gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Isparta'daki uçak kazasının nedeni pilotaj hatası

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

30 Kasım 2007’de meydana gelen ve 57 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığını belirterek, uçuş ekibinin gereğinden fazla alçaldığını söyledi. Kazanın soruşturmasının Ulaştırma Bakanlığı'nca, konularında uzman 6 kişilik ekip tarafından yürütüldüğünü ifade eden Yıldırım, kaza soruşturma kurulunun kazayla ilgili raporu hazırladığını anlattı.

Bakan Yıldırım, raporla ilgili şunları kaydetti:

''Bugün itibariyle Cumhuriyet Savcılığına rapor teslim edildi. Bundan sonraki süreç ne olur, kazayla ilgili doğrudan ilişkisi olanlar hukuki süreçte bu raporu Cumhuriyet Savcılığından temin edebilecekler veya herhangi bir şekilde rapora erişmek isteyenlerin gidebileceği tek kaynak Cumhuriyet Savcılığıdır. Yasaya göre ben bu konuda bir açıklama yapmaya yetkili değilim.

Raporla ilgili tek bir cümle söyleyebilirim, raporun tespitinde, kaza nedeninin kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu yönünde tespit yapılmıştır. Ne demek istiyoruz, daha açmak gerekirse uçuş ekibinin yayınlanmış alçalma planındaki usulleri doğru uygulamaması ve hava aracının bulunduğu coğrafi konumu ve arazi yapısını doğru değerlendirememesi sonucu meydana gelmiş, tipik bir kontrollü uçuşta yere çarpma kazası olduğu kanaatine kaza soruşturma ekibi karar vermiştir.''

'KAZALAR TEK BİR NEDENDEN DOLAYI OLUŞMAZ'

Bir gazetecinin ''Pilotaj hatası mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Yıldırım, ''Tabii ne diyeceğinizi söyledim. Rapordan ilgili kısmı okudum. Yorumlaması size ait. Kazalar hiçbir zaman tek bir nedenden dolayı oluşmaz. Kazanın ana nedeni vardır, bir de kazayı destekleyen olaylar zinciri vardır. Bütün bunlar raporda ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Raporun tamamını incelemeden bunları beyan etmem doğru olmaz. Önemli gördüğüm bir paragrafı aldım. Burada sizlerle paylaştım'' diye yanıtladı.

Bakan Yıldırım, bir başka soru üzerine de ''Kaza, uçak manuel kullanımdayken meydana gelmiş'' dedi.

'RAPOR, TESPİT ETMEYİ HEDEFLİYOR'

''Cumhuriyet Savcılığına kim için suç duyurusunda bulunulabilir ki artık? Hayatta kalan kimse yok, neden savcılığa rapor veriliyor?'' şeklindeki soruyu da Yıldırım, şöyle yanıtladı:

''Bu raporla ilgili açılmış davalar var. Davalarda tabiatıyla belirleyici olacak. Rapor onun için Cumhuriyet Savcılığına verilmek zorunda. Bu kaza raporunun ana amacı gelecekte benzer kazaların yaşanmasını önlemektir. Bu rapor esas itibariyle bir iddia ortaya koymayı değil, bir olayı tespit etmeyi hedefliyor. Tespit sonrası tedbirleri ilgili taraflara tavsiye etmektir. Kaza nedenlerini ortaya koymanın amacı da kaza sonrası ortaya çıkacak hukuki durumların değerlendirilmesidir.''

'KİMSENİN İSMİNİ DE KİMSEYİ DE GİZLEMEYİZ'

''Kaza raporunda Atlasjet adının yer almadığına'' ilişkin iddiaların sorulması üzerine Bakan Yıldırım, ''Ben söyledim. Nasıl gizledim? Niye gizleyelim? Kimsenin ismini de kimseyi de gizlemeyiz. Ne varsa ortaya çıksın, herkes taksiratına sahip çıksın. Öyle bir şey olabilir mi? İlk sayfada da var. Çok anlamsız bir düşünce. Kimseyle, firmalarla bizim işimiz olmaz. Neticede bir kazadır. Kazanın nedenlerinin en iyi şekilde ortaya çıkarılması ve bundan sonraki operasyonlarda benzer durumların yaşanmaması tüm amaçtır. Arkadaşlarım çok titiz bir çalışma yaptılar'' diye konuştu.

guncel.net

Isparta'daki uçak kazasının nedeni pilotaj hatası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Uçak Kazalarından Kurtulabilirsiniz Yeterki Güvenli Koltuklarda Oturun

Uçak Kazalarından Kurtulabilirsiniz Yeterki Güvenli Koltuklarda Oturun

Ard arda meydana gelen kazalar uçmaktan korkutuyor. Ama uçakta bazı koltukların kurtulma şansı çok yüksek. İşte o koltuklar; Son 1 haftada meydana gelen 3 büyük uçak kazasında 228 kişi hayatını kaybetti. Bu kayıplar acaba uçakta en güvenli koltuk hangisi sorusunu gündeme getirdi. İngiliz Greenwich Üniversitesi, İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun yardımıyla “uçaklarda güvenli koltuklar...
  2. Uçak kazalarındaki artış korkutuyor

Uçak kazalarındaki artış korkutuyor

Sadece geçen ay 4 gün içinde iki ayrı uçak kazasında 225 kişi yaşamını yitirmişti. İşte son 6 yılın büyük bilançosu: Rusya'nın Perm kenti yakınlarında bu sabah düşen Rus Hava Yolları Aeroflot'a ait yolcu uçağında, aralarında bir Türk yolcunun da bulunduğu 88 kişi hayatını kaybetti. Geçen ay da 4 gün içinde iki ayrı uçak kazasında 225 kişi yaşamını yitirmişti. Kırgızistan'ın başkenti...
  3. Uçağın düşüş nedeni bu mu?

Uçağın düşüş nedeni bu mu?

özgürün saç modeli Bir yolcunun anlattığı, pilotun manevrası, ve kule ile yapılan son görüşmeler senaryolar içinde birini öne çıkarıyor. THY uçağının düşüş şekline dair farklı iddialar ortaya atıldı. Ancak uçağın teknik arıza nedeniyle düşmüş olabileceği ihtimali yüksek. Yolculardan biri motordan dumarlar çıktığını söylemesi ve pilotun acil iniş isteği bu ihtimali kuvvetlendiriyor. 4...
  4. Uçak Kazasında ölenlerin isimleri önce ailelere söylendi

Uçak Kazasında ölenlerin isimleri önce ailelere söylendi

Kimlik tespitinde zorlandıklarını belirten yetkililer, ölenlerin isimlerini önce ailelere açıkladılar. THY'nin, dün İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol Havaalanı'na inişe geçtiği sırada kaza yapan uçağında ölenlerin 5'inin Türk, 4'ünün Amerikalı olduğu bildirildi. Kriz masası başkanı olan Haarlemmermeer Belediye Başkanı Theo Weterings, düzenlediği basın toplantısında, uçakta...
  5. İşte uçak kazasının ön raporu

İşte uçak kazasının ön raporu

Uçak kazasıyla ilgili çok şey söylendi çok şey konuşuldu! Hollanda makamları kazayla ilgili ön raporu açıkladı. Hollanda İçişleri Bakanı Guusje ter Horst, THY'nin İstanbul-Amsterdam seferini yaparken geçen çarşamba günü kaza yapan uçağına kurtarma ve ilk yardım müdahalesinin zamanında yapıldığını, olay yerine ulaşmada herhangi bir gecikme olmadığını bildirdi. İçişleri Bakanı ter Horst, kaza...

Sayfayı Paylaş