Idrar testinde gebelik ne zaman belli olur??

sheker_shey

Daimi Üye
Üye
Idrar testinde gebelik ne zaman belli olur??
Gebe kalma endişesi veya hayali bir kadınlarda caba ben hamilemiyim ? Gebelik testi ne zaman yapmalıyım ? Gebelik testi ne zaman yapılır gibi sorular akıllarını kurcalar. Gebeliği düşünmeyenler erken sonuçla gebeliği sonlandırmayı, hamile kalmayı düşünenler ise sağlıklı bir gebelik süreci için durumlarını araştırır durular.Bizde merak edilen bu soruları aydınlatmak için bu makaleyi hazırlama gereği duyduk.

gebelik testi.jpg

Evet sevgili hanımlar daha önce bir çok makalezmide nasıl hamile kalnır, en erken gebelik belirtileri ve gebelik testi nasıl yapılır konularına değinmiştik. Yinelemek gerekirse hamile kalmanız için verimli günlerinizde yani yumurtlama döneminde birlikte olmanız gerekiyor. Yumurtlamadan bir kaç gün önce birlikte olmanız hamile kalmanızı sağlayabilir.Bunun nedeni spermin rahim de 3-5 gün kadar yaşayabilmesidir. Tabi gebeliğin oluşabilmesi içinde kaliteli sperme ve yumurtaya ihtiyaç vardır. Bu koşullar eksiksiz ise korunmasız bir ilişki sonrası gebe kalabilrisiniz. Detaylı bilgiler için linki ziyaret ediniz..

YUMURTA 'dan EMBRİYOYA YOLCULUK ( Nasıl hamile kalınır resimli )

Gebeliğin ilk belirtisi beklenen adette gecikme olmasıdır. Yine daha önceki konularımızda her adet gecikmesinin gebelik kaynaklı olmadığını belirtmiştik. Mevsim önüşleri,stres, kullanılan ilaçlar,tıbbi koşullar vs gecikmeye neden olabiliyor. Yani gecikmeniz olduğunda aklınıza ilk olarak gebelik geliyorsa bunu teyit etmenin tek yolu test yapmanızdır. Gebelik testi beklenen dönemde gecikme olunca yapılır. Şayet testi erken yaparsanzı geç döllenme gibi durumlarda negatif sonuç alabilirsiniz.

İdrardan gebelik testi genelde sabahın ilk idrarı ile yapılmalıdır. Aç yada tok karnına yapmanız mühim değil. İdrardan gebelik testleri bazı sebeplerden ötürü sonuç olarak sizi yanıltabilir. Bu yüzden kanda gebelik testi yapmanızı öneriyoruz. Kanda gebelik testinin yanılma payı yoktur size % 100 net sonuç verir. Lakin tek Hcg değeride gebeliği teyit etmez. Bu noktada hekim muayenesi önemli. Hekiminiz bir kaç gün arayla hcg testi isteyecek ve ultrason incelemesi yapacaktır. Değerlendirme sonrası durumunuz hakkında kesin bilgiyi verecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,ilk iliskimi tecavuz ile yaşadım.Bundan sonra isteyerek olmadığı icin 2 ay psikolojik tedavim suresinde dogum kontrol hapı kullandım.Simdi bir nisanlim var ikinci birlikteligimi 20 haziranda yaşadık.Ilkinde vajina uzerine bosaldı icime 2 damlaainin aktigini hissettim fakat sonrasinda prezervatifle devam ettik.diger seferleri de korunmadan disari bosalarak oldu.Freely diye bir idrar testi yaptim negatif,adetime daha 14 gun var.Fakat benim
Midem bulaniyor,siddetli göğüs ve kasık agrilarim var ve asiri halsiz hissediyorum?Psikolojik olarak kendimi kotu hissediyor olabilirmiyim?Yada hamilemiyim?Bu kafami cok bulandiriyor ve asiri takinti haline geldi.Lutfen cevaplayiin .

Sevgili takipçilerimiz; idrar testinde gebelik ne zaman belli olur konumuz yeni bilgilerle güncellenmiştir. Hamile olduğunuz dan şüpheleniyorsanız öncelikle gebelik testi yapın. Gebelik belirtileri ile adet septomları benzerlik gösterdiği için belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapılmaz. Uzmanlar gebelik testini beklenen dönemde en az 3 en fazla 7 gün gecikme olursa uygulanmasını öneriyor. Şayet beklenen dönemden 1 hafta önce yada adete bir kaç gün kala testi yaparsanız hatalı sonuç almanızda muhtemel olucaktır. Geç yumurtlamaya bağlı olarak geç döllenme de söz konusu olabilir. Bundan ötürü hekim tavsiyesini göz önünde bulundurarak beklenen adetinizde gecikme olursa test yapınız. Gebelik testi ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz; idrar testinde gebelik ne zaman belli olur konumuz yeni bilgilerle güncellenmiştir. Hamile olduğunuz dan şüpheleniyorsanız öncelikle gebelik testi yapın. Gebelik belirtileri ile adet septomları benzerlik gösterdiği için belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapılmaz. Uzmanlar gebelik testini beklenen dönemde en az 3 en fazla 7 gün gecikme olursa uygulanmasını öneriyor. Şayet beklenen dönemden 1 hafta önce yada adete bir kaç gün kala testi yaparsanız hatalı sonuç almanızda muhtemel olucaktır. Geç yumurtlamaya bağlı olarak geç döllenme de söz konusu olabilir. Bundan ötürü hekim tavsiyesini göz önünde bulundurarak beklenen adetinizde gecikme olursa test yapınız. Gebelik testi ile ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Ama benim ki yarın 8.günüm adet olmadım 3- 4 tane idrar testi yaptım tek çizgiydi

@Uzman SühaN

Her adet gecikmesi gebelik kaynaklı olmaz bir çok koşul adet gecikmesine neden olabilir. Gebelik testi sonucunuzda negatif bu durumda gebe değilsiniz. Bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun.

Merhaba. Bundan yaklaşık bir ay önce sürtünmeli bir ilişkim oldu. Zevk suyundan şüphelendim. 15 gün sonra reglım gerçekleşti ama şüphem geçmedi ben rahatlayamadım çünkü ilk idrardan sonra hafif leke oldu birkaç saat sonra da kanama arttı ve normal regl oldum. Reglımdan yaklaşık 20 (veya birkaç gün fazla olabilir) idrarda ebelik testi yaptım negatif çıktı yalnız ilk 4 Damla’yı damlatamamış olabilirim. 5.damlayı damlattım ve bekledim 19 dakika boyunca. Daha sonra 4 damla daha damlattım hemen oldu. Negatif çıktı buna güvenebilir miyim? İkinci reglıma şu an 3-4 gün var hafif bel ağrılarım başladı anan psikolojik olarak çöktüm. Hamile olabilir miyim? İlk gelen leke üstüne görme olabilir mi?

Şüpheli ilişki sonrası adetiniz gerçekleşmiş + gebelik testi yapmışsınız sonuç negatif bu durumda gebelik söz konusu değildir. Gebe olmadığınıza ikna olamıyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünün.

Geri