gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

işgal nedemek

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

işgal nedemek ? anlamı nedir bana yardımcı olur musunuz.

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    İşgal - İşgal Nedir - İşgal Hakkında İşgal -li
    TDK, Türk Dil Kurumu

isim (işga:li) Arapça iş¦¥l
    1 . Bir yeri ele geçirme:

"Çuhahane, bir kumaş fabrikasıydı, İstanbul'un işgali sırasında İngilizler yaktılar."- B. Felek.

2 . Bir yeri geçici bir süre için ele geçirme:

"Bir gün okulda işgal eylemi olmuş, bütün öğrencileri toparlamışlar."- A. Ümit.

3 . Bir kimseyi işten alıkoyma, engelleme, oyalama:

"Talebeyi dersten başka şeylerle işgal töhmeti ile tevbihe maruz kaldı, istifaya mecbur oldu."- A. H. Müftüoğlu.

4 . (mecaz) Uğraştırma.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

işgal etmek

1 . bir yeri ele geçirmek:

"Ertesi gün Kanaltepe-Sivrihisar hattını işgal ettik."- F. R. Atay.

2 . işten alıkoymak, oyalamak:

"Buraya geldiğim günden beri beni işgal eden en mühim şey kendimi alıştırmak, ısındırmak cehdidir."- Y. K. Karaosmanoğlu.

3 . uğraştırmak:

"Meclisin nerede toplanabileceği fikri dimağımızı işgal ediyordu."- Atatürk.

işgal nedemek konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. işgal

işgal

rüyada bir yerin işgalini görmek o kişinin koşullarının zorlaşacağına dalalettir
  2. amanınnn!!! converseler ayacıklarımızı işgal etti:)

amanınnn!!! converseler ayacıklarımızı işgal etti:)

converseler uzun zmn önce işgal etmişti ya aslında:cheer2: yupis birçok renk ve desen seçeneğiyle hayatımızı ve cebimizi ele geçirdiniz sizi gidi sizi sevimli pabuçlar... bir rengini alsanız diğerleri küser size:Ahepiciğinden almalı ama ben almamalıyım...şu converselere bakın hele...hepsi de al beni diyor..ohyandan. ama onlara tek bir sözüm var... üzgünüm ben öğrenciyim:tea::raila: bu da...
  3. izmirin işgali ile ilgili gazete

izmirin işgali ile ilgili gazete

İzmirin işgali ile ilgili gazete arıyorum izmirin işgal edildiğini gösteren gazede yada gazete haberleri var mı yayınlayın lütfen çok acil nolur
  4. Medcezir nedemek biliyormusunuz??????????????

Medcezir nedemek biliyormusunuz??????????????

Med cezir (Gelgit) nedir? Med cezir kelimesi anlamı çok merak edilen kelimelerden. Kelimenin bu kadar popüler olması ve merak uyandırmasını sağlayansa Ceza'nın "Med Cezir" adlı şarkısıdır. Med cezir kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Arapça'da Med "Yükselme, kabarma, uzama" gibi anlamlara gelirken Cezir ise "Alçalma" anlamına gelmektedirmed cezir Med Cezir...
  5. lutfen yardimci olurmusunuz nedemek bu?

lutfen yardimci olurmusunuz nedemek bu?

Arkadaslar burda nedemek istiyolar ne anlatmaya? Kemal vede Meltem birlikte cikacaği yolda sikintilar olucak ama bunlari aşarlarsa hayatindaki erkeği olabilir. . Baslarda sikintilari olsa bile zaman ve sabirla iyiklerin baslanğici olucak iyiki olmuş dicek. Meltem sabirli olup kalbini temiz tutmasi lazim..

Sayfayı Paylaş