İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

 1. ßeLeN

  ßeLeN Well-Known Member

  isim değiştirme işlemleri kimlik isim değiştirme
  isim değiştirmek, isim ve değiştirmek, isim değiştirmek için ne yapmak gerekir, isim değiştirmek ve işlemler,isim değiştirmek hakkında

  İsim tashihi için haklı bir sebebin varlığı halinde, isminin değiştirilmesini talep eden kişi ikamet ettiği veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde, Nüfus İdaresi aleyhine dava açabiliyor. İsmini değiştirmek isteyen kişi reşit değil ve velayet altında ise velisinin onayı ile mahkemeye başvurabiliyor.
  [​IMG]

  Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılan davalar tek celsede, gerektiğinde 2 şahitle sonuçlandırılabiliyor. Ancak, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 27'nci maddesinde “adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir” hükmü yer aldığından adını değiştirmek isteyenlerin haklı sebeplerinin bulunması gerekiyor.

  Bu nedenler arasında, kişinin çevresinde başka bir isimle tanınması, ismini çok uzun, anlaşılmaz, itici ya da komik bulması sayılabiliyor. Ancak, rahatsızlık duyduğu ismi değiştirmek isteyenlerin avukatlık ücreti ve harçlar dahil 650 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

  İsmini değiştirmek isteyenler yasa gereği bağlı oldukları nüfus idaresini dava ettiğinden duruşmalarda nüfus idaresinden de bir sorumlu bulunuyor. İsim değişikliği, yeni ismin nüfus idaresi yetkilisinin uygun bulmasının ardından karar altına alınabiliyor.

  Dava için asgari ücreti 500 TL olan avukatlık ücretini ödemek istemeyenler ise doğrudan mahkemeye başvurabiliyor. Bunun için 14 YTL başvuru harcı, 9-10 YTL de tebligat masrafının ödenmesi yeterli oluyor.

  Hakimin kararının ardından isim tashihi davası kararı, nüfus idaresine bildirilerek, kayıtlarda gerekli düzeltmenin yapılması sağlanıyor. Bunun ardından kişi, nüfus idaresine başvurarak, nüfus cüzdanında da gerekli isim değişikliğinin yapılmasını sağlıyor.

  DEĞİŞTİRİLMEK İSTENENLER

  Değiştirilmek istenen isimler arasında çoğunlukla Abdulrezzak, Okşan, Satılmış ve İmdat gibi isimler bulunuyor. Hem kız hem de erkekler tarafından kullanılabilen isimler de değişiştirilmek istenenler arasında çoğunlukta yer alıyor.


  Bazı ailelerin gelenek, görenek ve büyüğe saygı ifadesi olarak görmeleri nedeniyle çocuklarına, anne, baba, büyük baba ya da büyük annelerinin adlarını vermek istemesi de açılan dava sayısında etkili oluyor. Çocuk büyüdüğünde isminin “eski” olduğu gerekçesiyle beğenmemesi isim tashihi için dava açmasında önemli etken teşkil ediyor.

  Adana Barosu Başkanı Av. Aziz Erbek ise ismin bir kişiye bağlı hakların başında geldiğini, yasaların da kişinin rahatsızlık duyduğu ismi değiştirmesine olanak tanıdığını belirtti.

  İsim değiştirme yetkisinin mahkemelere verildiğini, ancak,mahkeme harçları ve yargılama masraflarının yüksek olduğunu kaydeden Erbek, bu yüzden bazı kişilerin beğenmediği isimle yaşamak zorunda kaldığını anlattı.

  Erbek, harçların mutlaka yeniden düzenlenerek, günün koşullarına göre makul fiyatlara çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

   
 2. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  benim adım ismet bu isim bana çok zor anlar yaşattı çünkü hep erkek olarak bilindim..bu durum beni rahatsız ediyor bugün bankaya kredi kartı çıkarmaya gittim telefonda konuştuğum bayan sesimi duyması halinde bana ismet bey dedi.. ismimi değiştirmek istiyorum çevremdeki herkes ailem arkadaşlarım beni gözde olarak tanıyor kimliğimdeki ismimi görünce şaşıyorlar bu ne erkek ismi diyorlar çok zor durumdayım ne yapabilirim avukat parasıda çokmuş dilekçeyle hal olabalir mi lütfen cevap yazın çok ihtiyacım var yardıma şimdiden teşekkürler
   
 3. selenga

  selenga New Member

  Bazı isimleri koyarken de aileler gerçekten de bilinçisz davranıyorlar ama onun dışındaki geleneksel isimleri değiştirenleri de pek anlamıyorum.
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Kayıtsız Kullanıcılar

  ben ismimden çok rahatsızım hem baylar hemde bayanlar kullanılıyor. bu ismime ikinci bir isim eklettirmek mümkün mü? veya yabancı bir isim mümkün mü örneğin Juan...?
   
 5. isimyokmalesef22

  isimyokmalesef22 New Member

  bende isim değiştiricem,beraber hareket etmek isteyen eklesin ....adresi yeni açtım güvenlik açısından bilgi sahibiyim bu konuda yardımcı olurum


  lutfen bir daha msn adresinizi konu içinden vermeyinizz
  CeMoŞ
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Aralık 2011
İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. ''Türban için Anayasa değiştirmek yanlıştı''

  [COLOR=royalblue]Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Jan Marinus Wiersma, Anayasa Mahkemesi’nin türban düzenlemesine ilişkin iptal kararının, AKP’nin kapatma istemiyle ilgili dava sürecini etkileyeceğini savundu. [IMG]http://www.hurriyet.com.tr/_np/6524/5736524.jpg[/IMG] Wiersma, [/COLOR][COLOR=royalblue]AKP[/COLOR][COLOR=royalblue]’nin Anayasa’yı sadece türban...
 2. Aklınızda Bulunması Gereken Pratik Bilgiler

  [B][FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][COLOR=darkslategray]Her bayanın aklının bir ucunda bulunması gereken pratik bilgiler...Eminim çoğunu ilk kez duyacağınız pratik bilgiler işinize çok yarayacaktır... [/COLOR][/SIZE][/FONT][/B] [B][FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][COLOR=darkslategray][img]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/karinca-375.jpg[/img][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]...
 3. İsim Değiştirmek İçin bilmeniz Gerekenler

  isim değiştirmek için gerekli belgeler [SIZE=1][B]isim değiştirmek, davası, gerekli evraklar, nelerdir, dilekçesi hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar.[/B][/SIZE] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [B][SIZE=1][/SIZE][/B] [IMG]http://www.meleklermekani.com/imagehosting/392124ddbe3499960d.jpg[/IMG]...
 4. Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

  Selam millet Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir? Bu konuda fikir ve bilgi lazım bana
 5. Vietnam Vizesi Almak İçin Elinizde Bulunması Gereken Belgeler İle İlgili Bilgiler

  [B]Vietnam Vizesi İçin Gerekli Belgeler Vietnam Vizesi İçin Hangi Evraklar Gerekli İşveren olarak Vietnam Vizesi[/B] Sevgili melekler, marjinal bir [URL="http://www.meleklermekani.com/haydi-tatile/187653-turkiyede-hangi-mevsimde-nereye-tatile-gidilir.html"]tatil yapmak isteyenler için [/URL]açtığımız bu konuda asyanın ilginç yerlerinden biri olan Vietnam'a gitmek isteyenlere...

Sayfayı Paylaş