gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

*****'ın merakı: ŞEY nedir?

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Sevgili meleklerim bu gün konu açarken dilime ve aklıma dolanan bir kelime oldu:D:D nemi?şey ney? şey işte canım ''ŞEY'' :D:D
    Peki nedir bu bir çok anlama gelen ve aslında anlamlı bir açıklaması olmayan ''şey''...

Bazen adını hatırlamadığımız kelimelerde kullanırız,bazen kötü ayıp bir kelimeyi kullanmaya cesaret edemediğimizde kullanırız.

Ben sözlükten baktım kısa bir araştırma yaptım ki okuduklarımı kısaca özetleme geçeyim.

Şey: Türkçe öğretmenlerinin şiddetle karşı çıktığı ve yeri geldiğinde ''saçmalama evladım şey diye bir şey yoktur dedirtecek kadar günlük hayatın içinden bir kelimedir.

Şey: Kendi başına anlamsız ama cümle içersinde bir çok anlam taşıyabilen bir şeydir :D:D Nedir? şeydir işte canım kelimedir:D:D

Bana göre ''şey'' kelimesini köşeye sıkıştığımızda,adını hatırlamadığımız nesne,kelime,isim vb... gibi durumlarda imdadımıza koşan bir kelimedir...Ki kelimemi oda tartışılr:D:D Bunu en iyisi Nemesis adminime sormak lazım:D:D

Evet bu gün ki bana bazen gelirler böyle garip garip şeyler takılır aklıma araştırırım(Bakın yine oldu şey dedim):D:D işte bu günde o garipliklerden olma bir gün aklıma takıldı :D:D

Peki sizce ''şey'' nedir.En çok hangi anlarda kullanırsınız?Neden bu denli ihtiyaç duyarız ki ve bu kadar çok kullanırız hemde farketmeden?
    Günlük hayatta belki sayısızca kullandığımız ve hiç dikkat etmediğimiz ''şey''kelimesi tartışmaya açıktır...Buyrun herkesden katılım beklerim:):)

2. *LavinyA*

*LavinyA* Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Güvercinler ülkesinden!!! Uzak çookkk uzak yerler!
    Cevap: *****'ın merakı:Şey nedir?
    şey kelimesini ben genelkde hatırlayamadığım şeyler için kullanırım ve bide açıklayamadığım çoğul olarak genel olarak bi çok şey için kullanırım şimdiki kullandığım gibi :D:D hiç farketmemiştim ama çok kullanıyomuşum bunu ben yaa:D:D:D

3. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Şimdiii :D

Nereden başlasak, felsefi açıdan mı yoksa filolojik açıdan mı...

Önce filolojik (dilbilimsel) açıdan bakalım:

"Şey" dil içerisinde cümle öğeleri arasında kullanıldığı için dilbilgisi bağlamında kelime olarak kabul edilmek durumundadır.

Örnek: - Hiçbir şey almadım. (Ben --> gizli özne, almadım --> Yüklem, Hiçbir şey --> Nesne)

- Şey nerde? (Nerde --> yüklem, Şey --> Özne)

Cümleler öğelerine ayrıldıklarında eğer yüklenebilen bir görev varsa kelime olarak kabul etmek durumunda kalıyoruz lakin bazı insanlar ve Türkçenin doğru kullanılması gerektiğini savunurken "şey", "falan", "filan" kelimeleri kesinlikle kullanılmamalı diyenler bunu dilbilimsel açıdan bir kelime olarak görmüyorlar. Anlamsal olarak değil, işlevsel olarak bakılmalı diyorum ve bunu bir kelime olarak kabul ediyorum.

Şimdi "şey kelimesinin kullanım alanlarına bakalım:

* bütün varlıkların yerine kullanılabilir (şey var = ne var? aklınıza gelebilecek birçok kelimeyi yerleştirebilirsiniz.)

* Cümlede özne, nesne, dolaylı tümleç ve zarf tümleci görevlerinde kullanılabilen yegane kelimedir. (şey,şeyi, şeyde, şeyden, şeyle, şey yaparak)

* Her, Hiç kelimeleri ile bir arada kullanılınca çok etkili vurgular meydana getirir.
    (- Ne istiyorsun? - Hiçbir şey!)

* Bir kelimesi ile kullanılarak da kalıplaşmış ifadeler oluşturmuştur.
    (- Teşekkür ederim! - Bir şey değil!)

