gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

İşitme Sorununun Anne Karnında Tespiti

Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

İşitme Sorununa anne karnında teşhis Anne karnındaki bebekten alınan hücreler DNA analizine tabi tutularak doğumdan ya da genetik işitme engelinin bulunup bulunmadığı 10 ve 16. haftalar arasında öğrenilebiliyor.Anne karnındaki bebekten alınan hücreler DNA analizine tabi tutularak doğumdan ya da genetik işitme engelinin bulunup bulunmadığı 10 ve 16. haftalar arasında öğrenilebiliyor.
    Genetik hastalıklar uzmanı Dr. Hakan Özön, işitme kaybının doğumdan veya genetik olarak ortaya çıkabileceğini belirterek, doğumdan dolayı işitme kaybının her bin veya 2 bin doğumda bir görüldüğünü söyledi. Gelişmiş ülkelerdeki verilere göre sağırlık veya işitme kaybının yüzde 60 gibi oranda genetik olduğunu kaydeden Özön, şöyle konuştu: "Kalıtsal sağırlık ve işitme kayıplarının yarısından fazlası genetik kökenlidir. Sağırlık ya da işitme kaybının genetik kökenli olanlarını genetik kökenli olmayanlardan ayırmada bazı testlerin uygulanması gerekmektedir."

Dr. Hakan Özön, genetik alanındaki ilerlemelerin, artık kısmen de olsa özürlü doğumlarının önüne geçtiğini ifade ederek, "Gebeliğin 10 ve 16. haftalar arasında bebeğe ait hücreleri CVS veya amniyosentez yöntemi ile alınır. Hücrelerin DNA'sını elde ettikten sonra işitme kaybına yol açan 'Connexin 26' geni üzerinde DNA analizi uygulanır. Analiz sonrasında DNA üzerinde normalden farklı bir duruma rastlanması, bebeğin işitme kaybının olup olmayacağı konusunda bize yol gösterir" diye konuştu
    engelliler online sitesi

İşitme Sorununun Anne Karnında Tespiti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Chakralarınızdaki sorunları tespit edin

Chakralarınızdaki sorunları tespit edin

CHAKRALARINIZDAKİ SORUNLARI TESPİT EDİN siz tespit edin ben sorununuzu söyleyeyim Aşağıdaki testi yanıtlarken size en fazla uyan şıkka evet deyin. Aynı anda iki tane şık uyabilir ama en fazla sorunu olan chakrayı test ettiğimiz için en fazla uyan şıkkı seçmelisiniz. Yanıtlarınızı not edin. Daha sonra aşağıda testin sonucunu okuyabilirsiniz. 1 A)Geleceğiminle ilgili düşünceler beni...
  2. Bebeğin anne karnındaki hareketleri

Bebeğin anne karnındaki hareketleri

bebeğin anne karnındaki hareketleri anne karnındaki bebeğin hareketleri Hamiş Melek'ler ve hamiş kalmak isteyen tüm hanımlar, bebeğin anne karnında ki hareketlerini merak ediyor musunuz? Sizi bilmem ama ben çok merak ediyorum ve benim gibi merak edenler için bu konuya dair bir araştırma yaptım, ee tabi ki sizlerle de paylaşıyorum :) Hiç beklenmeyen bir anda hissedilen bu hareketi hemen...
  3. Anne karnında

Anne karnında

slm anne karnında bebeğin biyerinin kırılma ihtimali varmı:( lütfen cvp
  4. Çocuklarda  işitme sorunlarının sebepleri nelerdir?

Çocuklarda işitme sorunlarının sebepleri nelerdir?

çocuklarda işitme kaybının nedenleri,çocuklarda işitme kaybının belirtileri,çocuklarda işitme kaybı neden olur,çocuklarda işitme kaybının tedavisi hakkında bilgiler Doğan her bin bebekten dördünde değişik derecelerde kalıcı işitme kaybı görülmektedir. Yenidoğanlarda travma ya da kalıtsal durumlar da dahil olmak üzere işitme kaybının birçok nedeni vardır. Kulak ve işitme sorunu, çocukluk...
  5. Anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi etkileyen nedenler nelerdir?

Anne karnındaki bebeğin zeka gelişimi etkileyen nedenler nelerdir?

Zaman zaman verilen ilaçlar zeka geriliğinin tedavisi için değil, epilepsi, hiperaktivite dikkat dağınıklığı, davranış sorunları nedeniyle aktivitenin azaltılması vb. eşlik eden problemler için verilmektedir. Ayrıca, bu konuda tedavi niteliği olmayan bazı faaliyetler sanki tıbbi tedavi gibi sunularak, ailelerin çaresizliğinden faydalanılmakta ve maddi açıdan ciddi bir şekilde sömürülmektedir....

Sayfayı Paylaş