gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi nelerdir bu konuda bana yardımcı olacak birileri var mı ?

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sayın misafirimiz, Forumumuzda bulunan Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi adlı konumuzda da belirtildiği gibi şöyledir;

İSTANBUL'UN FETHİNİ GEREKTİREN SEBEPLER:

1)- Bizans'ın Osmanlı şehzadelerini koruyarak ve kışkırtarak
    taht kavgalarına neden olması
    2)- Bizans'ın Osmanlı'ya karşı düzenlenen Haçlı seferlerini teşvik etmesi
    3)- Osmanlı toprak bütünlüğünü bozan bir konumda olması
    ( Osmanlı topraklarıyla çevrili bir ada görünümündeydi. Osmanlı'nın
    Anadolu'dan Rumeli'ye Rumeli'den Anadolu'ya geçişi zordu)
    4)- İstanbul'un boğaza hakim bir konumda olması ve bu yüzden
    Karadeniz Akdeniz su yolunun anahtarı konumunda olması.

İSTANBULUN FETHİNİN DÜNYA TARİHİ BAKIMINDAN SONUÇLARI:

1)- Venedik ve Ceneviz ticareti olumsuz yönde etkilenmiştir.
    2)- Bin yıllık Bizans imparatorluğu tarihe karışmıştır.
    3)- Ortaçağ kapanmış Yeniçağ başlamıştır.
    4)- İstanbul'dan kaçan Bizans'lı bilim adamları Avrupa'da Rönesans ve reform hareketlerinin başlamasında etkili olmuşlardır.
    5)- Feodalite(derebeylik) sistemi çözülmeye başlamıştır.

İSTANBUL'UN FETHİNİN TÜRK TARİHİ BAKIMINDAN SONUÇLARI:

1)- Osmanlı Devleti Yükselme dönemine girmiştir.
    2)- Başkent Edirne'den İstanbul'a taşınmıştır.
    3)- Osmanlı toprak bütünlüğü sağlanmıştır. Osmanlı'nın Anadolu-Rumeli geçişi kolaylaşmıştır.
    4)- Osmanlı toprakları arasında sürekli sorun çıkaran bir fitne yuvası ortadan kaldırılmıştır.
    5)- Karadeniz-Akdeniz deniz ticaret yolunun denetimi Osmanlılar'a geçmiştir.
    6)- Osmanlı Devleti İslam dünyasında haklı bir şöhret ve itibara kavuşmuştur.

istanbulun fethinin sonuçları nedenleri ve önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Reformun nedenleri ve sonuçları

Reformun nedenleri ve sonuçları

reform nedir nedenleri ve sonuçları reformun nedenleri ve sonuçları reformun reform Konu Etiketleri: reform nedir, reformun sonuçları, reformun nedenleri Reform Nedir Reform Anlamı Katolik Kilisesi'nin bozulması ve dini amaçlardan uzaklaşması üzerine 16. yüzyılda Almanya'da başlayarak diğer Avrupa Ülkelerine yayılan dini alandaki yeniliklere Reform denilmiştir. Sevgili meleklerim, şimdi...
  2. Birinci Dünya Savaşı'nın Nedenleri ve Sonuçları

Birinci Dünya Savaşı'nın Nedenleri ve Sonuçları

Kısaca bilgi vermek istedim meleklerim.. 1.Dünya Savaşının Genel Sebebleri · Balkan ve Trablusgarp savaşlarında kaybedilen toprakları geri alma düşüncesi · Alman hayranlığı ve Almanya’nın savaşı kesin kazanacağına inanılması · İngiltere,Fransa ve Rusya’nın sömürgelerinde yaşayan Müslüman ülkeleri bağımsızlığına kavuşturma isteği · İngiltere,Fransa ve...
  3. istanbulun fethinin türk tarihi açısından nedenleri

istanbulun fethinin türk tarihi açısından nedenleri

İstanbulun fethinin Türk Tarihi açısından nedenlerinin neler olduğunu araştırıyorum Bu konuda bana yardımcı olursanız iyi olur sağolun.
  4. Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları

Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları

Madde Madde İstanbulun Fethi Sonuçları İstanbulun Fethi Nedenleri ve Sonuçları İstanbuul' un Fethinin Sonuçları Nelerdir 1. Türk Tarihi Açısından Sonuçları Anadolu ve Rumeli arasındaki toprak bütünlüğü sağlandı. Başkent Edirne’den İstanbul’a taşındı. Osmanlı Devleti Kuruluş Dönemi’ni tamamladı, Yükselme Dönemi’ne geçti, imparatorluk aşamasına ulaştı. Osmanlı Devleti’nin İslam dünyasındaki...
  5. Reform nedenleri ve sonuçları

Reform nedenleri ve sonuçları

Reformun nedenleri ve sonuçları nelerdir bana anlatacak yada yazacak birisi varmı ?

Sayfayı Paylaş