gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

İngilizce'de Basit Cümle Yapısı

Konu, 'İngilizce Genel' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

ingilizce basit makaleler BASİT TÜMCE

1. TÜMCE
    Normal koşullarda (yani, devrik yapı vs. bulunmayan durumlarda) en yalın şekli ile tümce iki unsurdan oluşur:

Özne + Yüklem / (Subject) + (Verb)
    Türkçede özne çoğu zaman yüklemin sonuna bir "kişi eki" olarak eklenebildiği için açıkça kullanılmasına gerek kalmayabilir.

(Ben) geldim. / (Sen) nasılsın ?
    İngilizcede böyle birşey - çok sınırlı da olsa bazı konuşma durumları dışında - söz konusu olamaz.

* (I) came. / * How are (you) ?
    Çoğu zaman basit tümcede bir ya da daha fazla nesne / tümleç de bulunur.

1.1. Subject + verb
    Türkçe bir basit tümcede şu yapı her zaman için geçerlidir.
    ÖZNE + YÜKLEM
    Mehmet öğretti.
    İngilizce bir basit tümcede de, nesne bulunmadığı durumlarda, bir farklılık görülmez.
    SUBJECT + VERB
    Mehmet taught

1.2. Subject + verb + object
    Türkçe bir tümceye nesne eklendiği zaman, sıralama şöyle olur:
    ÖZNE + NESNE + YÜKLEM
    Mehmet oğluna öğretti
    İngilizce bir tümceye nesne eklendiği zaman, Türkçe tümce yapı ile arasındaki ilk temel fark ortaya çıkar.
    SUBJECT + VERB + OBJECT
    Mehmet taught his son.

2. BASİT TÜMCELERİN ÇEVİRİSİ

2.1. Subject + verb
    Türkçe ve İngilizce basit tümce yapıları sadece özne ve yüklem söz konusu olduğunda bir farklılık göstermediği için, çeviri konusunda yapı açısından bir sorun çıkmamaktadır.
    ÖZNE + YÜKLEM
    Mehmet geldi.
    Mehmet came./has come.
    SUBJECT + VERB

2.2. Subject + verb + object
    Nesne söz konusu olduğunda Türkçe ve İngilizce basit tümce yapıları birbirinden farklı olduğu için, çeviri işlemi sırasında da tümceyi oluşturan unsurların dizilişinde değişiklik yapmak gerekecektir.

ÖZNE + NESNE + YÜKLEM
    Mehmet bacağını kırdı.
    Mehmet broke his leg.
    SUBJECT + VERB + OBJECT

Bu tümcelere yer, zaman ve durum belirten sözcük ve yapıların da eklenmesi durumunda her iki dil arasındaki yapısal farklılıklar iyice belirginleşecektir.
    Basit tümcelerin yapısı konusu çeviri açısından - kolay göründüğü için - önemsenmeyebilir. Ancak,
    SVO (İngilizce) / SOV (Türkçe)

yapısının, karmaşık tümcelerin çevirisini yaparken sürekli göz önünde tutulması gerekecektir. Bu konu ileri konularda ayrıntılı olarak ele alınmakta.

İngilizce'de Basit Cümle Yapısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ingilizcede temel bir cümle yapısı

ingilizcede temel bir cümle yapısı

ingilizcenin temeli ingilizcenin yapısı ingilizcede tümleçler ingilizce sözcük yapısı ingilizce kelime ingilizcede temel bir cümle yapısı vardır.türkçedede böyledir.şimdi bunları sıralıyalım. 1 (ben) gördüm . cümlesinde 2 temel öğe vardır.özne - fiil. ingilizcede I saw. özne-fiil 2 ( ben ) seni gördüm. özne - nesne - fiil I saw you. özne - fiil - nesne 3 ( ben ) seni bahçede...
  2. Kromozomun Yapısı

Kromozomun Yapısı

Bitkilerde ve hayvanlarda her tür kendine özgü sabit sayida kromozom içerir. Kromozomlarin sayisi mitoz bölünmedeki düzenli ve kesin olaylarla sabit tutulur. Bir çok hayvan ve bitkide kromozom sayisi esittir. Fakat kromozomlardaki kalitim faktörleri farklidir. Ilk defa 1840 yilinda botanikci HOFMEISTER tarafindan Tradescantia bitkisinin polen hücrelerinde görülmüs ve 1888 yilinda WALDEYER...
  3. İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Deniliyor?

İngilizce'de Hindiye Neden Turkey Deniliyor?

Özellikle ABD'de Hıristiyanların şükran günlerinin önemli bir sembolü olan hindi aslında Amerika kıtasının yerlisidir. Vahşi hindi cinsleri Kristof Kolomb kıtayı keşfetmeden de önce Kuzey Amerika'da yaşıyordu. Hatta Avrupa'dan Güney Amerika'ya ilk gelenler Azteklerin bir cins hindi ırkını ehlileştirdikle-rini görmüşlerdi. Amerikan hindileri Avrupa'ya 1519 yılında İspanyollar tarafından...
  4. basit yaşayacaksın basit!!!

basit yaşayacaksın basit!!!

Yaşamı bazen fazlamı ciddiye alıyoruz? Bu yazı belki de bu savaşımızı irdeliyor... :) Budistlerin dediği gibi: ''Ne kadar az şey istersen, o kadar çok şeye sahip olursun. '' Basit yaşayacaksın. Mesela susayınca su içecek kadar basit. Dört çıkacak, ikiyi ikiyle çarptığında. Tek düğmesi olacak elindeki cihazın; tek bir düğme, tek bir cümle gibi; sevince lafı dolandırmadan söylediğin...
  5. İngilizce'de Adele Nasıl Okunur ?

İngilizce'de Adele Nasıl Okunur ?

adele nasıl okunur adele okunuşu adele atkins Sevilen şarkıcı Adele Atkins hakkında bize sorular geliyor melekler :) En çok sorulan soru ise Adele kelimesinin nasıl telaffuz edildiği :D:D Adele kelimesi ''Adel '' olarak okunur melekler :tik:

Sayfayı Paylaş