İdrarda şeker tayini nasıl yapılır

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  idrarda şeker ve üre tayini idrarda şeker tahlili nasıl yapılır tayini nasıl yapılır üre idrarda şeker, idrarda şeker tayini, idrarda şeker tahlili, idrarda şeker ve üre tayini, idrarda şeker tahlili nasıl yapılır


  İdrarda şeker tayini nasıl yapıılrmış; buyrun öğrenelim Melek'lerim. Şahsen ben çok ilginç buldum, bakalım siz ne diyeceksiniz bu konuya:)


  [​IMG]

  Bunun için 24 saatlik idrarın bir şişede toplanması gerekir. Sabah kalkınca tuvalete gidilir ve ilk idrar oraya boşaltılır ondan sonra bütün günki idrar temiz 1 şişede toplanır ta ertesi sabaha kadar ve bu 2. günki sabahı idrarıda bu şişede toplanır böylece 24 saatlik idrar toplanmış olur. Bazı hallerde idrar 3 kısımda toplanır :
  — Öğleye kadarki idrar 1 şişede. — Öğle üzerinden yatana kadarki idrar 1 şişede.
  — Gece ve sabah kalkıncaki idrar 1 şişede.
  îdrar şişeleri ağzı kapalı buz dolabında veya serin bir yerde tutulmalı. Sadece gündüz idrarı almak hatalı olur zira bazı kimselerde gündüz idrarında pek şeker çıkmaz. Bu 3 ayrı şişedeki idrarlar labtr ratuvarda ayrı ayrı tahlil edilir ve laboratuvar raporunda hangi tae-todla tayin yapılmışsa not halinde verilir.
  Bir şeker hastası eczanelerde satılan çeşitli ilaçlı kağıt veya haplarla zaman zaman evinde şekerinin artmış olup olmadığım kendisi muayene edebilir.
  2) İdrarda Şeker Görülmüştür :
  İdrarda şeker görülmüştür ama idrarda çeşitli yapıdaki şekerler görülebilir yenilen meyve tadil şeyler süt vesaireye göre idrardaki şekerin cinsi değişik olur.
  Zira gıdalarla alman çeşitli şekerler normalden fazla alınırlarsa bir kısmı idrarla dışarı çıkar gider. O meyvenin yenmesi azaltılınca veya kesilince idrarda şekerde görülmez olur.
  Un un mamulleri (ekmek makarna) pirinç bulgur bakliyat tadil meyveler çay şekeri ve bununla yapılan tadlılar tüm bunlarda çeşitli yapıda şekerler bulunur bunlar hazımdan sonra kan şekeri haline geçerek karaciğerde depo edilirler.
  Laboratuvar tahlillerinde idrarda GLÜKOZ aranmalıdır. Diğer şe-kerlerin idrarda görülmesi arızıdır gelip geçer asıl önemli olan GLÜKOZ şekeridir ve şeker hastalığında üzerinde durulacak şeker budur.
  îdrarda diğer şekerlerin görülmesi geçicidir bunlar :
  — Bu nevi şekere havi yiyeceklerin fazla yenmesi örneğin:
  x Fazla bira içildiğinde idrarda Maltoz şekeri
  x Bol meyve yenilince idrarda Früktoz şekeri
  x Bol soğan yenilince idrarda Pentozan şekeri
  x Bebeklerde aadiren Galaktoz adlı süt şekeri çıkabilir.
  Hamile kadınların 2/3 ünde hamilelik süresinde idrarlarında Süt Şekeri (Galaktoz) çıkabilir fakat bu geçicidir. Hamilelerde şeker araması yapılırken buna dikkat etmelidir.
  Ayni şekilde Sarılık veya Siroz olan kişilerde süt ve meyve yeyin. ce idrarlarımda Galaktoz ve Früktoz şekeri çıkar. Süt ve meyve yenmesi kesilince bu şekrlerde kaybolur.
  Keza barsak rahatsızlığı çekenlerde de süt içince idrarlarında süt şekeri çıkar.
  Bazı çocuklarda yaradılıştan süt şekeri ve meyve şekerlerine kargı hassasiyet vardır idrarlarında bu şekerler çıkabilir. Bumlara süt veya meyve verilmezse idrarlarundaki şeker kaybolur.

   
İdrarda şeker tayini nasıl yapılır konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Şeker Diyeti nasıl yapılır

  Şeker Diyeti SABAH 1 su bardağı şekersiz çay 2 kibrit kutusu beyaz peynir Salatalık domates 2 dilim kepekli ekmek ARA ÖĞÜN 1 su bardağı ayran 2-3 adet kepekli bisküvi 1 porsiyon meyve ÖĞLE 3 köfte kadar kadar et (100 gram) veya 1 porsiyon kuru baklagil yemeği 1 porsiyon sebze yemeği Salata 1 kase yoğurt 2 dilim kepekli ekmek İKİNDİ 1 dilim kepekli ekmek 1 dilim beyaz peynir...
 2. İdrarda Üre Tayini

  idrarda üre idrarda şeker ve üre tayini tayini nasıl yapılır İdrarda üre tayini nasıl yapılır?
 3. Hamilelikte Şeker Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

  Hamilelikte Şeker Testi Hamilelikte şeker yükleme testi ne zaman yapılır Sevgili melekler, gebelik dönemi hem annenin kendi sağlığını hem de bebeğin sağlığını çok dikkatle takip etmesi gereken hassas bir dönemdir. Gebelikte suçiçeği gibi bu dönemde yakalanılacak hastalıklardan bazıları çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında gebelikte şeker değerleri dikkatli bir şekilde takip...
 4. yaş pasta için şeker hamuru nasıl yapılır bilen var mı

  Eşimin doğumgünü ve ona sürpriz yapmak istiyorum acaba yaş pasta için şeker hamuru nasıl yapılır, pastasını evde yapacağım da :D:D
 5. Şeker otu nasıl yetiştirilir?

  şeker otu nedir,şeker otunun faydaları,şeker otunun yararları,şeker otu nelere iyi gelir,şeker otu nasıl yetiştirilir,şeker otu hakkında bilgiler Stevia Bitkisi Güney Amerika’da yetişen yerli kabilelerinin kullandığı çalıya benzeyen bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Paraguay ve Brezilya’da yetişen Chrysanthemum familyasından küçük vahşi bir çalı türü. Paraguay Brezilya Kolombiya...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. idrarda şeker tayini nasıl yapılır

  ,
 2. idrarda şeker ve üre tayini nasıl yapılır

  ,
 3. idrarda şeker tayini

  ,
 4. idrarda üre tayini nasıl yapılır,
 5. idrarda şeker tahlili nasıl yapılır,
 6. idrarda şeker tayini nasıl yapılır araştırınız,
 7. idrardan şeker tahlili nasıl yapılır,
 8. idrarda şeker ve üre tahlili nasil yapılır,
 9. idrarda glikoz tayini,
 10. idrardan seker tahlili