gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Hz. Zekeriya'nın Duaları

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

hzzekeriyanın evlat duası hz zekeriyanın evlat duası hz zekeriyanın zekeriya zekeriya peygamberin Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemiş olan Hz. Zekeriya, kendi ardından
    kavmi için de imanı ayakta tutması için
    Allah'tan bir varis istemiştir.
    Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için
    varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

“Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

“Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

“Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiç bir adaş kılmamışız.” (Meryem Suresi, 7)

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Allah samimi kullarının dualarına, onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet eder.
    Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu hepimiz biliriz.
    Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir.

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Hz. Zekeriya'nın Duaları
    emeğine sağlık

Hz. Zekeriya'nın Duaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hz. Muhammet'in torunlarına okuduğu dua

Hz. Muhammet'in torunlarına okuduğu dua

Nihat hatipoğlunun proğramında gördüm ama sonuna yetiştim bu duayı bizimle paylaşabilir misiniz meleklerim. Hazreti Muhammet S.A.V torunları için okurmuş
  2. peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

peygamberimizin hz. aişeye öğrettiği dua!

dualar peygamberimizin öğrettiği dualar hz aişenin duaları sevgili melekler size her gece uyumadan önce öğrenip okuduğum bi duayı paylaşıcam. bu dua okadar faziletli ve okadar güzelki sizde bu dünyadada diğer dünyadada çok faydasını göreceksiniz.. "bir gün hz. aişe yi du ederken gören peygamberimiz "ya aişe bir gecede kuranı kerimi hatmedip, bütün peygamberlerin ve benim...
  3. Hz. Zekeriya'nın duaları

Hz. Zekeriya'nın duaları

HZ. ZEKERİYA'NIN DUALARI Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur: Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki:...
  4. Hz. Zekeriya'nın duaları ile hamile kalanların listesi

Hz. Zekeriya'nın duaları ile hamile kalanların listesi

(Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMİUDDUA ) Listemizin açılışını aslımozum yaptı darısı tüm isteyenlere inşaallahh HAMİLE KALANLARIN LİSTESİ 1-ASLIMOZUM bakalım 2. sırada kim olacak
  5. HZ. Muhammed SAV Efendimizin Duaları

HZ. Muhammed SAV Efendimizin Duaları

peygamberimizin duaları,hz muhammed sav duaları,peygamberimizin faziletli duaları hangileridir Hazreti Muhammed (SAV) Efendimizin Duaları Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema saleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allah’ım, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, düşkünlük ve ihtiyarlıktan sana sığınırız. Allah’ım, ürpermeyen kalbden ve...

Sayfayı Paylaş