İşten ayrılana sağlık hizmeti kaç gün verilir

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

 1. işten çıkan ne kadar sağlıktan yararlanır işten ayrıldıktan sonra Sağlık hizmetinden yararlanma süresi çıkınca kaç ay sağlıktan yararlanılır ayrildiktan sonra kaç ay SSK dan yararlanirim çıktıktan Sağlık sigortasından ne zamana kadar yararlanabilirim 2011
  Arkadaşlar bu konuda eminim benim gibi aklınıza takılan şeyler var. Bende bunu soru cevap şeklinde ekledim buraya . Faydası olur umarım.

  1. Bir kişinin sağlık yardımı alabilmesi için kaç gün prim yatırmış olması gerekir? Bir kişi örneğin 01.01.2009 işe girdi 01.12.2009 tarihinde işten çıktı ise kaç gün sağlık hizmeti alır?

  2. İşsizlik maaşı alınan süre zarfında kişinin kendisine ve aile bireylerine sağlık hizmeti verilir mi? Eğer verilirse kişinin yapması gereken bir şey var mı acaba? Ve maaş aldığı hizmet süresi kadar sağlık hizmeti alır mı?

  3. Bağ-Kur'lular için bu uygulama nasıl? Bağ-Kur'lunun sağlıktan yararlanması için kaç gün prim ödemesi gerekir? Ve geriye dönük borcu oluğu zaman yine de sağlıktan yararlanabilir mi?

  Cevaplar;

  1. Bir sigortalının ya da aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için 30 gün çalışmış/prim ödemiş olması yeterlidir. 30 gün dolduktan sonra otomatikman sağlık yardımlarından yararlanmaya başlayacaktır. 1 Ocak 2009 ila 1 Aralık 2009 tarihleri arasında çalışmış olan bir kimse, işten ayrıldığı tarih itibarıyla 100 gün daha sağlık yardımlarını alabilecektir.

  2. İşsizlik maaşı alınan süre zarfında gerek kişinin kendisi gerekse aile bireyleri sağlık yardımlarını alabilirler. Bunun için kişinin yapması gereken herhangi bir şey yoktur. İş-Kur, işsizlik maaşı ödediği kişileri SGK'ya bildirmekte ve sağlık primlerini ödemektedir.

  3. Sağlık yardımlarından yararlanmada staj süresi olarak ifade edilen 30 günlük süre, Bağ-Kur'lular (4/b) için de geçerlidir. Yani 4/b statüsünde sigortalı olan bir kimse, ilk 30 günün primini ödedikten sonra sağlık yardımlarından yararlanmaya başlar. Geriye dönük 60 günden fazla borcu olan 4/b'liler sağlık yardımlarından yararlanamaz. Yani iki aylık prim borcu olan bir 4/b'li sağlık yardımlarından yararlanır. Ancak 3. ayı da ödemezse sağlık yardımı kesilecektir.
  Kadınlar Melektir
 2. Bilgiler için teşekkürler canım

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. sigorta kesildikten sonra muayene süresi 2014

  ,
 2. isten çikinca kac gun bakilabiliriz

  ,
 3. sigortali icten cikinca kac ay sigortali g

  ,
 4. işten çıkınca sagliktan yararlanmak için kaç gün çalışmış olmak lazım,
 5. isten ayrildiktan sonra ne kadar sure bakilabilirim,
 6. 1 ay calistim kac gun bakilabilirim,
 7. isten cikanlar kac gun sagliktan yararlanir,
 8. isten cikan ne kadar sagliktan yararlanir 2014