İşten ayrılana sağlık hizmeti kaç gün verilir

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

1. handanca

handanca Daimi Üye

işten çıkan ne kadar sağlıktan yararlanır işten ayrıldıktan sonra sağlık hizmetinden yararlanma süresi çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanılır ayrildiktan sonra kaç ay ssk dan yararlanirim çıktıktan sağlık sigortasından ne zamana kadar yararlanabilirim 2011 Arkadaşlar bu konuda eminim benim gibi aklınıza takılan şeyler var. Bende bunu soru cevap şeklinde ekledim buraya . Faydası olur umarım.

1. Bir kişinin sağlık yardımı alabilmesi için kaç gün prim yatırmış olması gerekir? Bir kişi örneğin 01.01.2009 işe girdi 01.12.2009 tarihinde işten çıktı ise kaç gün sağlık hizmeti alır?

2. İşsizlik maaşı alınan süre zarfında kişinin kendisine ve aile bireylerine sağlık hizmeti verilir mi? Eğer verilirse kişinin yapması gereken bir şey var mı acaba? Ve maaş aldığı hizmet süresi kadar sağlık hizmeti alır mı?

3. Bağ-Kur'lular için bu uygulama nasıl? Bağ-Kur'lunun sağlıktan yararlanması için kaç gün prim ödemesi gerekir? Ve geriye dönük borcu oluğu zaman yine de sağlıktan yararlanabilir mi?

Cevaplar;
    1. Bir sigortalının ya da aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için 30 gün çalışmış/prim ödemiş olması yeterlidir. 30 gün dolduktan sonra otomatikman sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacaktır. 1 Ocak 2009 ila 1 Aralık 2009 tarihleri arasında çalışmış olan bir kimse, işten ayrıldığı tarih itibarıyla 100 gün daha sağlık yardımlarını alabilecektir.

2. İşsizlik maaşı alınan süre zarfında gerek kişinin kendisi gerekse aile bireyleri sağlık yardımlarını alabilirler. Bunun için kişinin yapması gereken herhangi bir şey yoktur. İş-Kur, işsizlik maaşı ödediği kişileri SGK'ya bildirmekte ve sağlık primlerini ödemektedir.

3. Sağlık yardımlarından yararlanmada staj süresi olarak ifade edilen 30 günlük süre, Bağ-Kur'lular (4/b) için de geçerlidir. Yani 4/b statüsünde sigortalı olan bir kimse, ilk 30 günün primini ödedikten sonra sağlık yardımlarından yararlanmaya başlar. Geriye dönük 60 günden fazla borcu olan 4/b'liler sağlık yardımlarından yararlanamaz. Yani iki aylık prim borcu olan bir 4/b'li sağlık yardımlarından yararlanır. Ancak 3. ayı da ödemezse sağlık yardımı kesilecektir.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye

Bilgiler için teşekkürler canım

İşten ayrılana sağlık hizmeti kaç gün verilir konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Avrupa Yakasından ayrılan ayrılana

Rutkay Aziz'in de diziden ayrıldığını açıklamasının ardından diziden bu sezon ayrılan oyuncu sayısı 4'e çıktı. Usta tiyatro sanatçısı Rutkay Aziz, Avrupa Yakası dizisinden ayrılan isimler arasına katıldı. Aziz, 'Gurbet Kuşları' adlı bir dizide de rol almaya başladığı ve iki diziyi bir arada götürmek istemediği için Avrupa Yakası'ndaki rolüne son verdi. Rutkay Aziz'in de ayrılması ile...
  2. Sağlik hizmetlerinin özelleştirileceği ve ücretlendirileceği söyleniyor. Sağlık hizm

Sağlik hizmetlerinin özelleştirileceği ve ücretlendirileceği söyleniyor. Sağlık hizmeti paralı mı olacak? Sağlık hizmetleri paralı hale getirilmemektedir. 15 haziran 2007 tarihinden önce Bağ-Kur ve SSK’lılar özel hastanelerden kısıtlı olarak yararlanmaktaydılar. 15 haziran 2007 sonrasında Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı mensupları eşit olarak özel hastanelerden yararlanmaya başladılar. Bu...
  3. Bağ-kur’luyum. Borcum olduğunda sağlık hizmeti alabilecek miyim?

bağkur sağlık hizmetleri bağkur sağlık hizmeti bağ kur hizmetleri bagkur saglık bağ kur hizmeti Bağ-kur’luyum. Borcum olduğunda sağlık hizmeti alabilecek miyim? Mevcut uygulamada, prim borcunuzun olması halinde sağlık hizmetinden kendiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler yararlanamamaktadır. Yapılan düzenleme ile 60 günlük borcunuzun olması sağlık hizmeti almanıza engel teşkil...
  4. Primini ödemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacaklar mı?