* Aklımıza gelmeyen, hatırlayamadığımız, o an için bilemediğimiz kelimelerin ve varlıkların yerine kullanabiliriz.
    (Yaa şeydi ya, neydi...)

* Kökeninin Arapçadan geldiği ifade edilir, bir de "eşya" kelimesinin kökü olduğu. Bu nedenle envai çeşit eşya türevinin yerine kullanılabilen genel anlamlı bir kelime haline gelmiş olabilir.

* Bu kelime yalnız Türkçe diline özgü değildir. Yabancı dillerde de birçok eşyanın ve varlığın yerine kullanılan kelimeler vardır ve tıpkı Türkçedeki gibi hiç, her, bir gibi kelimelerle birlikte kullanılırlar.

Örnek: THING --> Şey (İngilizce)

Everything --> Her şey
    Nothing --> Hiçbir şey
    Something --> Bir şey
    Anything --> Herhangi bir şey

* Bana göre hemen hemen her dilde bulunan JOKER kelimelerden biridir. Kararsızlığı anlatır, hatırlayamamanın önüne geçer, kelime bilgisinin azlığını gösteriyor diyenlere inat kullanılan en genel anlamlı ve işlevli kelimedir. Ve bir dilbilimci ve İngilizce öğretmeni olarak da diyorum ki şey kelimesini hayatımıza çok da ortak etmemeye gayret göstermeliyiz. :)

Gelgelelim felsefik açılımına:

İş burada biraz çetrefilleşiyor çünkü bu kelime felsefede bir türlü çözülüp de karara bağlanamamış bir kavramdır. Artık kelime demiyorum, kavramsal ifadeler kullanıyorum. "Şey" kavramı insan zihniyle algılanabilecek her türlü varlığı kapsadığından DÜŞÜNCENİN NESNESİ olarak kabul edilir. Çünkü varolsun olmasın düşünce dünyasına girebilendir, düşünceyle var edilendir. Özdür ve tözdür, kişinin dışında, bilincin ötesinde, kendi başına var olandır.

Şey, herşeyi anlatabilir, hiçbir şey de her şeyi.
    Hiçlik ve varlık şeyden gelir, şey varlık ve hiçlikten.

Heryerde okuyabileceğiniz bir söz vardır:

Şey hiçbir şeydir, hiçbir şey olduğu için de her şeydir.

Sevgilerimle...

NeMeSiS

(***** süper konu bulmuşsun tebrik ediyorum dostum)

4. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113

Aslında güzel konu da, bilmiyorum haber izleyenleriniz varmıdır. Bu Bülent Arınç denen bir Beyefendi var, onun bir küfüründe duymuştum ilk bunu. Aynen şöyle diyordu.

Şeyini şeyettiğimin şeyi :D:D acaba bu ne dir :D:D

Bu arada nemesis coşturmuşsun halam :D:D

Bide şey vardı :D:D

Şey dedi eğdi başını diye bi şiir :D:D

Yok yahu o çaymıydı herneyse. Şeyini şeyettiğiniz şey, gerçektende şey olmuş yani :D:D
    perfecto :D:D

5. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113
    Şeyyyy şimdi ben ne desem bilmiyorum :D özellikle Nemesis adminimin açıklamalarından sonra bize daha laf düşmez diye düşünüyorum:D ***** dan beklenen bir konu Nemesisten beklenen bir cevap ikinizide yürekten kutluyorum kızlar mucux:D

6. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

:hıms: şeyyyy yani ne desemki :D:D Nemesis adminim bize bırakıcak bir şey bırakmamış :D:D ***** ve Nemesis adminlerim teşekkürler güzel konu ve açıklama için :)

7. esenim

esenim Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: *****'ın merakı: ŞEY nedir?
    Guzel bır konuya degınmıssın.lısedeyken ogretmenımıze sormustuk bu kelımenın anlamını ve o da sey kelımesı bır varlıgı belırtır dıye cevaplamıstı..bu kelıme senınde acıkladıgın gıbı sadece bır kurtarıcı galıba....

8. linda

linda Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: *****'ın merakı: ŞEY nedir?

