İstihare namazı nedir istihare duası nasıl yapılır hayır mı şer mi biri bana anlatabilir mi ?

M

mrklıyım

Forum Okuru
İstihare namazı nedir istihare duası nasıl yapılır hayır mı şer mi biri bana anlatabilir mi ?
Bugün sabah Nihat Hatipoğlu'nun proğramında birisi istihare namazı ile ilgili birşeyler sordu sabah uyku mahmurluğu ile karıştırdım. Görüyorum ki soruları cevaplandırıyorsunuz. Bende bir işim için istihare namazı kılarak dua etmek istiyorum ama kulaktan dolma değil de tam olarak nasıl yapmam gerekiyor. Bu gerçekten hayır mı İslam'da yeri var mı ? BU DUADA namazda tam olarak amaç nedir tavsiye edilmişmidir ?

Hazreti Peygamberimizin bunu uyguladığı ve sünnet olduğu söyleniyor bu doğru mu ? Bu hususta bana yardımcı olursanız minnettar kalırım. Bu vesile ile soruyu cevaplandıracak kişilere teşekkür ediyor Hayırlı Cumalar Diliyorum...

Necip A.

Merhabalar, Sizede Hayırlı Cumalar olsun, evet böyle bir dua var aslında hani bir iş bana hayırlı mı değil mi diye öğrenmek adına kılınacak iki rekat namazdan sonra yapılan dua var, tam olarak bilemiyorum. İslami Yazar'ımız konuyu cevaplandıracaktır. Selametle...

öncelikle hayırlı cumalar. İnsan kendi hakkında bir şeyin hayırlı olup olmadığına dair bir işarete kavuşmak isterse, yatacağı zaman iki rekat namaz kılar. birinci rekatta 'kâfirûn' süresini, ikincide ise 'ihlâs' süresini okur. Namaz sonunda da istihare duasını okur. Sonra da abdestli olarak kıbleye yönelip yatar. Rüyada beyaz veya yeşil görülmesi hayra, siyah veya kırmızı görülmesi ise şerre (kötüye) işarettir.
Bu şekilde istihare namazının 7 gece yapılması ve kalbe ilk gelene bakılması da hadis_i şerifle buyrulmuştur.

peygamberimiz (s.a.v.) ashabına istihareyi öğretip tavsiye etmiştir. şayet istihare namazsını kılmak mümkün değilse sadece duası yapılarak yatılır.
istihare duası: Allahümme inni estehiruke bi amelike ve estekdiruke bikudretike ve eselüke min fazlike feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemü velâ a'lemü ve ente Allêmül ğuyüp. Allahümme in künte ta'lemü enne hezel emru hayrün lî Fî dinî Ve meâşî Ve âkibetî emrî

Geri