gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

İç Mimarlık

Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Programın Amacı İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

İç mimarlık programının amacı, insanın ihtiyaçlarına ve eldeki malzemenin niteliğine uygun olarak, iç mekânın düzenlenmesi ve mekâna özgü mobilyaların özgün biçimlerinin tasarımı ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapmaktır.

Gereken Nitelikler

Bu alana girmek isteyen lise öğrencileri kendilerini özellikle resim, genel kültür, sosyoloji, sanat tarihi ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Ayrıca kişinin normalin üstünde bir akademik yeteneğin yanında, düzgün şekil çizebilme, düşüncesini ifade edebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. İç mimar toplumdaki tüm işlevler ile ilgili tasarımlara yöneleceği için genel kültürü geniş, yenilikleri izleyen, insanlararası ilişkilerde inandırıcı ve uyumlu olmalıdır.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

İç mimarlık programında mezun olanlara "İç Mimar" unvanı verilir. İç mimarlık Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası Birliğine bağlı İç Mimarlık Odası içinde yer alır. İç mimarlar mekan tasarımında ilk araştırmalardan yapının bitimine kadar mimarlık ekibinin içinde yer alırlar ve mekânların konum, boyut ve ekipmanlarını araştırır, belirler ve tasarımlarını hazırlarlar. Ayrıca, yapıların yeniden düzenlenmesi ve işlevlere yönetilmesi konularında her türlü araştırma ve tasarımları yaparak projelerini düzenlerler. İç mimarlar, endüstri içinde mobilya tasarımcısı olarak da görev alırlar. Kültür kalıtı ve eski eser yapılarının korunması ve yeniden kazanılması konularında her türlü restorasyon ve tasarım çalışmaları da iç mimarların uğraşlarıdır.

Çalışma Alanları

İç mimarın çalışma alanı, tasarım aşamasında büro; uygulama ve denetim aşamasında yapılar; malzemelerin yapım aşamasında atölyeler ve fabrikalardır. İç mimarlar yürürlükteki kanun ve sözleşme hükümlerine göre kamu kesiminde özellikle Bayındırlık ve İskân Bakanlığında, belediyelerde çalışabildikleri gibi, serbest olarak kendi bürolarında da çalışmalarını yürütmektedirler. Ülkemizde yetenekli iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

İç Mimarlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı

Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarlığı

cumhuriyet dönemi türk mimarisi I. Ulusal Mimarlık Akımı 1908 yılında ilan edilen II. Meşrutiyet ile birlikte gelişme gösteren milliyetçilik eğilimleri mimarlıkta yeni arayışlara yol açmıştır. Mimar Kemalettin ve Vedat Bey’lerin öncülüğünde gelişen bu akımla birlikte Türk Mimarlığı’nın Milli Mimari Rönesansı diyebileceğmiz yeniklasik dönemi başlar. 1970’ler ve sonrasında Birinci Ulusal...
  2. mimarlık sanatı

mimarlık sanatı

Türkler henüz müslüman olmadan önce 674 yılında Basra’ya getirildiler. Köle ya da paralı asker olarak getirilen bu Türkler, İslam mimari sanatında ilk yenilikleri oluşturdular. Sarayların ve evlerin alçı süslemelerine eğri kesim tekniğini bu Türkler getirdi. Ayrıca yaş sıva üzerine yapılan bezemeleri (güzel süsler) de İslam sanatına Türkler kazandırdılar. Türkler bu konuda Çinlilerden...
  3. mimarlıkla ilgili bilgi

mimarlıkla ilgili bilgi

Selam melekler mekanı, seneye ünv. sınavlarına girecem de mimarlık düşünüyorum.Araştırma yaptım ama bir de sizin bilgilerinizi merak ediyorum.Mimarlık nasıl bir meslek,zorlukları kolaylıkları neler? Korkuyorum biraz da yapabilir miyim diye.Bilgi verir misiniz biraz :))
  4. Mimarlık Mesleğiyle İlgili Bilgiler

Mimarlık Mesleğiyle İlgili Bilgiler

mimarlık, mesleği, bölümü, nedir, zorlukları, ile ilgili bilgiler burada melekler Önümüzde ki sene üniversite sınavlarına girecek melekler :) Bu makale sizin için.Eğer mimarlık bölümünde gönlünüz varsa makalemizden çok şey öğreneceksiniz :) Genel Tanım: Her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesini yapacak donanımlı...
  5. eşit ağırlıkta(tm) iç mimarlık ,peyzaj mimarisi ve moda tasarım var mı

eşit ağırlıkta(tm) iç mimarlık ,peyzaj mimarisi ve moda tasarım var mı

Bu sene bölüm seçiminde eşit ağırlıkta(tm) iç mimarlık ,peyzaj mimarisi ve moda tasarım var mı acil öğrenmeliyim!!ve lütfen güvenilir kesin bir kaynak olsun çook ihtiyacım varr yarın tercih yapıcam!!!

Sayfayı Paylaş