gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

İlköğretim en çok Pinokyo'yu okudu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

15 milyon ilköğretim öğrencisi ilk dönemde 4 milyon kitap okudu. Öğrencilerin çoğu yabancı eserleri tercih etti, 100 Temel Eser içinde en çok okunan eser Pinokyo oldu. Türkçe eserler arasında Ömer Seyfettin'in iki kitabı öne çıktı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) karnelerde de yer verdiği 100 Temel Eser'in okunma sayılarının ülke genelinde istatistiklerini çıkardı. Buna göre 15 milyon ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi 2007-2008 eğitim öğretim yılının 4 aylık ilk döneminde 4 milyon kitap okudu. Bu yıl veliler karnelerde çocuklarının notlarını görürken, okudukları kitapların da ne olduğunu gördü.
    YABANCI ESERLER ÖNDE

100 Temel Eser içinde öğrencilerin en çok tercih ettiği eser İtalyan yazar Carlo Collodi'nin çocuk romanı Pinokyo oldu. Pinokyo 287 bin 503 öğrenci tarafından okundu. Pinokyo'yu 188 bin 662 ile Heidi, 171 bin 981 ile Peter Pan izledi. MEB'in açıkladığı veriler dikkate alındığında öğrencilerin daha çok çizgi filme de uyarlanmış kitapları ve yabancı eserleri tercih ettikleri gözlemleniyor.

En fazla okunan ilk 3 kitap yabancı yazarlara ait eserler olurken, bunlardan sonra en çok tercih edilenler Ömer Seyfettin'in iki kitabı oldu. Yalnız Efe 151 bin 836, Falaka da 137 bin 794 öğrenci tarafından okundu. Define Adası,Mutlu Prensi, Kırmızı Başlıklı Kız, Robin Hood, Çizmeli Kedi, Ezop Masalları 100 binin üzerinde öğrenci tarafından okunan eserler oldu.

NAZIM HİKMET AZ OKUNDU

100 Temel Eser arasında olup da az okunan eserler ise şunlar oldu: Sevdalı Bulut (Nazım Hikmet); Kuklacı, Yer Altında Bir Şehir (Kemalettin Tuğcu), Osmancık (Tarık Buğra); Miskinler Tekkesi ve Tanrı Misafiri (Reşat Nuri Güntekin); Yürekdede ile Padişah ve Serçe Kuş (Cahit Zarifoğlu).

Türkçe esere ilgi az

100 binin üzerinde okunan 11 kitap arasında sadece 2 Türk eseri yer aldı. Bunlar da Ömer Seyfettin'in Yalnız Efe'si ve Falaka'sı oldu. Keloğlan Masalları (Tahir Alangu), Nasreddin Hoca Hikayeleri (Orhan Veli), Şermin (Tevfik Fikret), Dede Korkut Hikayeleri (İlköğretim İçin Uyarlama), Altın Işık (Ziya Gökalp), Vatan Yahut Silistre (Namık Kemal), Ömer'in Çocukluğu (Muallim Naci) çok okunan yerli eserler oldu.

Hangi kitap ne kadar okundu?

Kitap adları Okuyan öğrenci

Pinokyo 287.503

Heidi 188.662

Peter Pan 171.981

Yalnız Efe 151.836

Falaka 137.794

Define Adası 123.549

Mutlu Prens 105.158

Kırmızı Başlıklı Kız 103.773

Robin Hood 102.135

Çizmeli Kedi 102.016

Ezop Masalları 100.915

Kaşağı 95.260

Nasrettin Hoca 89.461

Çocuk Kalbi 89.300

Polyanna 88.538

Keloğlan Masalları 86.474

Sefiller 85.722

Tom Sawyer 83.827

Üç Silahşörler 81.754

Keloğlan 79.292

Şermin 76.145

Dede Korkut Hikayeleri 72.776

Kurşun Asker 72.164

Kibritçi Kız 69.989

Altın Işık 69.811

Pollyanna 68.635

2. melek_büşra

melek_büşra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm benle arfki olurmusun

3. melek_büşra

melek_büşra Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    pardon benle arki olurmusun

İlköğretim en çok Pinokyo'yu okudu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sevmek En Çok Kıyamamaktır

Sevmek En Çok Kıyamamaktır

Kelimelerin boğazda düğümlendi an bişi söyliyemiyorum yazı anlatıyo herşeyi bi okuyun yazılanların hepsi gerçek bütün annelere anne adaylarına ... Kim en çok severse bizi, o bize en kıyamayandır, çünkü sevmek, kıyamamaktır. En çok kim kıyamaz bize? Eşimiz mi, çocuğumuz mu, sevgilimiz mi, en büyük aşkımız mı, kardeşimiz mi, eşimiz dostumuz, arkadaşımız mı? HAYIR! Koskoca bir...
  2. en  çok sevdiğiniz kişi.....

en çok sevdiğiniz kişi.....

bu hayatta oğlum ve eşim....
  3. en çok kimi seviyorsun

en çok kimi seviyorsun

kimi seviyorsun oyunu ewet kızlar okuldan, işten, komşu,hiç olmadı çocugunuz yada kocanız hadi burdanda olabilir kızlar yada çıktıgınız çocukta olabilir:):):):)hadi ama bekliyorum pardon kabalık oldu önce ben ben erkek arkadaşımı yani erdemimi:):):)
  4. İlköğretim Haftası İle İlgili Çok Güzel Şiirler

İlköğretim Haftası İle İlgili Çok Güzel Şiirler

2012 İlköğretim Haftası Şiirleri İlköğretim Haftası İle İlgili Şiirler Sevgili melekler, şurda okulların açılmasına fazla bir zaman kalmadı. İlköğretim okullarında bildiğiniz üzere okulların ilk haftası ilköğretim haftası olarak kutlanır. O hafta içinde haftanın anlam ve önemini belirten konuşlmalar yapılır, şiirler okunur. Biz de o hafta içinde şiir okumak isteyen minik meleklerimiz...
  5. İlköğretim Haftasına Özel En Güzel Şiirler Bu Sayfamızda

İlköğretim Haftasına Özel En Güzel Şiirler Bu Sayfamızda

En Güzel İlköğretim Haftası Şiirler İlköğretim Haftası İle ilgili En Güzel Şiirler İlköğretim Haftası İle İlgili En Özel Şiirler konumuzda birbirinden güzel şiirleri sizlerle paylaşmıştık sevgili melekler :) Çocuklarınızın okulun ilk haftası kutlanacak İlköğretim Haftası kutlamalarında okuyabileceği şiirler listesine bir yenisini ekliyor ve İlköğretim Haftasına Özel En Güzel Şiirler...

Sayfayı Paylaş