gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

Konu, 'Tatlılar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

incir uyutması incir uyutması tarifi incir uyutması nasıl yapılır

Sevgili melekler, Osmanlı Mutfağının nadide lezzetlerinden biri olan incir uyutması tarifiyle karşınızdayız. Kuru meyve ve sütle yapılan bu lezzetli tatlı tarifi aynı zamanda yaklaşmakta olan ramazan ayı için de keyifli bir alternatif olabilir. Tarif cahidejibek'ten...

İNCİR UYUTMASI

Malzemeler

17 adet kuru incir
    5 su bardağı süt
    1 yemek kaşığı şeker

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

İncirlerin üzerine sıcak su döküp 1 saat kadar iyice yumuşayana kadar bekletin
    İncirleri küçük küçük doğrayın. Diğer tarafta sütü kaynatın. Sütten bir su bardağı kadar incirlerin üzerine döküp elinizle iyice ezin.
    İyice mıncıkladığınız inciri ve şekeri kalan sütün içine döküp bir çırpıcıyla 2-3 dakika kadar karıştırın.

Küçük kaselere dökün. Kaselerin üzerine bir tabak kapatıp, bir havlu veya pamuklu bir bezle örtün. İncirleri uyumaya bırakın..:)
    Yaklaşık iki saat sonra tatlıyı uyandırın yani üzerini açın. Tatlınız muhallebi kıvamında olacak ve sulu olmayacak.
    Tatlıları dolaba kaldırıp 2 saat kadar bekletin. Daha sonra arzu ettiğiniz çerezlerle veya sade olarak servis edin.

Notlar:

İnciri ezerken, kesinlikle eldiven kullanmayın. Plastik eldivenler, lezzeti kaçırıyor. Elinizin lezzeti ve enerjisi tatlıya mutlaka geçmeli. Blender kullanmayı uygun bulmuyorum. Zira bu yöresel bir tatlıdır ve eskiden de bu işi elle yaparlarmış. Ayrıca incirler dişe biraz dokunmalı.
    Ben 1 yemek kaşığı şeker attım ama yine de bize tatlı geldi. İncirin kendi şekeri yeterli geliyor. Ben bir daha ki sefere hiç atmamayı düşünüyorum. Eğer siz çok tatlı seviyorsanız,şeker yerine bir kaşık pekmez de ekleyebilirsiniz.

İncirin sütü mayalayan bir etkisi var. Bir ara incir sütü ile yoğurt mayalandığını duymuştum. Unutmazsam denemeyi düşünüyorum inşaAllah.
    Sütlü incir karışımını çok küçük kaselere koymanızı öneririm. Tatlı ihtiyacını çok çabuk karşıladığı için büyük kaseler bitirilemeyebilir. Tabakta kalınca da sulanıyor maalesef.

cahidejibek

2. *gülüs*

*gülüs* Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    163
    Ödül Puanları:
    43
    aaa ne kolaymış :D:D tadı nasıl acaba yemedim hiç ama yapacam en kısa zamanda :D:D

İncir Uyutması Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İncir Kürü Nasıl Ulgulanır ?

İncir Kürü Nasıl Ulgulanır ?

İncir Kürü Nasıl Hazırlanır Nasıl Yapılır ? Bu husuta Profesör Doktor İbrahim SARAÇOĞLU'nun bir kürünü sizlere anlatmak istiyoram arkadaşlarım. Yumurtlama sayısını arttırmak için kullanılıyor bu kür. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu yumurta sayısını arttırmak için Kuru İncir Kürü açıkladı. Hamile kalmak için yumurta sayısı nasıl arttırabilir. Bayanlarda yumurta sayısını arttırabilmek için doğal...
  2. İncir Reçeli Nasıl Yapılır...Tarifi

İncir Reçeli Nasıl Yapılır...Tarifi

İncir Reçeli Tarifi İncir Reçeli Nasıl Yapılır Kıslar yaz geldi meyveler çoğaldı kışa hazırlıklar başladı sayılır....Peki incir reçeli sevenler nasıl yapılır biliyor mu??Çok kolay Yapımını aşağıda sizlerle paylaşıyorum...Şimdiden kolay gelsin ...Kuru incirin faydalarını da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim.. İncir Reçeli Tarifi malzemeler: 120 adet reçellik soyulmuş incir...
  3. İncir tatlısı nasıl yapılır?

İncir tatlısı nasıl yapılır?

Meleklerim evde incirimiz var ve değerlendirmek istiyordum farklı bir tarifim olsun istedim Aydınlı bir öğretmen arkadaşım bana şahane bir tarif verdi tabi siz meleklerimle paylaşmadan edemedim işte tarifimiz :hayal: Bildiğimiz kek malzemesini kullanacağız sadece yağ biraz daha az ve içine 8tane kuru inciri ıslatıp küçük küçük doğrayarak ekliyoruz,bir su bardağı iri çekilmiş cevizle de...
  4. Yumurta Gelişimi için İncir Kürü Nasıl Yapılır?

Yumurta Gelişimi için İncir Kürü Nasıl Yapılır?

Birçok kadının hayali zamanı geldiğinde çocuk sahibi olmaktır. Bazı kadınlar kısa sürede hamile kalabilirken, bazı kadınlar bir takım problemlerle karşılaşabilmektedir. Elbette böyle durumlarda doktora danışılmalı ve muayene sonrası teşhis konulmalıdır. Çünkü hamile kalamamanın birçok nedeni vardır ve bu nedenler kişiden kişiye değişebilmektedir. Doktorunuz tarafından yapılacak muayene...
  5. Yumurta sayısını artıran incir kürü nasıl yapılır?

Yumurta sayısını artıran incir kürü nasıl yapılır?

Hamile kalamamanın pek çok nedeni vardır. Kadın da yumurta sayısı yeterli olmayabilir. Erkek de sperm kalitesi düşük olabilir. Enfeksiyon, stres gibi nedenler etken olabilir. Öncelikle doktor tedavisi gereklidir. Hamile kalmayı kolaylaştırıcı bitkisel destek arayan hanımlar için, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kuru İncir Kürünü öneriyor.Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Hamile Kalmayı...

Sayfayı Paylaş