gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Isı Yalıtımı ve Önemi

Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

ısı yalıtımı nedir önemi teknolojik önemi nedir faydaları yararları sağladığı kazanç ile ilgili bilgiler burada melekler Günümüzde ödediğimiz faturlarda yapmamız gereken tasarruf yanında enerji kaynaklarında da tasarruf yapmak gerektiğini artık hepimiz biliyoruz melekler :) Zaman gittikçe bilinçlenen biz tüketiciler ,enerji kaynaklarının sorumsuzca kullanılmasıyla gelecek nesillere ne büyük kötülük ettiğimizin farkında olmalıyız.Bu sebeple enerjiyi lüzumsuz yere harcamamalı,ailemizi ve çevremizi de bu konuda hassas olmaları için uyarmalıyız.Bu tasarruflardan en basiti ve önemlisi de evlerimizin ısı yalıtımıdır melekler :).Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı (mantolama) denir. Bu işlem binalarda; ısı kaybı olan duvarlara (dış duvarlar), çatıya ve tabana ısı yalıtım malzemeleri tatbik edilmesiyle yapılır.

Isı yalıtımının faydaları nelerdir?
    " Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya olan ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, binanızın bulunduğu iklim bölgesine göre değişmekle birlikte %50 - %70 arasındadır. Yani yalıtımsız bir eviniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakıt tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime düşürebilirsiniz. Başka bir ifadeyle ayda 100 TL yakıt faturası yerine, ayda 50 TL hatta 30 TL fatura ödersiniz.
    " Isı yalıtımlı duvarlarda iç yüzeylerde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ve sıva veya boya kabarmaları (kış aylarında çok sık görülen, ama dışarıdan su sızması olarak nitelendirilen durum) oluşmaz.
    " Yaşanılan odalar içinde hastalanmaya neden olan bölgesel sıcak-soğuk farkları oluşmaz, dolayısıyla sağlık harcamaları azalır.
    " Isı yalıtımlı duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağından, duvarlardaki malzemeler korozyona uğramaz (örneğin inşaat çelikleri paslanıp incelmez).
    " Isı yalıtımlı binalar daha az yakıt yakacaklarından havayı kirletme miktarları azalır.

Isı yalıtımının yalnızca bireysel kazancı mı var?
    Hayır, toplumsal kazançları da vardır; Türkiye, DİE verilerine göre, tükettiği toplam enerjinin %61,5 'ini ithal etmektedir ve toplam tüketimin %29 'u binaların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Isı yalıtım ile bu tüketim miktarını azaltarak ülke ekonomisine de katkı sağlamış oluruz.

Isı Yalıtımı ve Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Isı Ölçen Çiçekli Tıpa ve Diğerleri

Isı Ölçen Çiçekli Tıpa ve Diğerleri

Ben bu çiçekli tıpa meselesini çok sevdim kızlar :) Kendi kendine ısı ölçüyor :) Gerçekten çok ilginç bir tasarım olmuş ve çok da şık görüntü kazandırıyor :) Banyoda küvet zevki yapacaksınız fakat suyun sıcaklığının ideal olup olmadığını kendiniz ölçmek istemiyorsunuz. İşte bu çiçek şeklindeki tıpa bunu sizin için yapıyor. Pembe işe mor arasında renk değişimi yapan çiçek tıpa suya...
  2. Uhruc Duası ve Önemi

Uhruc Duası ve Önemi

''Uhruc duası ''olarak bilinen bu dua, hemen her derde deva dua olarak okunan yarı Arapça bir duadır.Yel (kulunç), bel ağrısı, şeytan ve cinlerden gelen rahatsızlıklar, vücuda giren periler için; migren ,baş, diş, göz, kulak gibi vücuda giren ağrıları çıkarmak için okuna gelmiştir. Euzü billahi mine'ş-şeytani'r-racim-Bismillahi'r-rahmani'r-rahim Bismillahirrahmanirrahim.Bismillahi uhruc ve...
  3. Isim ve güzellik testi :)

Isim ve güzellik testi :)

güzellik testleri güzellik testi testleri testi yap Önce isminizi 1 ile 9 arasındaki rakamların altına gelecek şekilde bir kağıda yazın. Her harfin bir karşılığı sayı var. Daha sonra bu sayıları toplayın eğer iki haneli bir sayı çıkarsa o iki sayıyıda bir birleri ile toplayın tek haneli sayıya erişin. İşte bu sizin güzellik sırrınızın sayısı! (1) Gururlu ve Hırslı Güzellik ve sağlık sizde...
  4. ısı yalıtımının teknolojik önemi nedir

ısı yalıtımının teknolojik önemi nedir

Isı yalıtımının teknolojik olarak ne gibi bir önemi vardır. Bu önemden bahseden bir yazı yada bir kompozisyon varsa sevinirim kızlar. Teşekkür ediyorum.
  5. Isı ve sıcaklık

Isı ve sıcaklık

ısı ve sıcaklık konu anlatımı,ısı ve sıcaklık ders notları,ısı ve sıcaklık arasındaki farklar,ısı ve sıcaklık arasındaki ilişki,ısı ve sıcaklık hakkında bilgiler Bir buz kalıbını güneş ışınlarının geldiği yere koyduğumuzda eridiği, yazın elektrik tellerinin sarktığı, yeterince ısı alan suyun kaynadığı, kışın ise bazı yerlerde suların donduğu görülür. Yani kısaca ısı bazı kimyasal ve...

Sayfayı Paylaş