gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

İç Anadolu Bölgesinde Düğün Adetleri Nasıldır ?

Konu, 'İç Anadolu' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; içanadolu bilgesi düğün adetleri hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, yurdumuzun dört bir yanı değişik adetler, gelenek ve göreneklerle zengin bir coğrafyadır. Birbirinden ilginç ve değişik gelenekleriyle insanı kendine hayran bıraktırır. Bugün büyük şehirlerde kaybolmaya yüz tutmuş olan bu gelenekler, özellikle Anadolu 'da küçük yerleşim yerlerinde devam etmektedir.
    Biz de bu sayfamızda İç Anadolu bölgesine özgü düğün adetlerdeinden bahsedeceğiz sizlere...

Şehirlerde gelin arabasını süsleme , oğlanı berbere , kızı kuaföre götürme gibi beylik hazırlıklar ve hepsi bir birinin kopyası düğünler yaşanırken anadolu'daki düğünler çok daha renklidir.

keşkek ve düğün pilavı gibi düğünlerle özdeşleşmiş yemekler de vardır ... genelde ayran ile birlikte ikram edilir , pilav da düğünü tertip edenin maddi durumuna göre etli ya da tavuklu olur ... zehirlenme vak'aları daha çok tavuklu pilavlar nedeni ile yaşanır

çeyiz gezdirme adeti de vardır kimi yerlerde ... oğlan ve kız tarafının çeyizleri düğünden önce köy ya da mahalle arasında atların ya da eşeklerin çektiği bir araba ile yöre halkına gösterilir

2. NUTA

NUTA Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    62
    Ödül Puanları:
    178
    bizde çeyizi kız düğünü olmadan 15 20 gün önce evinde sergiler herkes hediyesiyle birlikte çeyiz görmeye gelirler,sonra gelin kız bütün akrabaları tarafından düğünü olup aileye veda ediceği için veda yemekleri yapılıp gelin çağırılır gelinde yanına bekar yada evli bütün kızları toplar hergün biryere yemeğe gidilir orda kalınır bu düğüne bir hafta kala yapılır bir hafta önceden düğün başlamış olur her gıdılen yerde oynanır eylenilir çok güzel bizim bu adetimiz seviyorum bende yapıldı çok güzel bi duygu:) ankara nın adeti bu bu arada:)

İç Anadolu Bölgesinde Düğün Adetleri Nasıldır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anadolu yakasındaki düğün salonları

Anadolu yakasındaki düğün salonları

Arkadaşlarım İstanbul anadolu yakasında oturuyorum ve yakında düğünüm var acaba istanbul anadolu yakasındaki düğün salonlarının isimlerini yada telefonlarını vermeniz mümkün mü ? Teşekkürler
  2. iç anadolu bölgesinin ev çeşitleri

iç anadolu bölgesinin ev çeşitleri

lütfen bana iç anadolu bölgesinde bulunan evleri ve bu ev çeşitlerini yazar mısınız teşekkür ediyorum.
  3. Güneydoğu Anadolu bölgesinin ünlüleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ünlüleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinin ünlüleri kimler? Arkadaşlar Zara bildiğim kadar güney doğulu peki ya başka güney doğu anadolu dan çıkan ünlüler var mı ki vardır isimleri nelerdir acaba :)
  4. İç anadolu bölgesinin su kaynakları hakkında bilgi

İç anadolu bölgesinin su kaynakları hakkında bilgi

Kızlar bana iç anadolu bölgesinin su kaynakları nelerdir sorusuna cevap olacak bilgiler gerekiyor. Bıktım bu veledin ödevinden :) Lütfen yardımcı olur musunuz tşk.
  5. Düğünüm olucak adetimi nasıl geciktirebilirm?

Düğünüm olucak adetimi nasıl geciktirebilirm?

adet nasıl geciktirilir,adet geciktirmenin yolları,adeti ileri çekmenin yolları,adet kanamasını geciktirmenin yolları hakkında bilgiler Kadınların en hassas oldukları dönemlerden biri olan adet günleri ile ilgili internet üzerinde en çok aradıkları konu arasında adetimi geciktirebilir miyim? Sorusu geliyor. Bu soru genellikle kadınların özel davetlere katılmadan önce sordukları bir soru...

Sayfayı Paylaş