gebe
  1. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

[IstanbuL meyhaneLeri oksuz kaLdi]‏

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında İzmirella tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Istanbul meyhaneleri oksüz kaldi: Avni Anil artik 'biraz kul biraz duman' [​IMG]

14/06/2008

Turk Sanat Muzigi'nin en onemli isimlerinden, "Bu aksam butun meyhanelerini dolastim Istanbul" basta olmak uzere unutulumaz bircok eserin bestecisi Avni Anil yasamini yitirdi. Sanatci pazartesi gunu devlet toreniyle topraga verilecek

TURAC TOP / BAHRI KARATAS
    IZMIR - Turk Sanat Muzigi'nin unlu bestekari, unutulmaz eserleriyle taninan devlet sanatcisi Avni Anil, bugun Izmir'deki evinde 80 yasinda hayata gozlerini yumdu. Avni Anil'in, solunum yetmezligine yol acan kronik bir akciger hastaligi olan akciger amfizemi nedeniyle vefat ettigi ogrenildi. Anil'in olum haberiyle evi sevenlerinin akinina ugrarken, gozyaslarina bogulan yakinlari, guclukle teskin edildi. Avni Anil'in, pazartesi gunu, devlet toreniyle son yolculuguna ugurlanacagi aciklandi.
    “Biraz kul biraz duman, o benim iste’, ‘Kader, kime sikayet edeyim seni bilemem’, ‘Mihrabim diyerek sana yuz vurdum’, ‘Unutulmus NE varsa sevgiden geri kalan’ gibi 120'ye yakin sanat muzigi eserinin bestesine imza atan Avni Anil, bugun, saat 07.30 siralarinda, Izmir'in Uckuyular Semti'ndeki evinde yasamini yitirdi. Yaklasik iki yildir solunum yetmezligi rahatsizligi ile mucadelesine yenik dusen Avni Anil'in olumuyle esi Mine Anil, cocuklari Eser Tunal ve keman virtiozu Ezgi Anil, gozyaslarina boguldu. Anil'in diger kizi Alev Anil Isikci DA olum haberi uzerine Ankara'dan Izmir'e geldi.
    Avni Anil'in gozyaslarina bogulan esi ve iki cocugu, yakinlari tarafindan guclukle teskin edilirken, olum haberiyle sevenleri, evi akin etti. Anil'in olumunun ardindan ayakkabilari, oturdugu Nar Apartmani'nin onune cikarilirken, 45 yillik hayat arkadasi Mine Anil, “O cok buyuk bir degerdi. Turkiye icin her seyi yapti. Acimiz cok buyuk” dedi.
    Avni Anil'i ‘Babalar Gunu’ oncesi kaybetmenin acisini yasayan kizi Eser Tunal DA, “Hem cok buyuk bir insandi. Ama her seyden once benim babamdi” diyerek uzuntusunu dile getirdi. Eser Tunal, babasinin akciger amfizemi hastaligi nedeniyle tedavi gordugunu, solunum yetmezligi cektigi zamanlarda hastanede mudahale edildigini soyledi. Tunal, "rahatsizligini son donemde iki gun hastane, bir gun evde serum takarak kontrol altinda tutuyorduk, AMA son 3 gundur yemek yemegi de reddediyor, ’canim istemiyor, icim almiyor’ diyordu. Sabaha karsi saat 08.00’de vefat etti" dedi. Babasinin gecen 23 Nisanda tam olarak 80 yasini doldurdugunu anlatan Tunal, "Amfizem disinda belirgin bir rahatsizligi yoktu.

Hatiralari kaldi

[​IMG]Uc gun once saglik durumunun daha DA kotulestigi belirtilen Avni Anil'dan geriye, evinde kendi adina hazirladigi oda, kibrit kutusu ve tesbih koleksiyonlari, sarki kasetleri, bugune kadar aldigi oduller, devlet buyukleri ve unlu sanatcilarla cektirdigi fotograflari hatira olarak kaldi.
    Avni Anil'in calisma masasinda, bes gun once, kendi el yazisiyla kaleme aldigi, ‘Kadir Mevlam sen verirsin bu cani’ ve ‘Mihrabim diyerek’ adli eserlerinin ‘Yalniz Sen’ adli albumunde kullanmasi icin Cigdem Guldal'a verdigi muvafakatname bulundu. Anil'in, en son bestesini verdigi sanatcinin Guldal oldugu ogrenildi.

