gebe
  1. ebraryksl

ebraryksl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0

İbadete Riya Karıştırmak...

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında ebraryksl tarafından paylaşıldı.

islamda riya rüyada burnunu karıştırmak rüyada burun karıştırmak ibadette riya İbadet ederken, maddi faydaları düşünülürse, mesela Allah rızası için oruç tutan kimse, bu arada rejim de yapmış olup, fazla kilolarımı azaltırım diyorsa, Allah rızası için namaz kılarken, jimnastik de olur diyorsa, bu ibadetler kabul olur mu? Ayrıca, genelde ikindi ve yatsının sünnetini kılmıyorum; ama başka kimseler olunca, sünneti terk ediyor dememeleri için mecburen kılıyorum. Bu riya mı oluyor, namazım kabul olmuyor mu?
    İbadetlerine riya karıştıranın sevabı azalır. İbadet yaparak Allahü teâlâdan dünya çıkarlarını istemek, mesela yağmur duasına çıkmak, istihare yapmak gibi ibadetler riya olmaz. Ücretle imamlık ve Kur’an kerim kursu hocalığı yapmak, sıkıntıdan, hastalıktan ve fakirlikten kurtulmak için âyet-i kerime okumak da böyledir. Bunlarda hem ibadet, hem de menfaat niyetleri vardır. İbadet niyeti hiç bulunmazsa riya olur. İbadet niyeti çok olursa, sevab hâsıl olur. İbadetlerini başkalarına öğretmek ve teşvik etmek niyetiyle olursa yine riya olmaz, hatta sevab olur.
    Allahü teâlânın rızası için namaza başlayıp, sonra namaz içinde hâsıl olan riyanın zararı olmaz.
    Sualde soruların hepsi, Allah rızası için yapılan ibadetlerdir. Hepsi de sahih olur. Riya karıştırılırsa, riyanın çokluğu kadar sevabı azalır.

İbadete Riya Karıştırmak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Riya bölümü ve aciklamasi

Riya bölümü ve aciklamasi

RİYA BÖLÜMÜ UMUMÎ AÇIKLAMA Riya, lügat olarak görmek mânasına gelen ru'yet kökünden gelir. "Hakikatte olmadığı halde iyi görünmek" mânasınadır. Dilimizdeki en yakın karşılığı gösteriştir. Dînî bir tabir olarak ibâdetlerde ve diğer amellerde samimiyetten uzaklığı ve ihlassızlığı ifade eder. Bir başka ifade ile, bir Müslüman ibâdetlerini Allah rızası için yapmakla mükelleftir....
  2. Riya

Riya

Bakınız; Gösteriş.Rüyada riyakarlik ettigini veya bir kimsenin kendisinin yüzüne gülerek menfaat elde etmek için riyakarlikta bulundugunu görmek, is ortaklari varsa aldatildigina; halktan biri ise, mahalle halki tarafindan yüzüne gülündügü halde sevilmedigine; evde ev halki tarafindan hor görüldügüne delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada riya etmek, rüya sahibtnin uyanikligi halinde...
  3. Riya Hakkındaki Hadisler

Riya Hakkındaki Hadisler

riya hadis riya ile ilgili hadisler Ravi: Ka'b İbnu Malik Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim: "Kim alim geçinmek, sefihlerle münazara yapmak ve halkın dikkatlerini kendine çekmek gibi maksadlarla ilim öğrenirse Allah o kimseyi cehenneme atar." Kaynak: Tirmizi, İlm 6, (2666) Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Resulullah (sav) bir gün: "Hüzün kuyusundan Allah'a...
  4. Rüyada Çöp Karıştırmak

Rüyada Çöp Karıştırmak

Rüyada Çöp Karıştırmak ne demek? Dün gece rüyamda birşeyi kaybetmiştim ve onu çöpte arıyordum ne kaybettiğimi yani ne aradığımıda bilmiyorum hatırlamıyorum ama çöp karıştırıyordum. Acaba Rüyada Çöp Karıştırmak Ne demek?
  5. riya nedir ne demektir bu riyamıdır ?

riya nedir ne demektir bu riyamıdır ?

ben çalışırken patronum beni övsün diye alışıorum ve evdede annem babam alıskan desinler diye yapıorum bu riya mıdır

Sayfayı Paylaş