Primini ödemeyen vatandaşlar sağlık hizmeti alamayacaklar mı? Prim ödeme yükümlüsü olduğu halde sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarih itibariyle 60 günden daha az prim borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden yararlanmaması söz konusu değildir. Ayrıca, 18 yaşını doldurmamış olan kişiler, tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığı halleri,...
  5. Köse Prodüksiyondan ayrılan ayrılana

ünlü bilinmiş ve çok sayıda sanatçının ekmek kapısı olan Köse Prodüksüyondan bu seferde Bengü ayrılıyormuş..... KÖSE'YLE YOLLARINI AYIRDI! BENGÜ PRODÜKTÖRÜ EROL KÖSE'YLE YOLLARINI AYIRDI.. Popçu Bengü, nisan ayında çıkaracağı maxisingle öncesinde, prodüktörü Erol Köse ile yollarını ayırdı. 'Albümü kendi şirketimden de çıkarabilirim' diyen Bengü, daha önce olduğu gibi yine Serdar Ortaç...
  6. tüm sağlık efsanelerini çöpe atın ASILSIZ SAĞLIK BİLGİLERİ

Asılsız Sağlık Bilgileri... Bildiğiniz tüm sağlık efsanelerini çöpe atın... Bugüne kadar doğru sanıp uygulanan birçok sağlık yönteminin yanlış olduğu ortaya çıktı. İşte şimdiye dek kulağımıza çalınan ve doğruluğundan şüphe etmediğimiz sağlık efsaneleri... Loş Işıkta Birşeyler Okumak Görüşünüzü Köreltir Herkes az ışıklı bir ortamda bir şeyler okumaya çalışmanın gözlere zararlı...
  7. İsteğe bağlı sigortada artık sağlık hizmeti alınıyor.

isteğe bağlı sigorta sağlıktan yararlanma isteğe bağlı sigortada sağlıktan yararlanma şartları bağkurda sigorta sağlık hizmetleri Arkadaşlar bildiğiniz gibi 1 Ekim 2008 tarihinden beri sosyal güvenlik sistemimiz, çok önemli değişikliklere uğradı. Sosyal güvenlik sistemi 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile uygulamaya girdi. Anılan kanun ile birlikte, isteğe...
  8. Sigortalılığı sona erenler kaç gün sağlık hizmeti alacak?

işten çıkınca ssk kaç gün geçerli işten çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanılır ay sağlıktan yararlanırlar yararlanırlar 2010 2011 Arkadaşlar yasa yeniden düzenlendi. Son şekli ile hemen size bilgi veriyorum. 4/a (SSK) sigortalıları, zorunlu sigortalılıkları sona erdiği tarihten itibaren 10 gün+dolaylı olarak da 90 gün olmak üzere toplam 100 gün sağlık yardımı alabilirler. Genel sağlık...
  9. işten çıkarıldım kaç ay süreyle sağlık hizmetinden faydalanabilirim.

işten çıkarıldıktan sonra kaç ay sigortadan yararlanabilirim 13.07.2009 giriş tarihim çıkış tarihim ise 19.04.2011 bu süre içinde sürekli çalıştım
  10. Ben Onu Çok Sevdim Dizisinden Ayrılan Ayrılana !

Bu konu; ben onu çok sevdim dizisi ayrılan oyuncular haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Ben Onu Çok Sevdim dizisinde adeta bir yaprak dökümü yaşanıyor. Dizinin tüm başrol oyuncuları diziden birer birer ayrılıyor. Bu ayrılış haberlerinin sonuncusu da İclal Aydın'dan geldi. İşte haberin detayları... Pana Film'in büyük umutlarla yayına sürmeye hazırladığı Ben Onu...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. işten çıkış verilirse muayene ola bilir miyim

,
  2. bağkurlu kaç ay prim ödemezse sağlıktan yararlanamaz