İlginç Sorular İlk Bilene +Rep

Ce: İlginç Sorular İlk Bilene +Rep

ya sorular süper çok güzel devam bilgecim emeğine sağlık

Bu soruyu da sorayım, ben yatmaya gidiyorum, cevaba yarın bakarım artık :)

Amerika Birleşik Devletlerinde WASP (Beyaz Anglo-Sakson Protestan) insanlar dışındaki herkesi potansiyel tehdit olarak algılayan, zencilere ve yahudilere çeşitli saldırılarda bulunan ve Amerikan tarihinde içinde ünlü insanların da yer aldığı tarihi örgütün adı nedir? (+40)

evanjelik mi bilgecim

Son düzenleme:

ku klux klan bumu bilgecim bu arda sorular çok hoş ya

Son düzenleme:

evanjelik mi bilgecim

Evanjelik kelimesi Protestan Kilisesinin muhafazakarları için kullanılan bir terim. Tutucu insanlardır, Amerika'da ilk kuruluş yıllarında Boston-Massachusetts'de tutucu bir toplum olan Puritenlerin devamı gibiler.

ku klux klan bumu bilgecim bu arda sorular çok hoş ya

Evet, doğru cevap Ku Klux Klan olacaktı, tebrikler Çitos, +40 benden sana :)

Ku Klux Klan ABD, Tennessee'de masonlar tarafından kurulduğu söylenen (19. yüzyılın sonlarında) gizli bir örgüttür. Beyaz ırka dahil Anglo-Saxon Protestanlar dışındaki her ırka ve mezhebe karşıdırlar. Öncelikle Yahudi ve Katolik ayrımcılığı yapmalarına rağmen, İç Savaştan sonra beyaz-zenci haklarının eşit şekilde gündeme gelmesiyle tamamen zencilere karşı hareket etmeye başladılar. Bir iki kere dağılsalarda 60'lı yıllarda yeniden bir araya geldiler. Üyeleri arasında çok ünlü insanların da olduğu söylenir.

Yeni bir soru soruyorum:

Godiva çikolatalarının amblemi atın üzerinde çıplak bir kadın resmidir. Bu amblemin kaynağı ise: 1057 yılında bugünkü İngiltere'nin hakimi olan kral bir kentin halkına çok ağır yeni vergiler salınacağını bildirir. Karısı buna karşı çıkar yani Lady Godiva, böyle birşey yaparsa kenti çırılçıplak dolaşacağını söyler. Kral bunu dinlemez ve Lady Godiva da kenti çırılçıplak olarak bir atın üzerinde dolaşır ama önceden kente haber salıp halkın evlerinin perdelerini kapatmasını ister...

Evet sorumuz şu; Lady Godiva'nın kocası kimdir ve Lady Godiva hangi kentin halkına bu haberi salmıştır? Kolay bir soru :)

(+30 rep)

lady godivya nın kocası kraldır haber saldığı kentte ingilteredir
acık salladım ama:hhh:

kocası lord leofric tir haber saldığı kent te coventry dir doğrumu acaba

Geri