işte Ülkemin kadını

laetitia

Yeni Üye
Üye
işte Ülkemin kadını
ferhan çapraz
İlginç alıntı bir yazı meleklerim ülkemin kadını kadınlar gününü yorumluyor.Buyrun okuyan yüreğinize sağlık.:)
kadin2-5343.jpg

Dedim ki; kadınsınız, annesiniz, bacısınız, arkadaşsınız kadınlar günüyle ilgili ne diyeceksiniz?
Bizim Fatma Teyze; Aaa, gızım sen böyle soruları nerden buluyonda soruyon? Gasbennekmi yapıyon bunları? Öğ ne biliyin ben, ah Allah’ım nerelere gidiyin. Bu ameriga, dünyayu batuduğu yetmeyamış gibi nerde işe yaramaz gün varısa onu buluya, senin gibilere kutlatıya. Gadınla günü falan bilmen, bileni de sevmen.
Trabzonlu Fadime Abla; Uyy uşağum ne diyem ki. Ha pu herif var ya peni dün akşam pi temiz dövdü. Pende karşu çıkunca avradım değülmüsün, döferumde severümde dedi. Ha pu gadunlar günü de ne oliymiş. Pen pilmem ku. O boyalu gadunların günü olmasun…
Gaziantepli Sıdıka Yenge; Aha saa bi kelam edim. Kele bacım aha bu herifler bize eyi bakiyler, bizde onlara eyi bakık. Tama yorum, geçmişten onlar bize kebap yapiydik, bizde onlara baklava yapiydik. Artık yapamıyik. Ağamdaki bu parasızlık giderse bizde de onbeş çocuğa, otuz toruna, on torunumun çocuğuna bakacak güç kalmıycık…
Vanlı Havin 15 yaşında; Nevrozdan sonra evleniyom. Beş ablam, dört de erkek kardeşim vardır. Hepsi tarlada çalışır. Hiçbirimiz okula gidememişizdir. Beni Almancı biri istedi. 35 yaşında babamda başlık parası çok oldugu için vermiştir. Bana laf kalmamıştır. Kadına bir şey sorulmaz burada. Ağamız ne derse o olur. Kadınların sözü yok ki, günü olsun…
Nişantaşı’ndan bir düşünen(!) bir kadın; Kadınların sorunlarını tüm dikkatimizle irdeliyorum. İstismara uğrayan kadınlara çok üzülüyorum. Sorunlar çok büyük. Yani düşünsenize indirim sezonundan alış veriş yapmakta olan kadınlar var. Ayda sadece bir sefer manikür yaptıranlar var. Bir ayakkabıyı bir hafta giyenler var. Paris’i görmeyenler var. Solaryuma hiç gitmemiş kadınlar var. Çok acı bir durum. Bir kadın için daha büyük bir acı ne olabilir ki? (acınacak haldeki kadın bence ):shootout::shootout::shootout:
Aydınlı Zeynep Nine; Ey benim umudumun gandili, gözyaşımın mendili, dağdan bayırdan aşurmadıgum, ilden gönülden düşürmediğim, türkümnen büyüttüğüm, duamnan yürüttüm. Yavrıııııııımii bidenemi, gaybetimişken; gadın olmuşum, nene olmuşum ne ediyim. Pkk cegerimi aldi. Yanıyom yavrim yanıyomm…
Ferhan; Kadın olmak ülkemde de, dünyada da zor. Uzayda yer var mı?

Ferhan Çapraz

Geri