gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.522
    Ödül Puanları:
    113

İlaçlarla adet görenler varmı?

Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

ilaçla adet sökme,adet söktürücü ilaçlar,adeti söktüren ilaçlar,adetini ilaçla olanlar,adet söktürücülerin zararı varmı,adet söktürücü ilaçlar hakında bilgiler Merhaba bende adet düzensizliği var 3 ayda bir adet oluyorum bazen bu süre 6 ayıda buluyor bunun tedavisi yokmu acaba

Adet söktürücü diye adlandırılan ilaçlar (haplar, tabletler, iğneler) kadın hastalıkları ile ilgili en sık kullanılan ilaçlardır ve çoğu kadın en az bir kere kullanmıştır. Bu ilaçların bu kadar yaygın kullanılmasına rağmen öncelikle şunu belirtmek gerekir ki asla doktor denetimi altında olmadan kullanılmaları gereken ilaçlardır. Bunlar hormon içeren ilaçlardır ve bu nedenle doktor denetimi altında olmadan yanlış kullanımlar adet düzensizliği başta olmak üzere bir takım problemelre yol açabilirler.

a.jpg

Adet (regl) söktürücü ilaçlar sadece progesteron (gestagen) hormonu içeren ilaçlardır. Bazı durularda östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlar da adet söktürücü olarak kullanılırlar.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl etki eder?
    Adet söktürücü ilaçların etki mekanizması kadının normal adet düzenini taklit etmesine dayanır. Kadınların adet döngülerinin ilk yarısında östrojen hormonu, ikinci yarısında progesteron hormonu baskındır. İkinci yarıda artan bu progesteron hormonunun azalması (progesteron çekilmesi) sonucunda adet kanaması başlar. adet söktürücü ilaçlar da aynen bu durumu taklit eder, önce progesteron verilir daha sonra ilaç kesildiğinde progesteron azalır ve kanama olur. Adet kanaması genellikle ilaç kesildikten 3-5 gün sonra başlar. Bazen 1 hafta - 10 günü bulabilir adetin başlaması.

Adet söktürücü ilaçlar kullanılırken hamilelik şüphesinin kesinlikle olmaması gerekir çünkü bu ilaçların çoğu hamilelik sırasında kullanılmayan ilaçlardır. Bazı progesteron içeren ilaçlar hem adet söktürücü olarak hem de gebelik de bazı durumların tedavisinde kullanılırlar.

Sonuç olarak adet söktürücü ilaçlar diğer ilaçlar gibi asla doktor kontrolü altında olmadan kullanılmamalıdır, bunların kullanım zamanı ve dozu önemlidir. Her adet gecikmesi adet söktürücü kullanılmasını gerektirmez. Bazı adet gecikmelerinde başka ilaçların kullanılması gerekebilir ve adet söktürücü ilaçlar bu durumda faydadan çok zarar getirebilir.

2. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    pko dan kaynaklanıyor olabilir bu kadar uzun süre adet olamamak bendede vardı 4 ayda felan adet oluyordum bunun tedavisi çok uğraşırıyor ama aksatmam lazım 3 yılk ilça kullandım adet olmak için ama kesin bi çözüm olmadı hepsi geçici

İlaçlarla adet görenler varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tarlusal ilacını kullanan varmı??

Tarlusal ilacını kullanan varmı??

Ben bekar bir kızım sürekli adetim gecikiyo doktor bu ilacı verdi kullanıyorum.10gün içinde olursan adetinin 3günü gel dedi 10 günde olmazsan gene gel dedi neye karar verilir kullananların fikrine ihtiyacım var:hail::hail:
  2. Adet Düzenleyici Bitkisel İlaçlar

Adet Düzenleyici Bitkisel İlaçlar

adeti düzenleyen bitkiler hangileri,adet düzenleyici şifalı bitkiler nelerdir,hangi bitkler adet düzenliyor,adet düzenleyici bitkisel ilaçlar,adet düzenleyen bitkiler hakkında bilgiler Adet Düzenleyici Bitkisel İlaçlar,Adetlerinizi Düzenli Hale Getirmekte Kullanılmaktadır.Yan Etkileri Yoktur Gerekli Bilgiler Aşağıdaki Makalede Yer Almaktadır. HAYIT MEYVESİ (Chasteberry - Vitex Agnus...
  3. Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

adet düzensizliğim var yumurtlamam ne zaman,adet düzensizliği olanların yumurtlama günü,düzensiz adet ve yumurtlama günü hesaplama hakkında bilgiler Hamile kalmak isteyen kadının, dengeli ve düzenli bir hayat tarzını seçmesi, düzenli beslenmeye çalışması, uyku düzenini koruması, varsa sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarından uzak durması gerekiyor. Eğer bildiği kronik bir hastalığı...
  4. Adet söktürücü ilaçların yan etkisi varmı?

Adet söktürücü ilaçların yan etkisi varmı?

adet söktürücü ilaçlar,adet söktürücü ilaçlar nelerdir,adet söktürücü nedir,adet söktürücü ilaçlar hakkında bilgiler Adet söktürücü ilaçlar (hap, iğne) hormon içeren ilaçlar oldukları için çeşitli yan etkileri olabilir. Bu ilaçlar kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmalıdır. Ayrıca bunlar her ay sürekli her adet gecikmesinde kullanılan ilaçlar değillerdir, her adet gecikmesinde adet...
  5. Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini nasıl hesaplayabilir?

düzensiz adette ovülasyon nasıl hesaplanır,düzensiz adette yumurtlama günü hesaplama,adetim düzensiz yumurtlama günümü nasıl hesaplıycam,düzensiz adet ve ovülasyon gününü belirleme Düzensiz adet görenlerin yumurtlama sürelerini kesin olarak belirlemeleri çok zordur. Çünkü zaten yumurtlamaları düzensiz olduğu için adet dönemleri de düzensizdir. Eczanelerde satılan Elisa yöntemiyle, idrarda LH...

Sayfayı Paylaş