gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

İşe başvururken bilinmesi gereken ipuçları

Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

işe başvururken Yazılı iş başvuruları neden çoğu zaman başarı getirmiyor? Eğer bir iş için biçilmiş kaftan olduğunuzu düşünüyorsanız, işverni sadece yüz yüze görüşerek ikna edebilirsiniz. Okuduğunuz üniversitenin ya da diploma notunuzun eskisi kadar önemli olmadığı yeni iş hayatında başarınızı yüz yüze konuşarak, vizyonunuzla, bilginizle, kültürünüzle ve hedeflerinizle belirtebilirsiniz. Öyleyse şirketin insan kaynakları müdürü ile görüşmek yerine, bölüm müdürü ile görüşmenizi yapmaya çalışın. Eğer telefona çıkan asistan, size randevu vermiyorsa, firmaya gidip ilgili kişi ile yüz yüze görüşmeye çalışın. Siz gerçekten azimliyseniz görüşmek istediğiniz kişiden randevu almanız kaçınılmazdır.

Nitelikleri size uymayan ilanlara başvurmaktan kaçınmayın. Unutmayın çoğu gazete ilanı yapılacak görevi tam olarak belirtmez.

Üç cümleye sığdırılmış bir ilanda asla sizden tam olarak ne istediklerini bilemezsiniz. Bazı ilanlarda yazılı olmayan ve asla yazılı olamayacak şeyler vardır. Bu nedenle birebir görüşmelere önem verin.

Hiçbir iş ilanına bu konuda bir tecrübem yok, yapamam diye bakmayın. Kendinize güvenin ve mutlaka randevu almaya bakın. Bu tarz görüşmeler sizin kenidinize olan cesaretinizi arttıracağı gibi iyi bir tecrübede olacaktır.

İyi bir ilk izlenim yaratabilmek

Başarılı gazeteci Carola Heldt’a göre işe girerken iyi bir izlenim yaratabilmek çok önemli. Heldt’in tavsiye ve deneyimlerine bir göz atalım.

İşte istekli olmak:

Eğitim seminerlerimi evimde gerçekleştiririm. Evim 3.katta ve merdivenler oldukça dik. Eğer şef adayı kadın merdivenleri "Merdiven çıkmak amma da zormuş" diye söylenerek çıkıyorsa hemen kararımı veririm: "Bu kadın yönetici olamaz, çünkü yöneticilik yolundaki zorluklara göğüs geremez."

Tokalaşmak:

Ben elimi uzatmadan karşımdaki kadın bana elini uzatırsa bu yanlış hareket olur. Çünkü o bir adaydır yani tepki göstermesi gerekendir. Bense etkiyi yaratanım. Konuşmaya da şef başlamalı, o değil. Şayet tokalaşırken elimi sıkıca kavramıyorsa yine şansını kaybetmiş demektir. Çünkü elimin böylesine boşça sıkılmasını istemem. İlk görüşmedeki izlenimin asla tekrar edilemeyeceğini unutmamak gerekir.

Yaratılan etki:

Karşımdaki kadın konuşma esnasında: "Şu hedefe ulaşmak istiyorum, şunu elde etmek istiyorum" gibi sözler sarf ediyorsa "Bunu başarabileceğimizi görüyorum" veya "Başarabileceğinizi sanmıyorum" gibi cevaplar veriririm. Böylece görüşmeye gelen kadın için orada nasıl etki bıraktığını bir yabancıdan duyma şansı doğar.

Sahip olunan vizyon:

Bana sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de "Bir görüşmede nasıl davranmalıyım?" sorusudur. Bu soruya her zaman aynı cevabı veririm: "Olduğunuz gibi görünün!"

İşe başvururken bilinmesi gereken ipuçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Doğum hakkında bilinmesi gereken herşey

Doğum hakkında bilinmesi gereken herşey

bebek bakımı hakkında bilmeniz gereken herşey doğumla ilgili herşey Bir çocuk sahibi olmaya karar verildiği ilk andan itibaren yaşanan heyecanlar doğum günü yaklaştıkça artmaya başlar ve doğumun ilk işaretleri ile birlikte doruğa ulaşır .Herşey sona erdikten sonra anne ve babanın dünyadaki en önemli eserleri olan bebek kucağa alındığında ise yaşanan bütün sıkıntılar, çekilen bütün ağrılar...
  2. Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüyolar

Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Tüyolar

Saçımızı istediğimiz şekle sokmak için birsürü işlemlerden geçiriyoruz ve biliyoruz ki bu işlemler saçımıza zarar veriyor...Hem bu zararları en aza indirecek hem de saçınızın daha iyi görünmesini sağlayacak birtakım hileler mevcut melekler... O hileler nelermi diyorsanız işte cevabı :tik: 1. Saçlarının sağlıklı uzamasını isteyen her insan her on ya da oniki haftada saçlarını uçlarından...
  3. Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

Hamilelikte kabızlık hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

gebelikte lavman ahmet maranki hamilelikte kabızlık Sevgili melekler,gebeliğin getirdiği bir diğer sıkıntıda kabızlıktır.Hamilelik döneminde bir çok anne adayı kabızlık ve şişkinlikten şikayetçidir, peki kabızlık sorununu nasıl çözebiliriz? Kabızlık bebeğimize zarar vermeden neler yapabiliriz? Umarım gebelik süresince bu bilgiler işinize yarar. GEBELİKTE KABIZLIK YAŞAYANLAR Kabızlık...
  4. Kozmetik ürünleri hakkında bilinmesi gereken 11 öneri

Kozmetik ürünleri hakkında bilinmesi gereken 11 öneri

Modern kadınların vazgeçilmezleri arasında başı çeken makyaj; cildi yaşlandırmakla birlikte daha nice cilt sorunlarına neden olur. Kozmetik ürünlerin olumsuz etkilerine karşı, size bu yazımızda 11 öneri sunuyoruz Melek'ler. * Araba kullanırken makyaj yapmayın. Sadece araç kullanımının daha güvenli olmamasından değil, seyir halindeyken yoldaki çukur ya da tümseklerde, sürdüğünüz makyaj...
  5. Nefes Darlığı Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey...

Nefes Darlığı Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey...

nefes darlığı, nedir, neden oluşur, belirtileri, tedavisi, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Nefes darlığı ,tıpta ki adıyla dispne,pek çok sebepten ötürü zaman zaman muzdarip olduğumuz bir sağlık sorunudur. Spor yapıldıktan, koşmanın ardından ya da yoran bir işin yapılmasının ardından nefes darlığı normaldir. Fakat meydanda sebep bulunmazken nefes darlığından...

Sayfayı Paylaş