gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

İlla namaz, illa namaz...

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Namazda olsun, namaz haricinde olsun, gönlün her teli tıpkı bam teli gibi ses vermeli. Bilhassa da namazda böyle olmalı. Sazların bir tane bam teli var, fakat gönlün her teli bam teli gibi olmalı. Öyle namaz kılmalı ki, herkesin namazı bir diğerine misal olsun ve secde, doyulmaz bir neşveye, duâlar, insana bıkkınlık vermeyen gıdaya; rükû ayrı bir edaya; kıraat da, dane dane canlı kelimeler armonisi halini alsın. Muhbir-i Sadık, “Namazınızı veda namazı olarak kılın.” buyuruyor. Size, “bir vakit namaz kılacak kadar ömrünüz kaldı” deseler, o namazı nasıl özene-bezene kılarsınız. İşte her namazı böyle özene-bezene kılmalısınız. Evet “bu benim son namazım olabilir” mülâhazasıyla kılınan namaz veda namazıdır.

Namaz öyle bir iştir ki, ondaki her inhiraf insanı sîreten hayvanlığa götürür. Meselâ, Efendimiz, “İmamdan önce başını secdeden kaldıran, suratının eşek şekline dönmesinden korkmuyor mu?” diyor. Secde için “Başınızı (yem gagalayan) tavuklar gibi koyup kaldırmayın.” diyor. Otururken “Kendinizi köpekler gibi salmayın. diyor. Demek ki, namaz, insanın insan-ı kâmil olmasını ifade ediyor. Öyleyse, insan kıyamını, kıraatını, rükûsunu, sücûdunu ciddî bir temkin ve teyakkuzla yapmalı; eşeğe, maymuna, tavuğa, köpeğe benzememelidir.

Bunları “Beni Rabb’im terbiye etti, ne de güzel terbiye etti.” diyen edeb abidesi Hz. Muhammed (sas) söylüyor. Namaz insanın hayatında yapacağı şeylerin en güzelidir ve en güzeli olmalıdır. Hayatın en tatlı hatıraları namazla ilgili bulunmalıdır. Zira miraca namazla çıkılır.. Allah’a namazla ulaşılır, enbiyânın huzuruna namazla varılır. O halde, illâ namaz, namaz, illa namaz...
    kaynak:delikanforum

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: İlla namaz, illa namaz...
    emeğine sağlık

3. *LavinyA*

*LavinyA* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!
    Cevap: İlla namaz, illa namaz...

Namaz insanın hayatında yapacağı şeylerin en güzelidir ve en güzeli olmalıdır.

çok güzel harika bir paylaşım.. namaz namaz o kadar önemli ki Rabbim herkese kılmayı nasip etsin ..Rabbim kalbimi aşkıyla doldursun imanından kuranından namazından ayırmasın ...
    illâ namaz, namaz, illa namaz..... çitos sana sonsuz teşekkürler ediyorum saol bu güzel paylaşımından dolayı...

İlla namaz, illa namaz... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Namaz kılalım namaz

Namaz kılalım namaz

Namaz kılalım namaz Namaz dinin direği Kul olmanın gereği Sevindirir meleği Namaz kılalım namaz İnsan dertten kurtulur Kalbi imanla vurur Rabbimiz razı olur Namaz kılalım namaz Gözün nuru namazdır Bekleme vaktin azdır Meleğe sevap yazdır Namaz kılalım namaz İnsanın saadeti İmanın alameti İstersek selameti Namaz kılalım namaz Haktan yüce hitaptır Edası çok sevaptır Kabrimizde cevaptır...
  2. Namazdasın

Namazdasın

Derler ki namaz dört çeşittir; 1. si; Abdesti öylesine, hızlıca ve tam usulune riayet etmeden alıp, namazı hızlıca kılanlar; Bunlar ne abdestin ne namazın şartlarına uymazlar..Yani namazın dış şartlarını bile muhafaza edemeyenler.. 2. si; Abdesti tam alırlar, namazı da şartlarına uygun tam kılarlar..Lakin cisim orada ruh yoktur..Namaz şekille namazdır.. -Namazda gözlerini odada...
  3. Lahavle vela kuvvete illa billah demek

Lahavle vela kuvvete illa billah demek

Bir kimse rüyada bu kelimeyi çok söyledigini görse, rüya sahibinin bu kelimeyi söylemesini tcabettirecek seyle korkutulmamasina isarettir. Bazen de, bu kelimeyi söylemek kedere isarettir
  4. Leman Sam - İlla

Leman Sam - İlla

Gözlerinin içine girdim başka alemler gözledim Ben bunlarla övünmedim beklemedim illa Beklemedim illa beklemedim sevdim Gölgelemedim bağını bahçesini Günü güneşi örtmedim Yapılanlar söylenmezki her zaman Sömürmedim illa sömürmedim illa Sömürmedim sevdim Yapılanlar söylenmezki her zaman Sömürmedim illa sömürmedim illa Sömürmedim sevdim İlla illa illa illa İlla illa illa illa illa...
  5. yalnız kalmak için illa ölmek mi lazım arakdaşım

yalnız kalmak için illa ölmek mi lazım arakdaşım

biraz yalnız kalmak istiyorum.. biraz sessizlik istiyorum.. biraz kimseyi görmeyeyim istiyorum.. akrabalar annem babam kardeşim.. bir süre şöyle 8-9 ay bana yeter.. sonra söz normale dönücem ama o arada görmiyim hiç birisini.. yeminle bunaldım sıradan insanlardan ve onların günü geçirmek için buldukları sıradan sorunlardan birazcık kafamı dinlemek istiyorum..bir huzur verin nolur..

Sayfayı Paylaş