaynakların belirttiğine göre, Pâdişah, hep İstanbul’un fethini düşünüyordu. Evliyânın işâretleri, keşif ve kerâmet sâhiplerinin sözleri ile o bu fikri tamâmiyle benimsemişti. Pâdişâhın gece-gündüz huzûru kaçmıştı. Yatağına girer kalkarken, sarayında ve dışarıda gezinirken kafası hep İstanbul’un fethi ile meşguldü. Yalnız veya maiyetiyle gezintiye çıktığında da yine fethi düşünür, Peygamberimizin müjdelediği ulu kumandan olmak için istirâhat ve uyku bilmez geceleri hep düşünürdü.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. hz muhammed fatih sultan mehmet için söylediği söz

  ,
 2. Peygamber Efendimizin İstanbul hadisi

  ,
 3. peygamber efendimizin fatih sultan mehmet hadisi

  ,
 4. hz muhammed fatih sultan mehmet,
 5. fatih sultan mehmet hz muhammed,
 6. hz muhammedin istanbulun fethi ile ilgili sözü,
 7. istanbulun fethi peygamber efendimizin sözü,
 8. fatih Sultan Mehmet hadis,
 9. istanbul fethi peygamber efendimizin sözü,
 10. fatih sultan mehmet ile ilgili hadis,
 11. fatih sultan mehmet peygamber efendimizin hadisi,
 12. peygamberimizin istanbulun fethiyle ilgili hadisi,
 13. istanbulun fethi hz muhammed,
 14. hz muhammedin istanbulun fethi ile ilgili hadisi,
 15. fetih 1453 peygamber efendimizin sözü