Devlet toreni duzenlenecek

Olumuyle sanat camiasi ve sevenlerini uzuntuye bogan Avni Anil icin, pazartesi gunu, Alsancak Hocazade Camisi'nde ikindi namazina muteakip devlet toreni duzenlenecegi aciklandi. Cok sayida sanatci ve devlet buyugunun katiliminin beklendigi torenin ardindan Anil'in, Balcova Mezarligi'nda topraga verilecegi bildirildi.
    Bu arada 23 Nisan dogumlu olan Avni Anil icin bir dogumgunu partisi duzenlenmek istendigi, ancak hastaligi nedeniyle 2 Temmuz'a ertelendigi de ortaya cikti. Unlu sanatcilarin katilacagi gecede Avni Anil'in sarkilarinin seslendirilecegi, eski Cumhurbaskani Suleyman Demirel'in de katilmasi icin teyit verdigi de ogrenildi. Izmir'de yapilacak bu geceye hazirlanan sanatseverler olum haberiyle yikildi.

Bestekar, gazeteci ve polis

Avni Anil, 23 Nisan 1928'de Istanbul'da dogdu. Selimiye'deki Ondokuzuncu Ilkokulu bitirdi, Pasakapisi Ortaokulu ve Haydarpasa Lisesi'nde okudu. Askerlik sonrasi Polis Enstitusu'ne girdi. 1955 yilinda polislikten ayrildi ve gazetecilige basladi.
    Uc yil Aksam gazetesinin sanat sayfasini yonetti. 1955-1967 yillari arsinda Istanbul Radyosu'nun haber servisinde calisti. 1967 yilinda ‘Anil Yayin Ajansi’ni kurdu, Dunya gazetesinin sanat sayfasini yonetti. ‘Musiki ve Nota’ dergisini cikardi. ‘Musiki Sozlugu’ adi altinda dort ciltlik eserinde musiki tarihi icin onemli hatiralar yayimladi. 1998 yilinda Kultur Bakanligi'nca verilen Devlet Sanatcisi unvanini aldi.

Resmi aciklamalar

Cumhurbaskani Abdullah Gul, bestekar Avni Anil’in vefati nedeniyle, esi Mine Anil’a bassagligi diledi. Cumhurbaskanligi basin merkezinden yapilan aciklamada, "Sayin Cumhurbaskanimiz, degerli bestekarimiz Avni Anil’in vefati dolayisiyla esi Mine Anil’a bir telgraf gondererek, bassagligi dileklerini iletmistir" denildi.
    Erdogan: Uzuntu duydum
    Basbakan Recep Tayyip Erdogan, vefat Eden bestekar Avni Anil’in esi Mine Anil’a bassagligi diledi. Basbakanlik Basin Merkezinden yapilan aciklamaya gore, Erdogan, Mine Anil’a gonderdigi telgrafta, bestekar Avni Anil’in vefatindan uzuntu duydugunu belirterek, bassagligi dileklerini iletti.
    Toptan: Hos bir seda olarak hatirlayacagiz
    TBMM Baskani Koksal Toptan, "Avni Anil’i birbirinden guzel eserleriyle ’hos bir seda’ olarak hatirlayacagiz" dedi. Toptan, bestekar Avni Anil’in vefati nedeniyle kizi Eser Tunal’a gonderdigi bassagligi telgrafinda, unlu besteci devlet sanatcisi Avni Anil’in vefatindan dolayi buyuk uzuntu duydugunu ifade etti. Toptan, sunlari kaydetti:
    "Turk muzigine cok onemli katkilarda bulunan merhum Avni Anil’i asla unutmayacagiz. Onu birbirinden guzel eserleriyle ’hos bir seda’ olarak hatirlayacagiz ve gonlumuzde yasatacagiz. Merhum Avni Anil’a Allah’tan rahmet, size, ailenize ve tum sevenlerine bassagligi ve sabir diliyorum."
    Gunay: Gonullerimizde yasayacak
    Kultur ve Turizm Bakani Ertugrul Gunay, "Avni Anil, ardinda biraktigi unutulmaz eserlerle daima gonullerimizde yasayacaktir" dedi. Gunay, Avni Anil’in vefati nedeniyle yayimladigi bassagligi mesajinda duydugu uzuntuyu ifade etti. Gunay, mesajinda sunlari kaydetti:
    "Turk Muzigine bir omur adayan Avni Anil, musikimize birbirinden guzel pek cok eser kazandirmis ve Turk sanat musikisinin gelisiminde buyuk rol oynamistir. Sayin Anil’in vefati ulkemiz ve sanat camiamiz adina onemli bir kayiptir. 1998 yilinda devlet sanatciligi unvani alan Avni Anil, ardinda biraktigi unutulmaz eserlerle daima gonullerimizde yasayacaktir. Buyuk ustaya Allah’tan rahmet, yakinlarina, sevenlerine ve butun milletimize bas sagligi dilerim."

