gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

İstiklal Marşı ne zaman Bestelendi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

İstiklal Marşı ne zaman Bestelendi lütfen bu konuda bildiklerinizin hepsini yazın buradan bana bekliyorum.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Bu şiirin marş biçiminde bestelenmesi içinde bir yarışma açıldı ve yarışmaya aralarında Ali Rifat Çağatay, Hüseyin Saadettin Arel, Lemi Atlı, Mehmet Baha (Pars), Rauf Yekta, Sadettin Kaynak, Zekıi Üngör'ün de bulunduğu besteciler katıldı. Ancak savaşın şiddetlenmesi üzerine kesin bir seçme yapılamadı; marşın farklı bestelerle okunması birtakım sakıncalar yarattığı için, 1924'te Maarif Vekaletinde oluşturulan bir kurul tarafından Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi resmen kabul edildi, marş bu beste ile 1930 yılına kadar çalınıp söylendi. 1930' da yeni bir emirle Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki Üngör tarafından yeniden bestelenen marşın, armonik düzenlenmesi Edgar Manas, bando düzenlemesi de İhsan Servet Künçer tarafından yapıldı.

İstiklal Marşı ne zaman Bestelendi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İstiklal Marşı (Analiz)

İstiklal Marşı (Analiz)

İstiklal Marşı (Analiz) İstiklâl Marşı Niçin Yazıldı? Trablusgarp, Balkan, Çanakkale, Yemen ve Millî Mücadele... Bire dörtle, bire on arasında ve amansız bir döğüş...Dünyanın en güçlü devletleri üstümüze çullanmış...Anadolu insanı masum bir ceylan... Mehmetcik ise sanki can pazarında; cepheler ölüme koşu beldesi olmuş. Her Mehmet göğsünü serhat, yüreğini kalkan yapmış. Ama nereye kadar?...
  2. İstiklal Marşı

İstiklal Marşı

İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki ÜNGÖR yapmıştır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için...
  3. Arkadaşlar İstiklal Marşının Redifleri Nelerdir

Arkadaşlar İstiklal Marşının Redifleri Nelerdir

İstiklal Marşının Redifleri Nelerdir bana İstiklal Marşının Redifleri ve kafiyeleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim kızlar
  4. İstiklal Marşının Söz Sanatları nelerdir lütfen yazın!

İstiklal Marşının Söz Sanatları nelerdir lütfen yazın!

Merhaba bana acil olarak İstiklal Marşının Söz Sanatları nelerdir yazar mısınız? Aranızda şayet İstiklal Marşının Söz Sanatları hakkında bilgisi oaln arkadaşlarım var ise acilen yazarsa çok sevinirim.
  5. İstiklal Marşının tarihçesini yazarmısınız lütfen

İstiklal Marşının tarihçesini yazarmısınız lütfen

Melekler bana yardım edebilirmisiniz? Ödevim İstiklal Marşının tarihçesi. İstiklal Marşının tarihçesini yazarmısınız.

Sayfayı Paylaş