İngiltere'de Mortgage Paniğine Müdahale

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.023
  Beğenilen Mesajlar:
  107
  Ödül Puanları:
  0
  İngiltere'de nakit sıkıntısına düştüğü için Merkez Bankası tarafından durumuna müdahale edilen Northern Rock adlı finans kuruluşu, mevduat sahiplerinin hücumuna uğradı.
  Gazeteler bu durumu "sokakta panik, piyasada panik" başlıklarıyla manşete taşıdı. Bankanın önünde paralarını çekebilmek için uzun kuyruklar oluşturan hesap sahiplerinin fotoğrafları ilk sayfalarda geniş şekilde yer aldı.
  Domino etkisi yaratabilir

  Ülkede gazeteler, mevduat sahiplerinin tasarruflarının ne kadar güvende olduğunu tartışıyor. Son gelişmelerin, mortgage faizlerinin bir anda yükselmesine ve çok sayıda bankanın Merkez Bankası'nın yardımına ihtiyaç duyar hale gelmesine sebep olacağı, domino etkisi yaratabileceği öne sürüldü.

  Müdahale sonrası hisseleri yüzde 30 düşen bankadan bir günde çekilen paranın miktarının da 1 milyar sterlin olduğu öne sürüldü.
  Ekonomistlere göre dağıtılan bu paranın küçük bir kısmı 1.5 milyon mevduat sahibinin 70 şubeye yatırdığı paradan sağlanırken, yüzde 75'i ise dünya piyasalarından alınan kısa vadeli borçlardan elde edilmeye çalışıldı.

  Şirketi zor duruma düşüren de bu oldu. Northern Rock'un Yönetim Kurulu Başkanı Adam Applegarth, bankasının hâlâ kamuoyunun parasını güvenle yatırabileceği dünyanın en sağlam finans kuruluşlarından biri olduğunu savunuyor.

  Kaynak


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
İngiltere'de Mortgage Paniğine Müdahale konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Mortgage - Konut kredisi

  Mortgage sistemi kira öder gibi, aylık bütçenizi sarsmayacak rakamlarla ev sahibi olmanın yollarını açan sistemdir. Mortgage satış sisteminde satın alınmak istenilen evin bedeli eksperlerce değerlendirilir, kredi almak için belirli bir peşinat hazır ise, (ki bu genellikle evin satış bedelinin %25'i olur) kalan miktar Mortgage sağlayan yani kredi veren tarafından ödenir. Ev kredisi veren...
 2. İngiltere'de mortgage krizi korkusu!

  İngiltere'de tutsat (mortgage) aylık ödemelerinin son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi. Ekonomistler, 1992 yılında yaşanan büyük krizin ardından tutsat faizlerinin ilk kez bu kadar yükseldiğine dikkat çekerken, aylık ödemelerdeki yükselmenin pek çok kişiyi tutsat almaktan kaçınır hale getirdiğine dikkat çekti. Ülkede emlak piyasasında bir durgunluğa yol açan bu...
 3. panik

  http://images.repage.de/games/Panik.swf
 4. Mortgage Nedir ? Mortgage Hakkındaki Her şey !

  Sözcük anlamı ipotek olan "mortgage", konut sahibi olmak isteyenlere finans kuruluşlarınca konut üzerinden tesis edilecek ipotek karşılığında 15 - 20 gibi uzun vadeli konut kredilerinin kullanılmasını öngören bir tür gayrimenkul finansman sistemini ifade etmek için kullanılıyor. Türk Dil Kurumu "mortgage" sözcüğü için "tutulu satış" ifadesini öneriyor. Bir malın...
 5. UBS’ye mortgage zararı davası

  ALMAN banka HSH Nordbank, ABD subprime mortgage piyasasıyla bağlantılı menkul kıymetlere yatırım yaparak fonlarını yanlış yönettiğini ileri sürdüğü İsviçreli bankacılık devi UBS’ye tazminat davası açıyor. HSH Nordbank’ın, UBS hakkındaki iddialarını şubat ayı sonunda New York Mahkemesi’ne iletmesi bekleniyor. HSH’nin 300 milyon Euro’sunu (444 milyon dolar) UBS, CDO olarak değerlendirmişti. CDO...

Sayfayı Paylaş