gebe
  1. türkandolunay

türkandolunay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    3

İmam nikahı

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında türkandolunay tarafından paylaşıldı.

Arkadaşlar merhaba 14 şubatta nişanım olacak şimdi nişanda dini nikahta yapalım istiyorum nikahım nisanda düğünde mayıs ayında olacak internette gördüğüm kadarıyla dini nikahta abdest şart değilmiş aynen böyle yazıyordu. Bana saçma geldi ALLAH katında evli olmamız gerektiği için abdest nasıl şart olmaz bilgisi olan varmı ? İmam nikahı için abdest almak gerekir mi?

Nikahta abdestli olmak şart değildir. Nikahınız geçerlidir. Ancak oje tırnak üzerinde tabaka oluşturduğu için altına su geçirmemektedir. Bu da abdeste ve gusle manidir. Abdest ve gusül almak için tırnak üzerindeki ojeyi gidermeniz gerekir.

2. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.517
    Ödül Puanları:
    113
    Evlenecek çiftler için imam nikahı,aradaki haramlığı kaldıran zaruri bir dini vecibedir.Nikahın şartları arasında abdest almak şartı olmamakla beraber dini bir vecibe olduğundan abdest almak icap.Ancak abdestsiz kıyılan imam nikahı da geçerli olur.Abdestsiz kıyılması nikahın geçerliliğini değiştirmez.
    Fakat cünüp ve adetli (hayız) iken kıyılan nikah geçerli olmakla birlikte tahrimen mekruhtur.

İmam nikahı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İmam nikahı ile birliktelik zinamıdır?

İmam nikahı ile birliktelik zinamıdır?

rüyada imam nikahı kıymak imam nikahında sorulan sorular kadın nikahını bozabilir mi nikahinda sorulan sorular dini nikahta İmam nikahı ile yaşayanlar Allahın karşısında belki evliler diyeceksiniz ama, Erkeklerin kadınları bu şekilde sömürdüğünü düşünüyorum. Sizin düşüncelerinizi ve dinimizin bu konudaki bakış açısını çok merak ediyorum.
  2. imam nikahı nasıl bozulur

imam nikahı nasıl bozulur

imam nıkahı başka bir erkekle yakınlaşınca bozulur mu
  3. imam nikahını nasıl kıydıracağız

imam nikahını nasıl kıydıracağız

Selamlar. Biz imam nikahı kıydırmak istiyoruz, nasıl kıydıracağız ?
  4. kadın ve imam nikahı

kadın ve imam nikahı

merhaba ben 4 aydır eşimden ayrı yaşıyorum. Kocam kocalık vazifelerini yerine getirmiyordu.Namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, çalışmıyordu. Münasebetimizden sonra güsul abdestide almıyordu. bütün bunlar nedeniyle ben onu uyarıncada beni dövdü. Şimdi ben bu adamı nasıl boşayacağım boşamak için yüzüne mi söylemem gerekiyor. Mehir olarak vaadettiklerini zaten vermemişti.resmi işlemler için gün...
  5. Hangi hallerde imam nikahı tazelenir?

Hangi hallerde imam nikahı tazelenir?

Sual: Nikâh nasıl tazelenir? CEVAP Nikâh tazelemek demek, yeniden nikâh kıymak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Yalnız birinin nikâhı tazelemesi yetişmez. Erkek ile hanımının, iki erkek veya bir erkekle iki kadın şahit yanında nikâhı tazelemeleri lazımdır. Kolaylık olmak için, nikâhını yenilemeye, hanımından vekâlet almalı. Nikâh tazelemek için hanımdan vekâlet aldıktan...

Sayfayı Paylaş