gebe
  1. suskun_gız

suskun_gız Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0

İlkyardim

Konu, 'İlk Yardım Çeşitleri' kısmında suskun_gız tarafından paylaşıldı.

ilk yardım afişleri ilk yardım ile ilgili afişler ile ilgili afiş yardımla afiş sloganlar TANIMI :
    Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir.

İLKYARDIMDA AMAÇLAR :

1- Hayat kurtarmak
    2- Durumunu korumak
    3- Sakatlıkları önlemek

İLKYARDIMDA 6 SAFHA :

1- Tedbir (İlkyardımcının kendisinin ve kazazedenin güvenliğinin sağlanması)
    2- Teşhis
    3- Tedavi
    4- Telekomünikasyon (haberleşme)
    5- Triaj (öncelikli kazazedenin belirlenmesi)
    6- Taşıma

İLKYARDIMCIda bulunması gereken özellikler :

1- Her zaman tedbirli olmalıdır
    2- Soğukkanlılığını korumalıdır
    3- Cesaret gösterilerinden ve emin olmadığı uygulamalardan kaçınmalıdır

İLKYARDIM’ da haberleşebilecek telefon numaraları :

110 İtfaiye
    112 Ambulans
    114 Zehir Danışma Merkezi (Sağlık Bakanlığı)
    154 Trafik polisi
    155 Polis imdat
    156 Jandarma imdat

ECZADOLABInda bulundurulması gereken malzemeler

1- Üçgen sargı bezleri ( 1, 2 , 3 , 4) </B>

2- Rulo sargı bezleri
    3-Steril gazlı bezler
    4- Flaster
    5- Çengelli iğneler
    6- Pamuk
    7- Yara bandları
    8- Antiseptik solüsyonlar (Batikon/Mersol 50 ml/100 ml )
    9- Turnike lastiği *
    10- İlkyardım rehberi
    11- Ağrı kesici

İLKYARDIM ÇANTASInda yukarıdaki malzemelere ek olarak bulundurulacaklar :

12- Tebeşir
    13- Makas
    14- Cep feneri
    15- Kağıt, kalem
    16- Boyunluk (servikal kollar)

* Turnike lastiği gerekli değildir; onun yerine, üçgen sargı bezi, kravat veya herhangi bir kumaş parçasını kullanmak daha uygundur.
    </SPAN>

2. irem mazman

irem mazman Forum Okuru

3. karma1beta

karma1beta Forum Okuru

4. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

hayat için tek adım:İLK YARDIM

İlkyardim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kanamalarda İlkyardim

Kanamalarda İlkyardim

Kanama nedir? Damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar dışına (vücudun içine veya dışına doğru) doğru akmasıdır. Kanamanın ciddiyeti aşağıdaki durumlara bağlıdır: Kanamanın hızına, Vücutta kanın aktığı bölgeye, Kanama miktarına, Kişinin fiziksel durumu ve yaşına. Kaç çeşit kanama vardır? Vücutta kanın aktığı bölgeye göre 3 çeşit kanama vardır : Dış kanamalar: Kanama yaradan...
  2. BoĞulmalarda İlkyardim

BoĞulmalarda İlkyardim

sırta bardak çekme boğulmalarda ilk yardım video boğulmalar ve ilk yardım slayt boğulmalarda slayt suda Boğulmalar Solunum yolunun yabancı cisim ile tıkanması sonucu olur.Bu yutulamayan bir yemek parçası olabildiği gibi, suda, göçük altında vb boğulmalarda olabilir. Yapılması gerekenler: Solunum yollarına kaçan yabancı cismi çıkarmak gerekir. HEİMLİCH MANEVRASI: Solunum yollarına kaçan...
  3. Köpekler İçin İlkyardım

Köpekler İçin İlkyardım

Köpekler icin Ilk Yardim Köpeginiz Aci mi Cekiyor? Acı belirtileri: Hareket ve yürüme isteksizliği Gergin karın kasları Sertleşmiş bir boyun Topallama ya da sızlama Bir bölgeye dokunulduğunda geri çekilmek Hemen veterinerinize başvurun… Köpeginizin Nefes Almasi DurursaNe YApmalisiniz? Suni Teneffüs Elektrik şoku, zehirlenme, boğulma, zehir teneffüs etmek ya da suda boğulma nefes...
  4. Psikolojik İlkyardım

Psikolojik İlkyardım

Kriz nedir? Slaikeu krizi bireyin daha önce karşılaştığı durumlarla baş etmede başarılı olduğu problem çözme becerilerinin artık etkili olmadığı geçici bir organizasyonsuzluk, kötülük durumu olarak tanımlar. Yaşama düşen bir bomba gibi de tanımlanabilecek kriz durumunda kişi çok çabuk doğru bir şey yapmak gerektiğini hissetmesine rağmen ne yapacağını bilememe durumu yaşar. Diğer bir ifade...
  5. İlkyardım Görselleri

İlkyardım Görselleri

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş