RüyaM'ın merakı: ŞEY nedir?

M

Misafir

Forum Okuru
RüyaM'ın merakı: ŞEY nedir?
Sevgili meleklerim bu gün konu açarken dilime ve aklıma dolanan bir kelime oldu:D:D nemi?şey ney? şey işte canım ''ŞEY'' :D:D

Peki nedir bu bir çok anlama gelen ve aslında anlamlı bir açıklaması olmayan ''şey''...

Bazen adını hatırlamadığımız kelimelerde kullanırız,bazen kötü ayıp bir kelimeyi kullanmaya cesaret edemediğimizde kullanırız.

Ben sözlükten baktım kısa bir araştırma yaptım ki okuduklarımı kısaca özetleme geçeyim.

Şey: Türkçe öğretmenlerinin şiddetle karşı çıktığı ve yeri geldiğinde ''saçmalama evladım şey diye bir şey yoktur dedirtecek kadar günlük hayatın içinden bir kelimedir.

Şey: Kendi başına anlamsız ama cümle içersinde bir çok anlam taşıyabilen bir şeydir :D:D Nedir? şeydir işte canım kelimedir:D:D

Bana göre ''şey'' kelimesini köşeye sıkıştığımızda,adını hatırlamadığımız nesne,kelime,isim vb... gibi durumlarda imdadımıza koşan bir kelimedir...Ki kelimemi oda tartışılr:D:D Bunu en iyisi Nemesis adminime sormak lazım:D:D

Evet bu gün ki bana bazen gelirler böyle garip garip şeyler takılır aklıma araştırırım(Bakın yine oldu şey dedim):D:D işte bu günde o garipliklerden olma bir gün aklıma takıldı :D:D

Peki sizce ''şey'' nedir.En çok hangi anlarda kullanırsınız?Neden bu denli ihtiyaç duyarız ki ve bu kadar çok kullanırız hemde farketmeden?
Günlük hayatta belki sayısızca kullandığımız ve hiç dikkat etmediğimiz ''şey''kelimesi tartışmaya açıktır...Buyrun herkesden katılım beklerim:):)

Cevap: RüyaM'ın merakı:Şey nedir?

şey kelimesini ben genelkde hatırlayamadığım şeyler için kullanırım ve bide açıklayamadığım çoğul olarak genel olarak bi çok şey için kullanırım şimdiki kullandığım gibi :D:D hiç farketmemiştim ama çok kullanıyomuşum bunu ben yaa:D:D:D

Şimdiii :D

Nereden başlasak, felsefi açıdan mı yoksa filolojik açıdan mı...

Önce filolojik (dilbilimsel) açıdan bakalım:

"Şey" dil içerisinde cümle öğeleri arasında kullanıldığı için dilbilgisi bağlamında kelime olarak kabul edilmek durumundadır.

Örnek: - Hiçbir şey almadım. (Ben --> gizli özne, almadım --> Yüklem, Hiçbir şey --> Nesne)

- Şey nerde? (Nerde --> yüklem, Şey --> Özne)

Cümleler öğelerine ayrıldıklarında eğer yüklenebilen bir görev varsa kelime olarak kabul etmek durumunda kalıyoruz lakin bazı insanlar ve Türkçenin doğru kullanılması gerektiğini savunurken "şey", "falan", "filan" kelimeleri kesinlikle kullanılmamalı diyenler bunu dilbilimsel açıdan bir kelime olarak görmüyorlar. Anlamsal olarak değil, işlevsel olarak bakılmalı diyorum ve bunu bir kelime olarak kabul ediyorum.

Şimdi "şey kelimesinin kullanım alanlarına bakalım:

* bütün varlıkların yerine kullanılabilir (şey var = ne var? aklınıza gelebilecek birçok kelimeyi yerleştirebilirsiniz.)

* Cümlede özne, nesne, dolaylı tümleç ve zarf tümleci görevlerinde kullanılabilen yegane kelimedir. (şey,şeyi, şeyde, şeyden, şeyle, şey yaparak)

* Her, Hiç kelimeleri ile bir arada kullanılınca çok etkili vurgular meydana getirir.
(- Ne istiyorsun? - Hiçbir şey!)

* Bir kelimesi ile kullanılarak da kalıplaşmış ifadeler oluşturmuştur.
(- Teşekkür ederim! - Bir şey değil!)

* Aklımıza gelmeyen, hatırlayamadığımız, o an için bilemediğimiz kelimelerin ve varlıkların yerine kullanabiliriz.
(Yaa şeydi ya, neydi...)

* Kökeninin Arapçadan geldiği ifade edilir, bir de "eşya" kelimesinin kökü olduğu. Bu nedenle envai çeşit eşya türevinin yerine kullanılabilen genel anlamlı bir kelime haline gelmiş olabilir.

* Bu kelime yalnız Türkçe diline özgü değildir. Yabancı dillerde de birçok eşyanın ve varlığın yerine kullanılan kelimeler vardır ve tıpkı Türkçedeki gibi hiç, her, bir gibi kelimelerle birlikte kullanılırlar.

Örnek: THING --> Şey (İngilizce)

Everything --> Her şey
Nothing --> Hiçbir şey
Something --> Bir şey
Anything --> Herhangi bir şey

* Bana göre hemen hemen her dilde bulunan JOKER kelimelerden biridir. Kararsızlığı anlatır, hatırlayamamanın önüne geçer, kelime bilgisinin azlığını gösteriyor diyenlere inat kullanılan en genel anlamlı ve işlevli kelimedir. Ve bir dilbilimci ve İngilizce öğretmeni olarak da diyorum ki şey kelimesini hayatımıza çok da ortak etmemeye gayret göstermeliyiz. :)

Gelgelelim felsefik açılımına:

İş burada biraz çetrefilleşiyor çünkü bu kelime felsefede bir türlü çözülüp de karara bağlanamamış bir kavramdır. Artık kelime demiyorum, kavramsal ifadeler kullanıyorum. "Şey" kavramı insan zihniyle algılanabilecek her türlü varlığı kapsadığından DÜŞÜNCENİN NESNESİ olarak kabul edilir. Çünkü varolsun olmasın düşünce dünyasına girebilendir, düşünceyle var edilendir. Özdür ve tözdür, kişinin dışında, bilincin ötesinde, kendi başına var olandır.

Şey, herşeyi anlatabilir, hiçbir şey de her şeyi.
Hiçlik ve varlık şeyden gelir, şey varlık ve hiçlikten.

Heryerde okuyabileceğiniz bir söz vardır:

Şey hiçbir şeydir, hiçbir şey olduğu için de her şeydir.

Sevgilerimle...

NeMeSiS

(Rüyam süper konu bulmuşsun tebrik ediyorum dostum)

Aslında güzel konu da, bilmiyorum haber izleyenleriniz varmıdır. Bu Bülent Arınç denen bir Beyefendi var, onun bir küfüründe duymuştum ilk bunu. Aynen şöyle diyordu.

Şeyini şeyettiğimin şeyi :D:D acaba bu ne dir :D:D

Bu arada nemesis coşturmuşsun halam :D:D

Bide şey vardı :D:D

Şey dedi eğdi başını diye bi şiir :D:D

Yok yahu o çaymıydı herneyse. Şeyini şeyettiğiniz şey, gerçektende şey olmuş yani :D:D
perfecto :D:D

Şeyyyy şimdi ben ne desem bilmiyorum :D özellikle Nemesis adminimin açıklamalarından sonra bize daha laf düşmez diye düşünüyorum:D Rüyam dan beklenen bir konu Nemesisten beklenen bir cevap ikinizide yürekten kutluyorum kızlar mucux:D

:hıms: şeyyyy yani ne desemki :D:D Nemesis adminim bize bırakıcak bir şey bırakmamış :D:D Rüyam ve Nemesis adminlerim teşekkürler güzel konu ve açıklama için :)

Cevap: RüyaM'ın merakı: ŞEY nedir?

Guzel bır konuya degınmıssın.lısedeyken ogretmenımıze sormustuk bu kelımenın anlamını ve o da sey kelımesı bır varlıgı belırtır dıye cevaplamıstı..bu kelıme senınde acıkladıgın gıbı sadece bır kurtarıcı galıba....

Adini hatirlayamadigiz seylerin yerine kullanilan bir seydir,sey,sey iste.Iyiki sey var, yoksa bu seylerin yarine hangi seyleri kullanardik.Iste icinde yeterince sey olan bir sey ,yani bir cumle kurdum.:))

Geri