içi su dolu pet şişenin yangın çıkarma ihtimali daha fazlaymış

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
içi su dolu pet şişenin yangın çıkarma ihtimali daha fazlaymış
yangın çıkarma oyunları yangın çıkarma oyunu cıkarma rüyada pet şişede su görmek
Aman dikkat meleklerim....Yangın geliyorum demiyor...

Cam şişelerin yangın çıkardığını bilirdik de pet şişelerin tehlikesinden haberdar değildik. Meğer içinde su bırakılan şişeler yangın çıkarıyormuş.
Sanıldığının aksine orman yangınlarının çoğununa sigara izmaritleri değil, içinde su dolu cam veya pet şişeler neden oluyor... Aman dikkat, ormanlarımız yanmasın!
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Doğan Kara, içinde su bulunan şişenin güneş ile uygun açıda mercek görevi görerek, doğada tutuşması kolay malzemeleri tutuşturduğunu kaydetti. İçinde bir yudum dahi su bulunduğunda camdan daha tehlikeli olduğunu ifade eden Kara, piknik yapanları uyardı..
Piknik yapanların özellikle pet şişelerde su kullandığını, zaman zaman da su tamamen tüketilmeden pet şişenin doğaya atıldığını belirten Kara, şöyle devam etti: ''Halk arasında orman yangınlarının sadece cam kırıklarından, söndürülmeden atılan sigara izmaritlerinden kaynaklandığı yönünde eksik bilgilenme söz konusu. Bu nedenle kısmen tükettikleri pet şişeleri çevreye atabiliyorlar. Pet şişede çok az da olsa kalan su, şişenin kıvrımına göre güneş açısını bulduğunda mercek görevi görerek ışığı bir noktaya odaklıyor ve ateşin çıkmasına sebep olabiliyor. Koyu renkli şişelerin mercek görevi görüp çevredeki maddeleri tutuşturmaları daha uzun zaman alıyor.''

ÇÖPE ATARKEN DE DİKKAT!
İçinde su bırakılarak atılmış pet şişelerin çöp konteynerlerinde de yangınlara neden olabildiğine dikkati çeken Kara, pet şişelerin, içindeki su tamamen boşaltılmadan güneş ışığına maruz kalacak yerlere bırakılmaması uyarısında bulundu.
Türkiye'de 1937'den bugüne kadar 68 bin 214 orman yangını meydana geldiğini, yaklaşık 1 milyon 533 bin hektar orman alanının yandığını söyledi.
Orman yangınlarının yüzde 14'ünün kasten çıkarıldığını, yüzde 15'inin dikkatsizlik, yüzde 3'ünün yıldırım, yüzde 48'inin ise bilinmeyen nedenlerle çıktığını ifade eden Kara, dikkatsizlik sonucu çıkan yangınların çoğunluğunun anız ve piknik ateşi ile söndürülmeden atılan sigara izmaritinden kaynaklandığını belirtti.

Hmmm bak bunu ilkkez duyuyorum cidden ilginçmiş:S:SPaylaştığın bilgiler için teşekkürler canımm:)

Geri