Ne dediler?

Kaya Bekat (Bestekar): “Kendisiyle 1956 yilinda tanistim. Izmir'de en eski taniyan bendim. Buyuk bir dostlukla gecti hayatimiz. Buyuk bir aci. Beni eski bakanlardan Yilmaz Karakoyunlu aradi, haber verdi. Degerli bir insandi. Gece ruyamda gordum. Genc haliyle duruyordu karsimda. Cok degerli insandi. Soyleyecek bir sey yok. Turk Sanat Muzigi'nin diregiydi. Avni Anil olmedi aslinda. Sanatci olmez. Bu eserleriyle olmesi zaten dusunulemez. Allah Aladdin Yavasca'ya uzun omurler versin.”
    Sancar Maruflu (Izmir Kultur Sanat ve Dernegi Baskani): “Cok yakin dostumdu. Dogum gunu olan 23 Nisan'da kendisine kutlama yapamadik. Cunku ailesiyle kutlamak istedik. 2 Temmuz'da Kordon Otel'in catisi altinda guzel bir gece duzenlemeyi kararlastirdik. Tum hazirliklar tamamdi. Eski Cumhurbaskani Suleyman Demirel bile gelecekti. Bunlari telefonda konusmustuk. Esi benzeri az bulunan bir sanat adamiydi. Turk Sanat Muzigi'nin buyuk duayeniydi. Tum sanatcilari, usluplari bilen cok yonlu bir dehaydi. Olecegini hissediyordu. TRT'de calistigi yillarda cok sikinti cekti.”
    Gonul Yazar (Sanatci): “Cok uzgunum. 2 Temmuz'da Coskun Erdem'le Izmir'deki kutlamaya gelecektik. Nasip degilmis. Onun sarkilarini calisiyordum. Bes sarkisini soyleyecektim. Bizi telafisiz ve tesellisiz bir aci icinde birakti. Ailesine ve yakinlarina, sevenlerine bassagligi diliyorum. Soylenecek kelimeler bu kaybin geri gelmesine keske yetse.”
    Sadan Gokovali (Sanatci-ogretim uyesi-yazar): “Avni Anil muzik adamliginin disinda cok nadide bir insandi. Sanatciligi kadar insanligi da butun taniyan, tanimayan herkes tarafindan takdir gorurdu. Bir yakini rahatsizlansa hemen pesine duserdi. Herkesin saglik durumuyla yakindan ilgilenirdi. Maalesef Turkiye Avni Anil gibi degerleri kolay yetistirmiyor. Kendisine ‘abi' derdim. Bir agabeyi kaybetmenin derin uzuntusu ve acisi icindeyim.”

