İsim Değiştirmek İçin Gereken Bilgiler

Konu, 'Adalet Sarayı' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

 1. isim değiştirme işlemleri kimlik isim değiştirme
  isim değiştirmek, isim ve değiştirmek, isim değiştirmek için ne yapmak gerekir, isim değiştirmek ve işlemler,isim değiştirmek hakkında

  İsim tashihi için haklı bir sebebin varlığı halinde, isminin değiştirilmesini talep eden kişi ikamet ettiği veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesinde, Nüfus İdaresi aleyhine dava açabiliyor. İsmini değiştirmek isteyen kişi reşit değil ve velayet altında ise velisinin onayı ile mahkemeye başvurabiliyor.
  [​IMG]

  Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılan davalar tek celsede, gerektiğinde 2 şahitle sonuçlandırılabiliyor. Ancak, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 27'nci maddesinde “adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir” hükmü yer aldığından adını değiştirmek isteyenlerin haklı sebeplerinin bulunması gerekiyor.

  Bu nedenler arasında, kişinin çevresinde başka bir isimle tanınması, ismini çok uzun, anlaşılmaz, itici ya da komik bulması sayılabiliyor. Ancak, rahatsızlık duyduğu ismi değiştirmek isteyenlerin avukatlık ücreti ve harçlar dahil 650 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.

  İsmini değiştirmek isteyenler yasa gereği bağlı oldukları nüfus idaresini dava ettiğinden duruşmalarda nüfus idaresinden de bir sorumlu bulunuyor. İsim değişikliği, yeni ismin nüfus idaresi yetkilisinin uygun bulmasının ardından karar altına alınabiliyor.

  Dava için asgari ücreti 500 TL olan avukatlık ücretini ödemek istemeyenler ise doğrudan mahkemeye başvurabiliyor. Bunun için 14 YTL başvuru harcı, 9-10 YTL de tebligat masrafının ödenmesi yeterli oluyor.

  Hakimin kararının ardından isim tashihi davası kararı, nüfus idaresine bildirilerek, kayıtlarda gerekli düzeltmenin yapılması sağlanıyor. Bunun ardından kişi, nüfus idaresine başvurarak, nüfus cüzdanında da gerekli isim değişikliğinin yapılmasını sağlıyor.

  DEĞİŞTİRİLMEK İSTENENLER

  Değiştirilmek istenen isimler arasında çoğunlukla Abdulrezzak, Okşan, Satılmış ve İmdat gibi isimler bulunuyor. Hem kız hem de erkekler tarafından kullanılabilen isimler de değişiştirilmek istenenler arasında çoğunlukta yer alıyor.


  Bazı ailelerin gelenek, görenek ve büyüğe saygı ifadesi olarak görmeleri nedeniyle çocuklarına, anne, baba, büyük baba ya da büyük annelerinin adlarını vermek istemesi de açılan dava sayısında etkili oluyor. Çocuk büyüdüğünde isminin “eski” olduğu gerekçesiyle beğenmemesi isim tashihi için dava açmasında önemli etken teşkil ediyor.

  Adana Barosu Başkanı Av. Aziz Erbek ise ismin bir kişiye bağlı hakların başında geldiğini, yasaların da kişinin rahatsızlık duyduğu ismi değiştirmesine olanak tanıdığını belirtti.

  İsim değiştirme yetkisinin mahkemelere verildiğini, ancak,mahkeme harçları ve yargılama masraflarının yüksek olduğunu kaydeden Erbek, bu yüzden bazı kişilerin beğenmediği isimle yaşamak zorunda kaldığını anlattı.

  Erbek, harçların mutlaka yeniden düzenlenerek, günün koşullarına göre makul fiyatlara çekilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 2. benim adım ismet bu isim bana çok zor anlar yaşattı çünkü hep erkek olarak bilindim..bu durum beni rahatsız ediyor bugün bankaya kredi kartı çıkarmaya gittim telefonda konuştuğum bayan sesimi duyması halinde bana ismet bey dedi.. ismimi değiştirmek istiyorum çevremdeki herkes ailem arkadaşlarım beni gözde olarak tanıyor kimliğimdeki ismimi görünce şaşıyorlar bu ne erkek ismi diyorlar çok zor durumdayım ne yapabilirim avukat parasıda çokmuş dilekçeyle hal olabalir mi lütfen cevap yazın çok ihtiyacım var yardıma şimdiden teşekkürler
 3. Bazı isimleri koyarken de aileler gerçekten de bilinçisz davranıyorlar ama onun dışındaki geleneksel isimleri değiştirenleri de pek anlamıyorum.
 4. ben ismimden çok rahatsızım hem baylar hemde bayanlar kullanılıyor. bu ismime ikinci bir isim eklettirmek mümkün mü? veya yabancı bir isim mümkün mü örneğin Juan...?
 5. bende isim değiştiricem,beraber hareket etmek isteyen eklesin ....adresi yeni açtım güvenlik açısından bilgi sahibiyim bu konuda yardımcı olurum


  lutfen bir daha msn adresinizi konu içinden vermeyinizz
  CeMoŞ
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Aralık 2011

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. kimlikte isim değiştirme

  ,
 2. kimlikte isim nasıl değiştirilir

  ,
 3. nüfus cüzdanı isim değiştirme

  ,
 4. kimlikte isim değisikliği nasıl yapılır,
 5. kimlik ismi nasıl değiştirilir,
 6. kimlikten isim değiştirme,
 7. kimlikte isim değiştirmek için yapılması gerekenler,
 8. kimlik de isim değiştirme,
 9. kimlikte isim değiştirme nasıl yapılır,
 10. kımlik ısmını degıstırme,
 11. kimlikte isim değiştirme işlemleri,
 12. ismini değiştirenler,
 13. kimlikte isim nasil degisir,
 14. KİMLİKTE İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR Mİ,
 15. bebeğin isimini değiştirenler