gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

İslamda Bilerek Yalan Söylemenin Hükmü Nedir?

Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

yalan söylemenin günahı yalan söylemenin zararları yalan söylemenin günahı

Yalan söylemek başlı başına zaten kötü bir ahlaktır. İslamda çok özel durumlar harici yalan söylemek büyük günahtır. Eğer birde yalan yere yemin ediliyorsa bunun günahı çok daha ağır oluyor. İslam da yalan yere yemin edenlerle ilgili dini bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Allah adı anılarak edilen yeminler ğamûs, lağv ve mün'akide olmak üzere üç çeşittir;

Ğamûs yemin; geçmişteki veya bu zamandaki bir olayın ilgili olarak, bile bile yalan yere yemin etmektir. Mesela bir kimsenin, borcunu ödemediğini bildiği halde "ödedim” diye veya hâli hazırda cebinde parası olduğu halde parasının olmadığını söyleyerek yemin etmesi birer ğamûs yeminidir. Böyle bir yemin büyük bir günahtır. Hz. Peygamber (s.a.s) bir çok hadisinde yalan yere başkasının malını almak için yemin etmenin Allah'a ortak koşmak, adam öldürmek, anaya babaya isyan etmek gibi büyük günahlardan olduğunu, böyle yemin edenlerin Cennet'in mahrum olup, Cehennem'i hak ettiklerini, dolayısıyla oradaki yerlerine hazırlananları gerektiğini haber vermektedir (bkz. Buhârî, Eyman, 16, 18, el-Mürteddin, 1; Müslim, İman, 220, 221; Ebu Dâvud, Eyman, 1; Tirmizî, Büyü, 42; İbn Mâce, Ahkâm, 7; Ahmed b. Hanbel, 1/379, 442, 5/211, 212; Zeylâî, Nasbu'r-Râye, 3/292, 293).

Hanefi, Hanbelî ve Malikilere göre ğamûs yemininden dolayı keffaret yoktur. Yemin eden kişi Allah'tan af dilemeli, tevbe istiğfar etmelidir. Çünkü bu yemin Allah'a karşı büyük bir cür'ettir, onu hafife almaktır; böyle büyük bir günahın keffaretle giderilmesi mümkün değildir. Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadisinde beş şeyden dolayı keffaret olmadığını söylemiş ve kişinin uymak zorunda olduğu yemini bunlardan saymıştır (Şevkânî, Neylü'l-Evtar, 8/264). Buradaki kefaretin olmayışından maksat, bu yeminin günahını kefaretin silemeyeceğidir. Kâsanî (v. 587/1191) tevbe ve istiğfarın, ğamûs yemininin keffareti olduğunu söylemektedir (Kâsânî, a.g.e., 3/15). Şâfiîlere göre bu yeminden dolayı keffaret gerekir (Hidaye, 2/72; İbn Kudâme, 11/178; Şirbînî, 4/325). (Şamil İslâm Ansiklopedisi)

Görüldüğü üzere böyle bir yemine “yemin-i gamus” denir. Ve yemin sahibine gereken, bir daha böyle bir günaha girmeme adına ciddi bir kararlılık ve derin bir pişmanlık içinde tevbe ve istiğfar etmektir.

İslamda Bilerek Yalan Söylemenin Hükmü Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İslamda büyünün hükmü nedir?Büyü yapıldığını nasıl anlarız

İslamda büyünün hükmü nedir?Büyü yapıldığını nasıl anlarız

Bu konu;büyü nedir,büyünün yapıldığını nasıl anlarız hakkında bilgiler vermektedir İslam aleminde de bazı ayet ve dualar kullanılarak büyüler, sihirler yada bir başka deyimle tılsımlar yapıla gelmiştir.Büyü halk arasında,bir takım dualar la,yapan veya yaptıran kişilerin,niyetleriyle gerçekleşen bir tür efsunlamadır.Yapan kişinin anlaşılmaz yazılar ve çizgilerle insanların yapmak istemediği...
  2. Ben Asla Yalan Söylemem Testi

Ben Asla Yalan Söylemem Testi

Melekler şimdiden duyuyorum sanki sizleri Ben Yalan Söylemem diye... Size yalan söylenmesinden nefret ediyorsunuz. Pekiyi, siz kendiniz yalan söylediğinizde ne kadar rahatsız oluyorsunuz.Aşağıdaki cümlelerden sizin de ağzınızdan çıkmış olanlarını “doğru” diyerek cevaplayın. 1. Sadece bir kere birlikte olduk/Yalnızca bir kadeh içtim. 2. Bu güne kadar işten bir tek kalem bile yürütmedim. 3....
  3. Oruçluyken Kötü Sözler Söylemenin Hükmü

Oruçluyken Kötü Sözler Söylemenin Hükmü

orucu bozan şeyler orucu bozmayan şeyler Sevgili melekler, orucu bozan ve bozmayan durumlar her yıl gündeme gelir ve bazıları tartışılır. Bunun dışında orucu bozmasa da oruçluyken düşülmemesi gereken durumlar vardır ki bunlardan biri de kötü söz söylemektir... Oruç tutan İnsanların sadece açlık ile değil her yönde terbiye edilmesi ve sabrı öğretmesi adına yapılan ibadet olan oruç tutmak...
  4. İslamda saç boyatmanın hükmü nedir?

İslamda saç boyatmanın hükmü nedir?

Soru: İslam'da saç boyamanın hükmü nedir? Cünüpken saç boyanırsa ve daha sonra güsul abdesti alınırsa doğru olur mu? Cevap: İslam Hukukunda saç boyamayı yasaklayan bir hüküm yoktur. Bazı rivayetlerde kadınların değil de erkeklerin saçlarını siyaha boyamaları mekruh sayılmıştır. Onun dışındaki renklerle ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Ayrıca saç boyası gusül abdestine mani değildir....
  5. Yalan yere yemin etmenin hükmü nedir?

Yalan yere yemin etmenin hükmü nedir?

Yemin, lügatte, kuvvet mânasına gelir. Dindeki mânası ise, bir işi yapmak veya yapmamak hususunda iddiayı kuvvetlendirmek için ya Allah'a kasem edilerek veya talâk (boşanma) gibi birşey'e bağlayarak yapılan akid demektir. Meselâ: "Vallahi filân işi yaptım veya yapmadım" şeklinde yapılan yemin, Allah'a kasem suretiyle yemindir. "Şu işi yaparsam karım boş olsun" deme ise,...

Sayfayı Paylaş