gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.518
    Ödül Puanları:
    113

İdrar yolu iltihabı nın belirtileri nelerdir?

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

İdrar yolu iltihabı, oldukça fazla rastlanılan ve en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olabilen bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçebilirken, bazı durumlarda da antibiyotik kullanılması gerekir. Çocuklarda da görülebilen bu hastalık erişkinlere oranla daha az karşılaşılmaktadır. Hastalığın teşhisi basit bir idrar testi ile anlaşılabilir. Hastalığın oluşum nedeni olarak genelde bakteriler suçlu olarak gösterilmektedir. Normal şartlarda vücut tarafından derhal atılım gösteren bu bakteriler bazı durumlarda vücudun savunma mekanizmasını ele geçirir ve sistemi alt üst ederek iltihaplanmanın başlangıcı olur. İdrar yolu denildiği zaman bu tanımlama vücutta idrar kanallarını, böbrekleri üretayı ve mesaneyi içerisine alır. İdrarın bünyede oluşup dışarıya gönderilmesinde bütün bu bölgeler alt ve üst idrar yolları diye iki ana grubu ayrılır.

İdrar yolları çoğunlukla mikroplar ve bakterilerin açmış olduğu savaşlar neticesiyle enfekte olur. Oluşması mümkün olan bu mikroplar arasından en fazla bilineni insan dışkısında oluşan ‘’E.coli’’ isimli mikroptur. Bu mikrobun en fazla etkilediği bölgeye göre iltihaplanmalar değişkenlik gösterir ve farklı isimler de alabilir.

6.jpg

İdrar yolu iltihabı nedenleri;

Bakteriler; pek çok idrar yolu iltihabı sindirim sistemini etkileyerek bakteri meydana gelmesini sağlar. Eğer ki bu bakteriler idrarın dışarı atıldığı bölgeye geçiş sağlarsa ve sidik borusuna ulaşırsa iltihaplanmaya neden olur. Bakterilerin idrar merkezine geçişi genelde anüs aracılığıyla olduğu düşünülür. Özellikle tuvalet temizliği aşamasında temizlik sağlanırken tuvalet kâğıdının ilk olarak anüse değdirilip ardından da genital bölgeye dokundurulması, mikrobun üretaya geçişini sağlar ve üreteda iltihaplanma durumu gerçekleşir. İdrar yolu iltitabının kadınlarda sık görülme nedeni ise bu olaya bağlıdır.Genital hijyen; doğru uygulanılan ve yapılan bir tuvalet temizliği oluşabilecek iltihaplanma ve enfeksiyon riskini azaltacaktır. Tuvalet esnasında mümkün oldukça temizliğin arkadan öne doğru yapılması gerekir. Bu şekilde yapılan bir temizlik oluşabilecek iltihaplanma durumunu ciddi derece de önleyecektir. Bilhassa genital bölg temizliği tuvalet ihtiyacının olmadığı dönemlerde de yapılmalıdır. Temizlik için uygun genital bölge sabunları yahut bölge jelleri tercih edilebilinir. Genital bölge temizliğinin yanında bölge için terleme yapmayacak pamuklu iç çamaşırları yeğlenmelidir. Eğer ki günlük hayatta pet gibi kozmetik malzemeler tercih ediliyorsa sürekli değiştirilmeli ve bölgeye ıslaklık hissi verilmemelidir. Eğer ki alınması gereken bu önlemelerin aksi düşünülürse iltihaplanma sorununa davetiye çıkarılmış olunur.

Böbrek taşları; idrar yolunda görülen tıkanmalar iltihaplanmalara neden olur. Görülen bu tıkanmaların en bilindik nedenlerinden bir tanesi de böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları göründükleri gibi küçük ve hasar vermeyen maddeler değildir. Bölgede oluşması halinde bakterilere yol açar ve bakterilerin zamanla üremesini sağlayarak onlar de yaşama alanı gerçekleştirir. Çocuklarda ve bebekler de bu durumun görünmesi olağandır.

Mesanenin tam anlamıyla boşalmaması; eğer tuvalet ihtiyacı karşılanırken tamamen tam anlamıyla boşalmaması ve idrar torbasında bekletilmesi durumun iltihaplanma riskini arttırır.

İdrar yolu iltihabının belirtileri;

Sık, sık tuvalete çıkma durumu
    Acil idrar isteği
    Devamlı idrar yapma hissiyatı
    İdrar sırasında bölgede yanma ve acı hissi
    Alt karın bölgesinde ara, ara oluşan ağrı
    İdrar da kan görünmesi
    Kötü bir koku oluşumu
    Bazı durumlarda ateş ve bulantı

İdrar yolu iltihabı nın belirtileri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İdrar yolu iltihabı gebeliğe engel mi?

İdrar yolu iltihabı gebeliğe engel mi?

Merhaba sizi yakından takip ediyorum ve güzel siteniz için tebrik ediyorum :) Benim sorum şu 5 yıllık evliyim 3 yıldır bebek istiyorum aşılama yaptırdım bu dönemde bile hamile kalamadım şimdi başka bir sorun için hastaneye gittiğimde ciddi mana da idrar yolu enfeksiyonu olduğum söylendi hemen antibiyotik verildi, aklıma takılan soru hiç bebeği olmayan birinde idrar yolu iltihabı gebeliğe engel...
  2. idrar yolu iltihabına doğal çözüm var mı

idrar yolu iltihabına doğal çözüm var mı

ben çalıştığım yerde sürekli ayaklarımdan üşütüyorum artık idrar yolu iltihabından doktora gitmekten de bıktım bana doğal ve etkili bir yöntem önerebilir misiniz kolay bir yolu yok mu alllah aşkına :/
  3. İdrar yolu enfeskiyonun belirtileri ve tedavisi nelerdir?

İdrar yolu enfeskiyonun belirtileri ve tedavisi nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Alt idrar yolunu etkilediğinde sistit (mesane enfeksiyonu) ve üst idrar yolunu etkilediğinde ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) olarak adlandırılır. Alt idrar yolu kaynaklı enfeksiyonların belirtileri arasında ağrılı idrara çıkma ve sık idrara çıkma veya idrara çıkma ihtiyacı hissetme (veya ikisi...
  4. Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi

Boğaz iltihabı nedenleri ve tedavisi

Boğaz iltihabı, boğazdaki dokuların genelde bakteri ve virüsler nedeniyle iltihaplanmasıdır. Boğaz İltihabı Belirtileri İltihap kapan boğaz, ağrılı ve kaşıntılıdır. Savunma katmanları tahriş olmuş durumdadır. Ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülür: Yutkunmakta güçlük Boğazda kuruluk Bazen lenf bezlerinde şişlik Boğaz akıntısı, balgam, öksürük Bademcikler üzerinde beyaz lekeler Seste...
  5. İdrar yolları neden iltihaplanır?

İdrar yolları neden iltihaplanır?

İdrar yolunu mesane (idrar kesesi), idrar borusu ve böbrekler oluşturur. Bu organlardan herhangi birinin veya hepsinin birden iltihap kapması idrar yolu iltihabı olarak adlandırılır. Sadece mesanenin iltihap kapması sistit hastalığı olarak da bilinir. İdrar Yolu İltihabı Belirtileri En sık görülen belirti idrar yaparken yanmadır. Bu his sabah ilk çıkılan tuvalette daha belirgin olur, alkol...

Sayfayı Paylaş