istihare nemazı !!!!

GaMzE_18

Üye
Üye
istihare nemazı !!!!
en etkili istihare
Öncelikle bilmeyen arkadaşlar için 'istihare' ne demek onu açıklayayım. Bunu açıklamak için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v)'in sahabesine yaptığı tavsiyeyi sizlere aktarmam yeterli olur heralde.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) dünyada iken sahabe her türlü işinde ondan akıl alır ve onun verdiği akıl doğrultusunda Rabbin'den yardım arz ederek işine koyulurmuş. Fakat buna rağmen yapacağı işin hayırmı yoksa şermi olduğunu Rabbin'e sorarmış. Peygamber efendimiz sahabeye yaptığı konuşmasında bu konu hakkında şunları söylemiştir;

- Sizler yapacağınız işlere Besmele ile başlayınız ve eğer o iş hakkında aklınızda şüphe varsa Allah (c.c)'ye bunu hayır mı yoksa şer mi olduğunu sorunuz O mutlaka size rüyanızda bunu gösterecektir. Eğer iş hayırlıysa yeşili ve beyazı, şerse kırmızıyı ve siyahı göreceksiniz demiştir.

Öncelikle istihare yapılması farz olan birşey değildir ama sünnettir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) istihareye yatarmış.

Peki ya bu istihare nasıl yapılır. Öncelikle gece yatmadan önce namaz abdesti alınır ve daha sonra 'Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için 2 rekat istihare namazı kılmaya' denilerek 2 rekat namaz kılınır. Namaz bitiminde Allah'a dua edilir, yapacağı iş sorulur ve 'Allah'ım eğer yapacağım iş hakkımda hayırlıysa bana yeşilinle beyazını, şerse kırmızınla siyahını göster' denilerek istihare duası okunur (duayı yazının sonuna ekleyeceğim).

Ve dua okunduktan sonra kimseyle konuşulmaz ve direk uykuya yatılır. Peki nasıl olcakta biz yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah göreceğiz diye düşünüyorsanız ben size cevap vereyim (ben yattığım için biliyorum, mutlaka istihareye yatan başka kardeşlerimizde olmuştur). Normalde nasıl rüyalar görüyorsanız öyle rüyalar görüyorsunuz ama gördüğünüz rüyada ki yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah aklınızda çok iyi kalıyor ve sabah uyandığınızda direk rüyanızı hatırlamasanız bile gün içerisinde hatırlıyorsunuz.

Peki ya rüya görmezsem? Evet böyle bir olasılıkta var, o gece yeşil-beyaz ya da kırmızı-siyah içeren bir rüya görmeyebilirsiniz. Bu durumda aynen yaptığınız gibi 7 geceye tamamlıyorsunuz bu istihare olayını. Ve 7 gece sonunda hesabınızı yapıyorsunuz. (işte bu kadar umarım anlatabilmişimdir, biraz hızlı yazdımda eksikse şimdiden kusura bakmayın, aklınıza takılan birşey olursada sorun, elimden geldıgınce cevaplamaya çalışırım).

İstihare Duası;
"düzeltme: Arapça metinler Türkçeye çevrilmesinde harekelendirmelerde oluşabilecek hatalar direk olarak manayı değiştirebileceğinden bu şekilde yazımları yasaktır
ka19.gif
orjinal metni veya manasını verelim
smile.gif
"

Türkçe Manası;

"Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle."

arkadaslar ben bu namazı 2 kere yaptım ılk gordugum ruya cıktı hatta cıkmaya devam edıyor. sızede tavsiye ederım eger bır sey hakkında karar veremıyorsanız yada merak edıyorsanız deneyebılırsınız hakkınızda hayırlısı olması dilegıyle ...:)

Son düzenleme:
Geri