İDÖ - İntihar Düşüncesi Ölçeği

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
İDÖ - İntihar Düşüncesi Ölçeği
intihar düşüncesi ölçeği
İNTİHAR DÜŞÜNCESİ ÖLÇEĞİ (İDÖ)
Aşağıda intihara ait düşünceleri belirten bazı cümleler verilmiştir. Size uygun olanlar için 'Doğru', uygun olmayanlar için ise 'Yanlış' sütununun altındaki kutuyu ( ) işaretleyiniz. Doğru Yanlış
1. Kontrol edemeyeceğim kadar öfkelenirim. .............................
2. Bazen başkalarını incitme isteği duyuyorum...........................
3. İncinmem veya yaralanmam umurumda değil. ......................
4. Kendim için birşeyleri daha iyi yapacağım konusunda umudumu kesebilirim...........................................................................................
5. Geleceğim bana karanlık görünüyor. ....................................
6. İlerisi için yalnızca hoş olmayan şeyler düşünüyorum..........
7. İstediğim hiçbir şeyi elde edemiyorum..................................
8. Hiçbir şey istediğim gibi değil...............................................
9. Ölümü hak etmiş olduğumu düşünüyorum............................
10. İntihar girişiminde bulunacak olsam, öncesinde en az üç saat bunu düşünürdüm........................................................................................
11. Geçen yıl içinde başkalarına hayatıma son verebileceğimden bahsettim............................................................................................
12. Zaman zaman kendimi öldürme konusunda karşı konulmaz bir istek duyarım..............................................................................................
13. Sık sık hayatıma son verme fikri aklıma geliyor...................
14. İşlerin kötü gitmesi konusunda kendimi suçluyorum. ..........
15. Kötü birşeyler yapmışım gibi geliyor....................................
16. Her zamankinden daha yavaş düşünüyorum..........................
17. Her zamankinden daha yavaş konuşuyorum..........................
PANİK ATAK I-Aşağıdaki semptomlardan dördünün (ya da daha fazlasının) birden başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeyine ulaştığı, ayrı bir yoğun korku ya da rahatsızlık duyma dönemi oldu mu? (lütfen oluşan semptomları işaretleyiniz) Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama ya da kalp hızında artma olması Terleme Titreme ya da sarsılma Nefes darlığı ya da boğuluyor gibi olma duyumları Soluğun kesilmesi Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi Bulantı ya da karın ağrısı Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma Derealizasyon (gerçekdışılık duyguları) ya da depersonalizasyon (benliğinden ayrılmış olma) Kontrolünü kaybedeceği ya da çıldıracağı korkusu Ölüm korkusu Paresteziler (uyuşma ya da karıncalanma duyumları) Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları II-Yukarıda bahsedilen yoğun korku ya da rahatsızlık duyma dönemi (Panik atak)'nin:
a. İlk başlangıç tarihi?................................................................................
b. En son oluş tarihi?..................................................................................
c. Ortalama ne kadar zaman da bir tekrarlıyor? (sıklığı/ayda?) ...............
III-Yukarıda bahsedilen yoğun korku ya da rahatsızlık duyma dönemi (Panik atak)'nin şiddeti: Hiç Hafif Orta Belirgin Çok ciddi IV-Yukarıda bahsedilen yoğun korku ya da rahatsızlık duyma dönemi (Panik atak) uyku esnasında da oluyor ise:
a. İlk başlangıç tarihi?................................................................................
b. En son oluş tarihi?..................................................................................
c. Ortalama ne kadar zaman da bir tekrarlıyor? (sıklığı/ayda?) ...............
Kaynaklar
hturkmen.com

Geri