Bestelerinden bazilari

[​IMG]“Ruya gibi ucan yillar, biraz durun durun biraz”
    “Dilsad olacak diye kac yil avuttu felek”
    “Sevmiyorum seni artik, gozlerimi geri ver”
    “Biraz kul biraz duman, o benim iste”
    “Kader kime sikayet edeyim seni bilemem”
    “Unutamiyorum, unutamiyorum gecem yok artik gunduzum yok”
    “Gozlerin bir ask bilmecesi sorar gibi”
    “Unutulmus ne varsa sevgiden geri kalan”
    “Ask bu degil yapma guzel”
    “Ne yesili ne siyahi gozumde hep gozleri var”
    “Mihrabim diyerek sana yuz vurdum”
    “Icimde nice uzun yillarin ozlemi var”
    “Kaderimde hep guzeli aradim”
    “Oyle dudak bukup hor gozle bakma”
    “Bir peri masali kulaklarina”
    “Bir goz asinaligi var aramizda”
    “Gun be gun yasanan o hatirayi unutup bir yana atmak olmaz ki”
    “Sarkilar soyle o sahillerde”
    “Ayrilik umitlerin otesinde bir sehir”
    “Bu aksam butun meyhanelerini dolastim Istanbul’un”
    “Aksamin oldugu yerde bekle diyorsun gelmiyorsun”
    “Gelin alayi” (dha/aa)
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

2. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: [IstanbuL meyhaneLeri oksuz kaLdi]‏
    Paylasim icin tsk.

3. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: [IstanbuL meyhaneLeri oksuz kaLdi]‏

Allah rahmet eylesin

[IstanbuL meyhaneLeri oksuz kaLdi]‏ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Oksuz

Oksuz

Rüyada bir öksüzü oksamak veya ona bir hediye vererek gönlünü almak, hayirli bir ise giriserek çok menfaat saglayacaginiza isarettir, öksüzü aglatmak, islerinizin bozulacagina delildir.
  2. Brad pİtt sokakta kaldi

Brad pİtt sokakta kaldi

ÜNLÜ AKTRİS ANGELINA JOLIE, SEVGİLİSİ BRAD PITT'E EVE GİRMESİNİ YASAKLADI. Birkaç gün önce geceyi yakın dostu Bono'nun sahibi olduğu bir kulüpte geçiren Pitt'e kızan güzel yıldız, sevgilisini Fransa'daki evlerine sokmadı ve onu sert bir dille uyardı. Uzun süre dil döken Pitt'in ısrarlarını kıramayan Jolie ünlü oyuncuyu daha sonra içeri aldı.
  3. kac dakika kaldi ooofff

kac dakika kaldi ooofff

Oğrenci 1 - Kac dakika kaLdi ?? Öğrenci 2 - 35 .. Öğrenci 1 - Kac dakika kaLdi ?? Öğrenci 2 - HaLa 35 .. Öğrenci 1 - Kac dakika kaLdi ?? Öğrenci 2 - 34 .. Öğrenci 1 - Kac dakika kaLdi ?? Öğrenci 2 - 34 uLan 34 aL su saati ben uyuyorum .. Öğrenci 1 - .. Öğrenci 1 = Kaç dk var ?? Öğrenci 2 = hmm [saate bakar] kaçta caLıyodu ?? Öğrenci 1 = bi dk [iLk dersten başLar hesapLamaya] Öğrenci 2 =...
  4. Alaturka Istanbul - Alaturka Istanbul 2

Alaturka Istanbul - Alaturka Istanbul 2

Bedava Alaturka Istanbul 2 Bu Aksam Bütün Meyhanelerini Müzik: Avni Anil Hatirla Ey Peri Müzik: Muhlis Sabahattin Ezgi Beklerim Her Gün Bu Sahillerde Müzik: Imail Hakki Nebioglu Ben Seni Unutmak Için Sevmedim Müzik: Amir Ates Ömrümüzün Son Demi Müzik: Selahattin Altinbas Indim Havuz Basina Müzik: Anonim Karam Müzik: Anonim Senden Ayri Yasayamam Müzik: Hüseyin Çoskuner Sensiz Kalan...

Sayfayı Paylaş