IMF, azalan KDV geliri için 9 öneri paketi sundu

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
IMF, azalan KDV geliri için 9 öneri paketi sundu
Uluslararası Para Fonu (IMF), hazırladığı bir raporla vergi iadesi konusunda Türkiye'ye uyarılarda bulundu. IMF, KDV iadesine ilişkin uygulamada olan birçok sistemin gözden geçirilmesini istedi.

Bilindiği gibi KDV tahsilatı düşmüştü. Hükümet bu konuda yeni çare arıyor. Dünya gazetesinin dün yayımlanan haberine göre, IMF'nin KDV konusunda istediği 9 madde şöyle:

1) İmalatçıların ihracatçılara KDV'siz mal teslim etmelerine imkân veren tecil-terkin sistemini gözden geçir.
2) İade edilecek tutarın yüzde 4, yüzde 8 ve yüzde 400'üne tekabül eden oranda garanti uygulamasına son ver, ama yüzde 100 garanti (teminat mektubu) uygulamasını sürdür.
3) Denetim kapasiteni artır ve iade sürecinde YMM'ler tarafından hesaplanan KDV'yi kendin hesapla.
4) YMM ücret tarifesini kontrol et.
5) Mükelleflere tanıdığın, iade alacağını kendi vergi borçları dışındaki borçlara mahsup etme hakkını sınırla.
6) KDV iade sistemini daha etkin kılmak üzere mükelleflerini "altın ve gümüş kart" vererek kategorize et.
7) Yüksek riskli faaliyetlerle ilgili olarak iade öncesi güvenilir denetim teknikleri üzerinde yoğunlaş ve bunu daha düşük riskli faaliyetlerle ilgili olarak yapacağın iade sonrası denetimlerle destekle.
8) İhracatla ilgili olarak gümrük idaresiyle işbirliğini geliştir ve ortak doğrulama mekanizmaları kullan.
9) Denetim için bilgi toplamak yerine iadenin geçerliliğiyle doğrudan ilişkisi olan bilgiler toplamakla uğraş.

kaynak

Geri