gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

İsmail Dede Efendi

Konu, 'Biyografi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Hamamizade İsmail Dede Efendi, 1778 yılında İstanbul'da doğdu. İlk öğrenim yıllarında sesinin güzel oluşundan dolayı ilgi çekti. Okulda ilahicibaşı oldu. Bir süre Uncuzade Mehmed Emin Efendi'nin derslerine devam etti. Defterdarlıkta ve başmuhasebe dairelerinde görev aldı. Mevlevi çilesini tamamlayarak dede oldu.

Yaptığı bestelerle Sultan Üçüncü Selim'in dikkatini çekti. Sultan İkinci Mahmud ve Abdülmecid tarafından da korundu. Hacca giderken yolda koleraya tutuldu ve 1846 yılında Mekke'de öldü. Bir çok değerli öğrenci yetiştiren İsmail Dede Efendi, 500'den fazla eser besteledi. Arazbar, bestinigar, evc-buselik, hicaz-buselik, ırak, neva,saba-buselik, sultani-yegah, makamından tam fasılları bugün mevcuttur.

alıntı

İsmail Dede Efendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Efendim

Efendim

EFENDIM Bir gün bana seslenirsen Ya Rasulallah Çıkamam huzuruna utanırım Bir gün benim için üzülürsen Ya Rasulallah Bu azaba dayanamam yanarım Hali perişan bir kul yanı başına gelirse Ya Rasulallah Peygamberlerin yanında ümmetimdendir deyip utanma Sen sakın boynunu bükme Ben giderim Ya Rasulallah Mahşerde bu ümmetin cehennemlik denirse Sen üzülme!Ben cennete gitmesem de olur...
  2. Efendi

Efendi

Efendi -------------------------------------------------------------------------------- Osmanlı döneminde ağa, bey, paşa gibi devlet memurlarına verilen unvandır. Bu unvan, Bizanslılardan Selçuklu Türkleri'ne geçerek yerleşmiştir. Günümüzde de yeterli eğitim görmemiş, orta sınıf halkı için kullanılır. Bundan başka terbiyeli, saygılı anlamına da gelmektedir. XVIII. yüzyıldan sonra...
  3. Efendim izindeyiz

Efendim izindeyiz

Rabbim hepmize on adım adım takip etmeyi nasip eylesin aminn
  4. İki Yaka Bir İsmail Dizisi Midilli de Turizm Patlaması Yarattı...

İki Yaka Bir İsmail Dizisi Midilli de Turizm Patlaması Yarattı...

İki Yaka Bir İsmail Dizisi İki Yaka Bir İsmail Turizm Patlaması Yarattı Yeni ekranlara gelen dizi İki Yaka Bir İsmail (başrolde Erdal Özyağcılar)sanırım beklenen ilgiyi gördü...Turizm patlaması yaratan dizi çekimlerine Midilli ve Ayvalıkta çekimleri sürüyor...Bakalım ilerleyen bölümlerde neler olacak.... İki Yaka Bir İsmail ' Midili 'De Turizm Patlaması Yarattı... Birisi Türk, diğeri...
  5. İsmail Baki de 2014 Survivor Ünlüler Takımında!

İsmail Baki de 2014 Survivor Ünlüler Takımında!

2014 survivor ünlüler, ismail baki, 2014 survivor ismail baki Sevgili melekler, bu sezon Survivor'a gidecek Ünlüler takımında yer alacak bir isim daha belli oldu. 2014 Survivor Ünlüler takımının yeni yarışmacısı İsmail Baki oldu. "Sabit Kanca" tiplemesiyle milyonlar tarafından sevilen İsmail Baki'nin Survivor'a katılacağı haberini Acun Ilıcalı attığı tweetle duyurdu......

Sayfayı Paylaş