gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

İslami Kültür

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Alemlerin Rabbi olan ALLAH a hamd olsun. Salat ve selam Peygamber Efendimiz Muhammed e aline ve ashabına olsun
    İmam Beyhaki nin rivayet ettiği bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:
    "İlim talep etmek (öğrenmek) her Müslüman nın üzerine farzdır."

Nefsi ve ehli , şiddetli sıcaklığa sahip olan Cehennem ateşinden korumak , sadece ALLAH ın her mukellefe farz kıldığı dini ilmi öğrenmekle ve ehline öğretmekle olur. Çünkü , ALLAH farz kıldığı şeyleri yerine getirmeyen ve haram kıldığı şeylerden sakınmayan kişi takva sahibi olamaz.

Farzları ve haramları öğrenmenin yolu ise; bu ilmi , ilim ehlinden almakla olur. bundan dolayı velinin , bakmakla sorumlu olduğu şahıslara akaid ilminden , örneğin; ALLAH ın yarattıklarına benzemediğini, hükümlerden , örneğin; neyin farz neyin haram olduğunu öğretmesi gerektiği gibi , aynı zamanda taharetin ve namazın zaruriyetinide öğretmesi gerekir.

İslami Kültür konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sigara külü

sigara külü

 Saksı çiçekleriniz için: Sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz.
  2. külce

külce

: Külçe Altın külçesi başkalarının göz diktiği mevkidir. Gümüş veya bakır gibi külçeler ise hayırlı iş, mal, servettir
  3. Kültür Kelimesi

Kültür Kelimesi

kültür kelimesi kültür kelimeleri Yazan Yazan:Aykut İşcanoğlu……………………………………Kültür kelimesi acaba batı dillerindeki“culture”(ing), ya da “kultur” (alm) gibi kelimelerindilimize uyarlanmış şekli midir? Ben bu şekildedüşünüyordum ve bu kelimeyi kullanmam icap ettiğindeen azından bizim kültürümüze daha yakın diye arapça“hars” kelimesini kullanıyordum. Ama bu kelimeninkökeninin Türkçe olduğunu...

Sayfayı Paylaş