gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Iletişimde "sen " Dilini Mi Yoksa "ben" Dilini Mi Kullanmali?

Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ben dili örnekleri sen dili örnekleri iletişimde ben sen Kişiler arası ilişkilerde unutulmaması gereken nokta duygularımızın bizi ve kurduğumuz iletişimi etkilemesidir. Düşüncelerimizi karşımızdaki insanlara iletirken cümleleri kurgulayışımız “sen dili”yle ya da ben diliyle olabilir.
    Ofis içinde iş arkadaşlarımızla ya da özel hayatımızdaki kişilerle iletişim kurarken tarzımız, kullandığımız kelimeler ve cümleler karşımızdaki kişi üzerinde farklı etkiler yaratır. Söyleme şeklimiz çoğu zaman söylediklerimizin önüne geçer. “Ne oldu şimdi buna, ne dedim ki ben?” diye düşündüğünüz oldu mu hiç? Ya da aradan zaman geçtikten sonra arkadaşınızın size söylediklerini düşününce, aslında neler söylemiş olduğunun farkına vardığınız?

İletişim sırasında genel olarak yaptığımız karşımızdakinin davranışlarının bizim üzerimizdeki etkileri üzerine düşünmek değil, hemen karşı tarafı yargılamak ya da durumu yorumlamak üzerine kurulmaktadır. “Böyle davranmakta hatalısın.” “Keşke raporu daha önce bitirseydin.” “Bunu hemen göndermelisin?” “Projeyi bu haliyle nasıl sunarsın?” örnekleri günlük dil içerisinde çoğaltılabilir.

Sen dili doğası gereği karşımızdakini yargılayan ve durumu yorumlayan mesajlar taşır. Bu tip yargılayıcı tutumlar karşısında her yetişkin savunmaya geçer ve artık dinlenmiyoruzdur. Karşımızdaki kişi “benim de söyleyeceklerim var!” ruh haline girmiş, misillemeye hazırlanmaktadır. İletişim sırasında kişi eleştirildiğini, suçlandığını ya da yargılandığını hissettiğinde, kendini savunmak için önlem alır. Artık durum iletişim kurmaktan çıkmış, savunmaya dönüşmüştür, kişilerarası çatışmalar başlar ve konu amacından uzaklaşılır.

“Ne kadar çok bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayacağı kadardır.”
    Mevlana
    Etkin iletişim kurmak için sen dili ithamlarının yerine, ben dili düşüncelerinin ve duygularının kullanımı büyük önem taşımaktadır. Ben dili durum ya da davranışla ilgili yargısız ve yorumsuz mesajlar taşır. Bununla beraber karşımızdaki kişinin davranışının bizim üzerimizdeki etkisini içerir: “Ben bu davranışından dolayı üzüldüm, kendimi kötü hissettim.” dediğimizde bizi dinleyen yargılamaya geçmeyecek, bizimle empati kurmaya çalışacaktır. Az sonra cevabı yapıştırma planları yapmak yerine, konuşana önyargısız yaklaşacak ve davranışının bizim üzerimizdeki etkilerine yoğunlaşacaktır. Karşımızdaki kişiyi savunmaya teşvik etmeyen bir anlatım etkili iletişimin temel dayanağıdır. Bununla beraber ben dilini kullanırken dünyanın sadece kendi etrafımızda, bizim bakış açımıza ve bizim duygularımıza göre dönmediğini unutmamak önemlidir. Bizim duygularımız kadar önemli olan bir diğer unsur, karşımızdaki insanın duygularıdır.

Kişiler arası ilişkilerde unutulmaması gereken nokta duygularımızın bizi ve kurduğumuz iletişimi etkilemesidir. Düşüncelerimizi karşımızdaki insanlara iletirken cümleleri kurgulayışımız “sen dili”yle ya da ben diliyle olabilir. “Böyle düşünmekte hatalısın” yerine “Ben böyle düşünüyorum.” dediğimizde iletmek istediğimiz içerik aynı olacak ancak anlamı farklılaşacaktır.