şeyyyyy ne çok varmış hayatımızda

9. FiRaRi_MeLeK

FiRaRi_MeLeK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    201
    Ödül Puanları:
    63
    insanların CENNET benim CEHENNEM dediğim yerde...
    sözlük haznemizde var olmasından kıvanç duyduğum bir kelimedir,kurtarıcı gibi kelime

10. seerose

seerose Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    61
    Ödül Puanları:
    48
    Adini hatirlayamadigiz seylerin yerine kullanilan bir seydir,sey,sey iste.Iyiki sey var, yoksa bu seylerin yarine hangi seyleri kullanardik.Iste icinde yeterince sey olan bir sey ,yani bir cumle kurdum.:))

11. ebraryksl

ebraryksl Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    açıklamalar süper yaaa.ama galiba en doğrusu kurtarıcı

12. kalem&yaprak

kalem&yaprak Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım türkçede en anlamlı sözcük şey:D

13. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    bazılarıda şey kelimesini arkadaslarıyla konusurken isimi yerine kullanır ki en katlanamadıgım durumdur. benim bir ismim var demi annem yoksa şeyy koyardı demekki gerek varmış ki adıma isim koymuş...
    örnek verecek olursak bu duruma ..
    nasılsın şeyyyy? nereye gidelim bugün şeyyy? bence bunu yapmayalım şeyyyy boşuna yaparız bence:p gibi..

14. GizemAltun

GizemAltun Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    :D:D birinden bişey isteyince çok kullanırım :D hatırlamaya çalıştığım konulardada çok olur :D Her"şey"de var bu şey yaa garip bişey :D:D Bak heryerde :))

15. beklenenbebis

beklenenbebis Forum Okuru

yaaa sormayın en nefret ettım şey bu :D

yıne şey dedım ama herkes dıo git şeyi getir şeyi oraya koy şeyin yanındamı :D:D

çok hoş konu :D

*****'ın merakı: ŞEY nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Merak Ederek Neleri Keşfedebilirsiniz?

Merak Ederek Neleri Keşfedebilirsiniz?

MERAK EDEREK NELERİ KEŞFEDEBİLİRSİNİZ? Yazan: Zülfü Livaneli Kaptan Cook’u bilir misiniz? İlginç ve tutkulu bir adam. 1700’lü yılların bu usta denizcisi, kömür taşıyan gemilerde değişiklik yaparak okyanuslara açılmış ve bazen iki yılı aşkın süre dolaşarak yeni kıtalara, meçhul adalara, kimsenin varlığını bilmediği insanlara, bitkilere ve hayvanlara ulaşmış. Zorlu fırtınalara...
  2. merak ettiğimiz şeyler

merak ettiğimiz şeyler

merak ettiğimiz şeyler merak ettiğimiz konular edilen şeyler ettiğim Niçin otellerin kapıları döner kapıdır ? Döner kapıların tek amacı enerji ve yer tasarrufudur. Büyük binaların içerleri devamlı olarak ısıtılır. Açılan normal kapıdan içeri soğuk hava rahatlıkla girer. Eğer normal kapı kullanılırsa hava değişimi nedeniyle klimalar veya motorlar yeniden çalışacaktır. Özellikle çok...
  3. Hydropeel Nedir? merak edilenler

Hydropeel Nedir? merak edilenler

Hydropeel Nedir? Micro fiskiyesi sayesinde suyu oksijeni serum ve vitaminleri tıbbi gazlarla birlikte süpersonic bir hızla derinin alt katmanlarına ileterek cildi yenileme sürecini başlatır. Aynı zamanda herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan yapılan medikal peeling yöntemidir. İlk uygulamadan itibaren yüzdeki kan dolaşım sistemini aktive ettiğinden dolayı sağlıklı bir görünüme kavuşur. En...
  4. Radyasyon Dedikleri Şey Nedir?

Radyasyon Dedikleri Şey Nedir?

radyasyon,radyasyon nedir,zararları,çernobil,felaket senaryoları,nükleer enerji,enerji santralleri,hiroşima Nükleer enerji denilince aklımıza Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombalan, Çernobil'deki nükleer santral kazası ve nükleer atıklar gelir. Nükleer enerji ve onun sonucu radyasyon iyi amaçlarla kullanılmadıkları zaman insan neslini dünyadan silebilecek kadar...
  5. Açınım Nedir merak ediyorum

Açınım Nedir merak ediyorum

Açınım Nedir aranızda bu kelimenin anlamının ne olduğunu bilen var mı şayet var ise lütfen bana da yazsın harbiden de çok merak ediyorum bu Açınım Nedir diye:S

Sayfayı Paylaş