İcatları Yüzünden Ölen Bilim Adamları.

AySum

Yeni Üye
Üye
İcatları Yüzünden Ölen Bilim Adamları.
Thomas Midgley
Thomas Midgley, bilimin endüstriyel uygulamalarına merak salan Amerikalı kimyager ve mühendisti. Hayatı boyunca övülmesine rağmen, kurşunlu benzini ve kloro floro karbon gazını bulması nedeniyle atmosfere en çok zararı dokunan kişi olarak tarihe geçti.

Daha sonra kurşun zehirlenmesi ve çocuk felci yüzünden 51 yaşında yatalak olan Midgley kendini yataktan kaldıracak bir düzenek geliştirdi. Fakat 55 yaşında bu düzeneğin makarası tarafından boğularak hayatını kaybetti.

Otto Lilienthal
Otto Liliental, "Planörlerin Kralı" olarak bilinir ve havacılığın öncülerinden sayılır. Kanat çırpan uçak modelleri ve kanatlı planörlerle deneyler yapmıştır. Yazdığı Kitap ve makaleler havacılık alanındaki

Lichterfelde yakınlarındaki yapay bir tepeden, kendisinin tasarımladığı tek ve çift kanatlı planörlerle iki binden çok uçuş gerçekleştirdi. 9 Ağustos 1896'daki bir uçuşunda, planörünün, Almanya'da Rhinow yakınlarında bulunan Stölln'de 17 m yükseklikten düşerek yere çakılması sonucu omurgasını kırdı. Ertesi gün hayatını kaybetti

Franz Reichelt
Uçan Terzi olarak tanınan Avusturyalı terzi Franz Reichelt modern bir paraşüt gibi giyeni yavaşça yere doğru indiren bir palto geliştirdi.

Giysisini Eyfel kulesinin ilk güvertesinden, 60 metre yükseklikten denedi. Bir izleyici grubu ve kamera ekibinin de bulunduğu deneyde dümdüz aşağı doğru düşerek hayatını kaybetti.

Alexander Bogdanov
Rus fizikçi, filozof, ekonomist, bilim kurgu yazarı ve devrimci olarak tanındı. Kan nakliyle gençleşmek hakkında deneyler yaptı.

Lenin'in kız kardeşinin de aralarında bulunduğu pek çok saygın kişiye kan nakli gerçekleştirdi. Sıtma ve tüberküloz geçirmiş bir hastasından kendine kan nakli yapmaya karar verdi. Kısa süre sonra enfeksiyonlar nedeniyle 1928'de hayatını kaybetti.

William Bullock
William Bullock, 1863 yılında matbaa sanayisinde hızı ve etkinliği nedeniyle devrim olarak karşılanan döner parçalara sahip matbaayı icat etti.

Matbaalarından birini tamir etmeye çalışırken bir ayağını dişlilerden birine kaptırdı. Tıbbi müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

cok gzl bir site bu site sayesinde sosyal sınavından 100 aldım helall olsun sana siteyi kuran abiiim

cok güzel bir paylasim böyle bilgileri daha cok yazilsa keske merak ediyorum ilgimi cekiyor valla...
burdakilerin ölümleri biraz kendim ettim kendim buldum gibi olmus..

Geri