gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

İmam Nikahlı Eşe ve Nişanlıyada Tazminat Hakkı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Borçlar Kanunu'nun 47. maddesinde yer alan 'manevi tazminat hakkı'nın içeriği yeniden düzenlendi. TBMM Adalet Komisyonu’nda 649 maddelik Borçlar Kanunu Tasarısı’nın görüşmeleri devam ediyor. Komisyon’da, mevcut Borçlar Kanunu'nda 47. maddede yeralan "aile" ile sınırlı olan manevi tazminat hakkı, tasarıda 55. maddede düzenlendi ve zarar görenlerin "yakınları" ibaresiyle değiştirilerek genişletildi. Uzmanlar "nişanlısı ya da imam nikahlı eşi gazi ya da şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.

TBMM Adalet Komisyonu bugünkü toplantısında 649 maddelik tasarının 34 maddesini daha kabul ederek, 65. maddeye geldi. Komisyonda mevcut yasanın zarar görenlere ve ailelerine tazminatını düzenleyen 47. maddesindeki hükmü genişleterek toplumda önemli sonuçlar doğuracak bir değişikliğe imza attı.

Buna göre, Borçlar Kanunu'nu 47. maddesindeki, “hakimin, bir kimsenin hukuka aykırı olarak bedensel zarara uğraması veya ölmesi durumunda, zarar görene ya da ölenin 'ailesine' tazminat verilmesine" ilişkin hüküm tasarının 55. maddesinde "ailesine" yerine “yakınlarına” ibaresi getirilerek değiştirildi. Yeni düzenlemeyle “Hakim, bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda, olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilecek. Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da uygun miktarda manevi tazminat ödenmesine karar verebilecek."

Düzenlemenin, tazminat talebine ilişkin yenilik içerdiğini belirten uzmanlar, “Başta trafik kazaları olmak üzere, kişilerin gözünü, kolunu, bacağını kaybettiği olaylarda yakınlarına tazminat isteme hakkı getiriliyor. Bir kişi, 'Yakınımın kolu koptu, gözü kör oldu' diye tazminat isteyebilecek. Beraber yaşayıp aralarında resmi nikah olmayanlardan birisi, birlikte olduğu kişinin yasanın öngördüğü bir olayda zarar görmesi halinde tazminat istemiyle mahkemeye başvurabilecek. Yani nişanlısı ya da imam nikahlı eşi şehit olan kişi, bu yenilikten yararlanabilecek” değerlendirmesinde bulundular.
    Öte yandan komisyon yarın da çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.

guncel.net

İmam Nikahlı Eşe ve Nişanlıyada Tazminat Hakkı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kadının Eşini Seçme Hakkı

Kadının Eşini Seçme Hakkı

İslâm Dîni, kadına evlenceği kimseyi seçme hakkını vermiştir. Hattâ evlilik birliğini kurmada kadının irâdesine öncelik tanımış ve "îcâb"da bulunma yetkisini kadına vermiştir. İlk söz hakkı kadınındır. Bundan sonra erkek bu "îcâb"ı "kabûl" eder. (118) Ayrıca İslâm Dîni, evlenecek kimselerin birbirlerini görmelerini de şart koşmuştur....
  2. imam nikahlı eşe tazminat

imam nikahlı eşe tazminat

nikahsız eşin hakları imam nikahlı eşin tazminat hakkı imam nikahlı hakları nikahsız eşe tazminat Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşülen Borçlar Kanunu Tasarısı'na 'imam nikahlı eşe tazminat ödenmesine' yönelik madde eklendi. Adalet Komisyonu'nda bu düzenlemenin amacının, Yargıtay'ın yerleşmiş içtihatlarını kanuni hale getirmeyi amaçlandığı anlaşıldı. Yargıtay 21.Hukuk Dairesi, 2007'deki...
  3. Kadının eşinin seçme hakkı ve islam

Kadının eşinin seçme hakkı ve islam

melek şahin ve eşi Medine'nin yerlilerinden olan Hidam'ın kızı Hansa, bir gün Aişe validemize gelir ve sorusunu şöyle sorar: Valide, der. Babam beni itibarlı bulduğu akrabasıyla evlendiriyor. Bana sorma gereği duymuyor. Ben de bundan rahatsızlık duyuyorum. Ben bir kız olarak hayat arkadaşımı seçme hakkına sahip değil miyim? İslam bana bu hakkı tanımıyor mu? Babamın seçtiğini seçmeye mecbur...
  4. Kadının Eşini  Seçme Hakkı

Kadının Eşini Seçme Hakkı

islamiyet, islamda kadın, islamda kadın hakları, islamda evlilik, hz. Aişe annemiz hakkında merak ettikleriniz... Bilinen o kadar çok yanlış var ki dinimize dair dinin kadınları ezdiği düşünülür halbuki kadını koruyan dindir ona her türlü hakkı vermiştir kadını aşağılasaydı dinimiz "cennet annelerin ayakları altındadır "denilmezdi.kadının kendi eşini seçme hakkıda vardır...
  5. kocanın eşi üzerindeki hakkı

kocanın eşi üzerindeki hakkı

ben 5 yıllık evliyim ve bir oğlum var 1 de kızım yolda.size sorum şu olacak:benim evime ortalama 2000 tl gelir giriyor fakat bir türlü eşimin istekleri bitmediği için bir türlü yetiştiremiyorum.bunun sonucunda evde huzursuzluk oluyor.ne yapmam gerekiyor.teşşekkür edrim.

Sayfayı Paylaş