Anneannem söylerdi hep “zarfa değil mazrufa (içeriğe) bakmalı” diye. Ancak günümüzde hem zarfa hem mazrufa bakılıyor. Artık içerik kadar sunuluş tarzı da önemli. İletişim halindeyken, söylediklerimiz kadar nasıl söylediğimizin de değeri büyük.

2. sahtedüşler

sahtedüşler Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    tşk canım emegine saglık paylaşın sagol....

Iletişimde "sen " Dilini Mi Yoksa "ben" Dilini Mi Kullanmali? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İletişimde sen dilimi ,ben dilimi kullanılmalı.

İletişimde sen dilimi ,ben dilimi kullanılmalı.

Kişiler arası ilişkilerde unutulmaması gereken nokta duygularımızın bizi ve kurduğumuz iletişimi etkilemesidir. Düşüncelerimizi karşımızdaki insanlara iletirken cümleleri kurgulayışımız “sen dili”yle ya da ben diliyle olabilir. Ofis içinde iş arkadaşlarımızla ya da özel hayatımızdaki kişilerle iletişim kurarken tarzımız, kullandığımız kelimeler ve cümleler karşımızdaki kişi üzerinde farklı...
  2. Yurtseven Kardeşler - Dilini mi Yuttun?

Yurtseven Kardeşler - Dilini mi Yuttun?

Bir zamanlar sevdigim biri vardi O ama ne yazikki bana bakmazdi Ne zaman ona birseyler sorsaydim Duymazdin gelir beni hic takmazdi Kaslarimi aldim Artik kirpikler Rimel'li O kadar cok degistim Taninmaz bir hale geldim Hoppa hic bir derdim yok Artik ona muhtac degilim Numaram da degisti Artik eskisi degilim Yillar sonra karsindayim Tanimadinmi yoksa Oh oldu iste canima deysin Ben istedim...
  3. Ajda Pekkan - Sen Mi Yoksa Ben Mi

Ajda Pekkan - Sen Mi Yoksa Ben Mi

Hep sağda solda ayrılık sözü İnanmam buna doğru mu söyle Tüm geçmişleri mutlu günleri Sıldım demişsin doğru mu söyle Sen mı bırakıp unutacaksın Sen mı terkedip de gideceksin Sen mı yoksa ben mı söyle Sen mı başkasına koşacaksın Sen mı arayıp sormayacaksın Sen mı yoksa ben mı söyle Günler geçecek mevsimler dönecek Zaman değişecek istemesen de Her tatlı sözün her gülen yüzün...
  4. Yabancı dil ögrenirken gramer gerekli mi?

Yabancı dil ögrenirken gramer gerekli mi?

Gramer Nedir? Grammar'ın Türkçe karşılığı dilbilgisidir. Dilbilgisi, bir dilin ses, biçim ve cümle yapısına verilen genel isimdir. Cümle yapılarını ve söz dizilimlerini öğrenmek bir dili öğrenirken önemli bir aşamadır. Fakat sadece dilbilgisini bilmek o dilin öğrenildiği anlamına gelmez. Bir dili düzgün konuşmak, dinlediğini anlamak, yazılar yazabilmek dilbilgisinin yanı sıra farklı...
  5. kadınların beden dili :) bayanlar beden dilimizi nasıl kullandığımızı görelim mi?

kadınların beden dili :) bayanlar beden dilimizi nasıl kullandığımızı görelim mi?

kadınların beden dili,kadınların beden dili resimli,kadınların beden ölçüleri,kadınların beden yapıları,kadınların beden dili ve kişilerin karakter analizi İnsan var olduğu günden beri farkında olmadan beden dilini kullanıyor. Vücut hareketlerinin anlamları ve karşı tarafa hissettirdikleri arasındaki ilişki asırlar boyu insanoğlunun en çok merak ettiği sırlar arasında yer almıştır....

Sayfayı Paylaş