Hz.Osman Hakkındaki hadisler!

Konu, 'Hadis-i Şerifler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye

hz osman ile ilgili hadisler hz osman hakkındaki hadisler hadis hakkında HZ. OSMAN (R.A.)

Hadis-i Şeriflerde Hz.
    Osman hakkında buyruluyor ki;

***Her peygamberin cennette bir arkadaşı vardır. Benim arkadaşım da Osmandır.
    ***Osmandan gök kubbedeki melekler haya ederler.
    ***Bütün melekler benimle iftihar ederler. Ben de
    Osman Bini Affan ile öğünürüm.
    ***Osmanın şefaatı sayesinde cehennemi Hak etmiş yetmiş bin kişi hesapsız cennete girecektir.

************ Eshab-ı Kiramın en büyüklerinden ve Peygamber Efendimizin damadı, üçüncü halifesidir. Peygamber Efendimize iki defa damad olmakla şereflendiği için, iki nur sahibi manasına gelen **Zinnureyn** lakabıyla anıldı. Dünyada iken Cennetle müjdelenen on kişiden biridir. Hz. Rukiyyeden Abdullah isminde bir oğlu olmuş bu sebeble Ebu Abdullah künyesi ile tanınmıştır.

*Rasulullah (S.A.V) kızı Rukiyyeyi Hz. Osmana verdikten bir zaman sonra kızına;
    **Osman Bini Affanı nasıl buldun?* dedi.
    *Hayırlı, iyi gördüm.* dedi.
    *Ey canım kızım! Osmana çok saygı göster. Çünkü Eshabım arasında, ahlakı bana en çok benzeyen odur!* buyurdu.

***Hz.
    Osman, Peygamberimizin vahiy katiplerindendi. Güzel yazar, güzel konuşur ve çok kuvvetli bir hatipti. Daima Kuran-ı Kerim okur, Ondan çeşitli meseleler çıkarırdı. Kuran-ı Kerimi hıfzı çok kuvvetli idi. Namazda bir rekatta bütün Kuran-ı Kerimi okuyan dört kişiden biri de odur. Çok okuduğu için iki mushaf elinde eskimiştir.

***Hz.Osman (R.A.), Hz.Ömerin tayin ettiği bir heyet tarafından Hicri 23 (M.644) senesinde halife seçildi.

***Hz.
    Osman, hilm ve hayası ile meşhurdur. Marifet ilminde gayet mahirdi. O derece haya sahibi idi ki melekler dahi Ondan haya ederdi.

**Hz.Osman (R.A.) zamanında; Hz.Ebu Bekir (R.A.) tarafından kağıt üzerine yazdırılan ve mushaf adı verilen Kuran-ı Kerimin ilk nüshasından, altı nüsha daha yazdırılarak çoğaltıldı. Bu muhsaflar; Medine, Mekke, Şam, Bağdat, Yemen ve Bahreyne birer tane gönderildi. Bu bakımdan ona Naşirül Kuran (Kuranın yayıcısı) denilmiştir. Kufi harflerle yazılmış olan bu mushaflarda harflerden başka hiçbir nokta ve işaret kullanılmamıştır.

**Bu ilk yedi nüshadan günümüzde, bir tanesi Mekkede Kabede, biri Kahirede Milli Kütüphanede, bir diğeri ise Özbekistanın Taşkent vilayetindeki İslam Kütüphanesinde korunmaktadır.

alıntı

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye

Cevap: Hz.Osman Hakkındaki hadisler!
    ne güzel bilgiler emeğine sağlık

Hz.Osman Hakkındaki hadisler! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. lösemı hakkındakı herşey

1. S: Kansızlık (Anemi) nedir? C: Kansızlık alyuvar kitlesinde veya kan hemoglobin konsantrasyonunda azalma anl..... gelir. Normal hemoglobin ve hematokrit değerleri her yaş ve cinsiyet grubunda farklıdır. 2. S: Kaç çeşit kansızlık vardır? C: Kansızlık alyuvarların büyüklüğüne göre 3 tipe ayrılır: mikrositik (alyuvar hacminin düşük olduğu kansızlık şekli) normositik (alyuvar hacminin normal...
  2. Kadere İman Hakkındaki Hadisler

