gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

İşçi alma ve başka işe girme yasağı

Konu, 'Toplu İş Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

işçi alma formu belediyede işe girmek hamileyken işe girmek Madde 43 - (Değişik birinci fıkra: 3/6/1986 - 3299/8 md.) İşveren, kanunî bir grevin veya lokavtın süresi içinde, 42 nci madde hükmü gereğince hizmet akitlerinden doğan hak ve borçları askıda kalmış olan işçilerin yerine, hiçbir surette daimi veya geçici olarak başka işçi alamaz veya başkalarını çalıştıramaz. 39 uncu madde uyarınca grev ve lokavta katılamayacak işçilerden, haklı sebeple hizmet akdi feshedilenlerin yerine yeni işçi alınması imkanı saklıdır. İşverenin bu yasağa aykırı hareketi, grev gözcülerinin ya da taraf sendikanın yazılı başvurusu halinde ilgili bölge müdürlüğünce denetlenir.
    38 inci maddenin ikinci fıkrası uyarınca greve katılmayan veya katılmaktan vazgeçen işçileri çalıştıran işveren, bu işçileri ancak kendi işlerinde çalıştırabilir, bunlara, greve katılan işçilerin işlerini yaptıramaz.

Kanunî bir grev ve lokavt dolayısıyla hizmet akdinden doğan hak ve borçları askıda kalan işçiler, başka bir iş tutamazlar. Aksi halde, işçinin hizmet akdi, işverence feshin ihbarına lüzum olmaksızın ve herhangi bir tazminat ödenmeksizin feshedilebilir.

İşçi alma ve başka işe girme yasağı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yılın işçi ve işverenleri

Yılın işçi ve işverenleri

Milli Prodüktivite Merkezi (MPM), 2006 yılının işçi-işveren, iş kadını ve iş adamlarını belirledi. MPM, ülke ekonomisine 'yeni teknolojiler, emek, zaman, para tasarrufu' gibi katkılar sağlayan 6 işçiyi, “yılın işçisi” seçti. Koç Holding A.Ş otomotiv grubu başkanı Turgay Durak ile Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut ise “yılın iş adamı” ödülüne layık görüldü. Toplumun...
  2. Yeşim Salkım - Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin

Yeşim Salkım - Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin

gözlerinin içine başka hayal girmesin akor gözlerinin içine başka hayal girmesin Bana ait çizgiler dikkat et silinmesin İstersen yum gözlerini, tıpkı düşünür gibi Benden evvel başkası sakın seni görmesin Benden evvel başkası seni görüp sevmesin Kıskanırdım seni ben kendi gözümden bile, Nasıl verirdim seni bir yabancı ele Sana gelen yollarda daima beni bekle Benden evvel başkası sakın seni...
  3. Hücre zarı ve işçileri

Hücre zarı ve işçileri

HÜCRE ZARI VE ORGANİZE 100 TRİLYON İŞÇİ Şekil 108: Her hücre Allah'ın kendisine takdir ettiği yerde ve şekilde çalışır. Tıpkı bir fabrikada çalışan işçilerin farklı bölümlerde uzmanlaşması gibi, her bölümde farklı hücreler çalışır ve görevlerini kusursuz bir organizasyonla yerine getirirler. ir otomobil fabrikasının nasıl çalıştığını düşünelim. Fabrikadaki söz gelimi bin işçinin hepsinin...
  4. Yasağın bulunduğu işler

Yasağın bulunduğu işler

Madde 29 - Aşağıdaki işlerde grev ve lokavt yapılamaz: 1. Can ve mal kurtarma işlerinde, 2. Cenaze ve tekfin işlerinde, 3.(Değişik: 27/5/1988 - 3451/5. md.) Su, elektrik, havagazı, termik santrallarını besleyen linyit üretimi, tabii gaz ve petrol sondajı, üretimi, tasfiyesi, dağıtımı, üretimi nafta veya tabii gazdan başlayan petrokimya işlerinde, 4. Banka ve noterlik hizmetlerinde,...
  5. İşte seçim yasakları

İşte seçim yasakları

Yüksek Seçim Kurulu, 29 Mart günü uygulanacak yasakları belirledi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 29 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlerin, sağlıklı ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla uygulanacak yasakları belirledi. YSK'nın kararına göre, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 79. maddesi gereği, oy verme günü olan 29 Mart...

Sayfayı Paylaş