gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.218
    Ödül Puanları:
    113

iRc Nin Tarihcesi

Konu, 'Chat & Messenger' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Jarkko Oikairen(IRC nin keşiferi ) tarafından yazılmıştır. Jyrki Kuoppala birinin başka bi makinadaki birine mesaj yollaması için rmsg ,programını yaptı. Bu #kanal sistemiyle değilde kişiden-kişiye bir iletişim sistemiydi.

Halihazırda var olan bir diğer çok-kullanıcılı chat(sohbet) programı ise MUT(MulyiUser Talk) idi.Jukka Pihl tarafından yazılmıştı.Bu programın kötü bir yönü düzenli çalışmamasıydı.Bunu düzeltebilmek için IRC denen şey düşünüldü.

IRC nin doğum tarihi 1988 in ağustos ayıdır.Kesin tarih belli olmamakla beraber aynı ayın sonu diyebiliriz.

Bitnet Relay Chat IRC için iyi bir ilham kaynağıydı.IRC başladığında 10 un biraz üzerinde kullanıcı olurdu.Ben güney Finlandiya'da ki bazı arkadaşlarımın (Tampere Üniversitesi ve Helsinki Üniversitesi) IRC serverları(sunucularını) kurmalarını istedim.Ve sonra diğer üniversiteler de başladı.Markku Jarvinen IRC client programını (IRC istemci) geliştirdi.O zamanlar BBS ye fonksiyoneklemek iyi bir fikir değildi.Bir amaç için bir program olması daha iyiydi.Ve BBS yi geliştimefikrinden vazgeçildi ve sadece IRC'ye yönelindi.

IRC Finlandiya'da yayıldı.Bitnet vasıtasıyla arkadaşlarımla temasa geçtim ve bu programı denemelerini istedim.Finlandiya'da ki internet bağlantıları yurtdışına açılmamıştı,yani insanlar Finlandiya serverına bağlanamıyorlardı.(bu sebebten dolayı IRC nin ilgi çekmediğini düşünüyorum) Sonraları(zamanını hatırlamıyorum) internet bağlantıları uluslararası iletişime açıldı.Haber gruplarına insanların nerden çoklu sohbet programlarına ulaşabileceklerini yazdım,cevap alamadım.

Söylenene göre ai.ai.mit.edu ITS kullanıyomuş.Oradan bir hesap açtırdım ve kullanmayı biraz öğrendim.Oradan ilk IRC kullanıcısıyla tanıştım.İskandinavya'dandı. ai.ai.mit.edu vasıtasıyla Vijay Subramaniam'ı tanıdım ve IRC yi ona verdikten sonra bir süre haber alamadım.Ardından Jeff Trim,Tod Ferguson ve David Balcmanbir'den e-mail aldım.Vijay IRC yi onlara vermiş ve onlar IRCd yi kendi makinalarına kurmuşlar ve Finlandiya IRC network'ünebağlanmak istediler.Bundan sonra başka insanlar IRC
    kullanmaya başladılar ve serverların sayısı hızla büyüdü.

iRc Nin Tarihcesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. türkiyede dansin tarihcesi

türkiyede dansin tarihcesi

Türkiyede Dansın Tarihçesi Osmanlı toplumu, kadın ve erkeğin birlikte müzik eşliğindeki modern dansları ile 19.yüzyılın son çeyreğinde gayrimüslim burjuvası, levanten ve yabancı misyonlar kanalıyla tanışmıştır. Şüphesiz dans, Osmanlıdan günümüze geçen en çarpıcı modernleşme sembollerinden birisidir. Çengi ve köçek oynatan bir toplumdan vals yapan bir topluma geçiş, eğlence kültürünün...
  2. Zeugma'nın Tarihcesi

Zeugma'nın Tarihcesi

Belkıs/Zeugma Antik Kenti , Gaziantep ili, Nizip İlçesi , Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan Belkıs/Zeugma Antik Kenti; Fırat'ın geçilebilir en sığ yerinde olması, askeri ve ticari bakımdan çok stratejik bir bölge olması nedeniyle tarihin her döneminde önemini korumuştur.80 bin nüfusu ile döneminin en...
  3. Temel İrc komutları

Temel İrc komutları

NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı...
  4. İrc KomutLar Nickserv Komutları

İrc KomutLar Nickserv Komutları

/Nick YeniNick : Nick deiğştirme /msg NickServ register nick şifre E-Posta Nick Kaydetmek /msg NickServ identify Nickinizi tanıtmak için /msg NickServ set E-Posta Mail Eklemek /msg Nİckserv set url ...............Web Adresi Eklemek /msg NickServ set password Nick Şifresi Değiştirmek /msg NickServ info nick Nick Hakkında Bilgi /msg nickserv set kill on/off Nicki başkalarının kullanmaması için...
  5. İrc admin komutları

İrc admin komutları

irc admin komutları operators Ve Admins) Kendi serverinizi Baska Bir servere baglarsiniz.. komut: "/connect name.of.server.to.connect" Örn: komut: "/connet irc.lostblue.net" DIE (operators ve Admins) serveri öldürür kapar..(dikkat Birdaha Geri çeviremezsiniz..). komut: "/die" Veya baglandiginiz..link serveri killer. komut: "/die sifre veya diger server...

Sayfayı Paylaş