* Hz. Cabir radıy[IMG]u anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kul, hayrıyla, şerriyle kadere inanmadıkça, kendine (hayır ve şerden) isabet edecek şeyi atlatamayacağını, (hayır ve şerden) kaçacak olan şeyi de yakalayamayacağını bilmedikçe iman etmiş olmaz." * İbnu Amr İbni'l-As radıy[IMG]u anhüma anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm,...
  3. Cennet Hakkındaki Hadisler

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Allah Teâla hazretleri ferman etti ki: "Ben Azimu'ş-Şân, salih kullarım için gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve insanın hayal ve hatırından hiç geçmeyen nimetler hazırladım." Ebu Hureyre ilaveten dedi ki: "Dilerseniz şu ayet-i kerimeyi okuyun. (Mealen):...
  4. Ramazan Ayı Hakkındaki Hadisler

Size Ramazan ayi geldi. O bereket ayidir. O ayda tam hayir vardir ve Allah sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hatalari siler, dualari kabul eder. Sizin ragbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun icin Allah'a kendi tarafinizdan hayir odeyin (Cok hayir yaparak Ramazanin hakkini verin). Zira saki, o ayda Allah'in Rahmetinden mahrum kalan kimsedir. Hz. Ubâde (r.a.) Size...
  5. Hz.Ali Hakkındaki hadisler!

hz ali hakkında hadisler hz ali hakkındaki hadisler ile ilgili hadisleri hzali ile ilgili HZ.ALİ (R.A.) *Eshabı Kiram'ın büyüklerinden olup Peygamber Efendimiz'in damadı olmakla da şereflenmiştir. Hiç puta tapmadan müslüman olduğu için *Kerremallahü Vecheh*; kahramanlığı ve çok cesur olması sebebiyle *Kerrar* ve *Esedüllah-il-Galib* ünvanlarını almıştır. Ayrıca takdiri ilahiyyeye...
  6. Hz.Ebubekir Hakkındaki Hadisler!

hzebubekir ile ilgili hadisler hz ebubekir hadisleri hz ebubekir hadis hakkında hadisler ile ilgili *Hz.Ebu Bekri-nis-Sıddik hakkında Rasulullah (S.A.V) Efendimizin Hadis-i Seriflerinden bazıları; ****Ebu Bekrin imanı, bütün müminlerin imanları ile tartılsa, Ebu Bekrin imanı agır gelirdi. ****Cehennemden atik olanı (azad edilmis kimseyi) görüp sevinmek isteyen kimse Ebu Bekre baksın....
  7. Hz.Ömer Hakkındaki hadisler!

hz ömer hadisleri hz ömer hadis hamilelikle ilgili hadisler ile ilgili hadisler hakkındaki HZ. ÖMER (R.A.) Hz. Ömer (R.A) hakkında Peygamber Efendimizin Hadisi Şeriflerinden bazıları; **** Ömer iman ettigi gün, Cebrail (A.S) geldi ve melekler birbirlerine Ömerin müslüman oldugunu müjdelediler. **** Ömer, cennet ehlinin ışıgı ve İslamın nurudur *** Allahü Teala, hakkı Ömerin...
  8. Ahiret Günü Hakkındaki Hadisler

* Ebû Hüreyre radiya'llâhu anh'den: Şöyle demiştir: (Bir def'a) öteki, beriki: "Yâ Resûlâllâh, Kıyâmet gününde biz Rabbimizi görecek miyiz?" diye sordular. (Aleyhi's-salâtü ve's-selâm Efendimiz Hazretleri de mukâbeleten): "Ayın on dördüncü gecesi rü'yete mâni' hiçbir bulut yokken Kamer(i görmek husûsun)da şek ve ihtilâf eder misiniz?" diye suâl buyurdu. "Hayır, yâ...
  9. Riya Hakkındaki Hadisler

riya hadis riya ile ilgili hadisler Ravi: Ka'b İbnu Malik Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim: "Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar." Kaynak: Tirmizi, İlm 6, (2666) Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Resulullah (sav) bir gün: "Hüzün kuyusundan Allah'a...
  10. kadınlar hakkındaki 1o madde:)

1- "Ben ritüel adamı değilim" bahanesi hiç inandırıcı değil, çiçekleri çok severiz unutmayın. Elinde çiçek olan adam sevgilimiz değilse bile çok cazip görünür. 2- Evinize ilk defa geldiğimizde, maç izlediğiniz arkadaşlarınızla bizi karıştırmayın. Hele hele "Mutfaktan alsana... Bana da getirsene..." türü teklifsiz çağrışımları hiç yapmayın. 3- Etkilemeye çalıştığınız...

Sayfayı Paylaş