gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

İslam’da bekâr kalmak var mı?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

bekar kalmak günahmı evlenmemek kadermi evlenememek kadermidir Güzel dinimiz İslam’da bekârlığa yer yoktur. Eğer bir insan sosyal ve ekonomik şartlarını yerine getirmişse, dinen kabul edilecek sağlık vb. gibi meşru bir mazereti de yoksa evlenmemezlik yapamaz. Kişi eğer fakirse, onun evlenmesine yardım etmek de zengin olan Müslümanların üzerine görevdir. Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Aranızdaki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden elverişli olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.” (Nur Suresi: 32) Bir kimse, mihir ödeme gücüne, ailesini geçindirecek kadar nafaka temin imkanına sahipse ve “zinaya düşme ve haram işleme tehlikesi karşısında bulunuyor da oruç da tutamıyorsa” dinen evlenmesi farzdır. Çünkü insanın iffetini koruması ve nefsini haramdan sakınması gereklidir. Yani harama düşmemek için evlenmek esastır ve haramla yüz yüze gelen birinin başvuracağı tek çare evlenmek olmalıdır. Gayr-ı tabii yollarla evlilik müessesesiyle savaş, yaratılış hadisesi ile savaştır ve böyle bir savaşa kalkışanın yenik düşmesi de kaçınılmazdır.

Nefse gem vurmak ne demektir
    Gem kontrol edilmesi güç canlılara vurulur. Hiç gem vurulmuş bir koyun göremezsiniz. Ya da çift süren bir öküze de gem vurulmaz. Çünkü gerekmez. Ama cıva gibi bir ata binecekseniz ya da arabaya koşacaksanız gemlemeniz gerekir. Durması gerektiğinde ağzına takılı demiri çekeceksiniz ki, onun acısıyla durması gerektiğini anlasın. Nefsimiz de deli bir tay gibidir.
    Sayı: 250 Bölüm: Kısa Kısa
    ailem.zaman.com.tr

2. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: İslam’da bekâr kalmak var mı?
    teşekkürler paylaşım için...ellerine sağlık :)

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

emeğine sağlık

4. SUDEMİR

SUDEMİR Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

ama kader denilen bi olguda var...insanın kaderinde evlilik yok ise ne yapsın...

İslam’da bekâr kalmak var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Var Mısın

Var Mısın

Benımle uzun sürecek olan bir beraberlıge hazır mısın? bu öyle bir beraberlık olacak ki;boyutları sadece şu görünen alemden ıbaret degıl,belkı de öteler ötesınde de sürecek olan bır bırlıktelık olacak. Sana önce kendımden bahsedeyım ıstersen.Ben bır göçebeyım,hanı göçebelerı bılırsın,cadırlarını kurarlarken söküp yollarına revan olacakları günlerı de düşünürler,yüklerı hafıftır,topraga...
  2. Gitmek mi kalmak mı ?

Gitmek mi kalmak mı ?

Erkek yada kadından farketmez sevgili,den Gitmek çok mu zor? Kalmak mı gitmek mi daha zor sevgiliden? Bir gün gelip de bir karar vermek gerektiğinde, arada kalındığında, gitmek ve kalmak birbirine bu kadar yakın ve uzak olduğunda saat dursun ister insan. Herşey donsun..! Hatta o an hiç yaşanmıyor olsun… Sevdiğinden gitmek zorunda olmak canımızı çok yakıyor. İstemeye istemeye gitmek...
  3. yurtta mı kalmak istersiniz evde mi?

yurtta mı kalmak istersiniz evde mi?

yurtlar apart daireler yurtta kalmak apartta kalmak hakkında bilgiler düşünceler yurt apart öğrenciler bilinmeyenler burada Melekler mekanının en melek melekleri, Üniversite deyince akla bir çok soru gelir eğitimi olanakları şusu busu,ve ailenizden ayrılıyorsanız barınak ve yemek gibi.. Sizler yurtta mı kalmayı tercih ederdiniz yoksa ev/apart daire de mi? & ?
  4. hamile kalmak için ateş ölçme yöntemini deneyen var mı ??

hamile kalmak için ateş ölçme yöntemini deneyen var mı ??

bana yorum yapıcak birini rıyorum bu yöntemle hamile kalmış
  5. Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak için yapılması gerekenler var mı kızlar

Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak için yapılması gerekenler var mı kızlar

Uzun süredik bebek bekliyoruz ve duyduğum kadarı ile daha doğrusu kulak misafiri oldum bu ilişkiden sonra kadınlar bişeyler yapıyormuş hamile kalmak için yapılması gerekenler var mı ? Ben tam olarark ateş ölçme yöntemi kullanıyorum ve zamanını tam biliyor ve geçirmiyorum. Hoş biraz kan gelmesi ve vajinada da yanma oluyor ama cinsel ilişkiden hemen sonra benim bebeğim olsun diye yapacağım...

Sayfayı Paylaş