gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhaba.İstiklal Marşı hakkında araştırma yapıyorum da lütfen bu sayfaya marşımızın kabulüyle ilgili bilgiler yazabilirmisiniz..

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    İstiklal Marşımız parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır.İstiklal Marşı, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk milletinin verdiği ölüm kalım mücadelesini, Türk milletinin bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, bayrak sevgisini, vatanımızın güzelliğini dile getiren bir şiirdir.
    Ayrıca Milletimizin gönlünde İstiklal Marşı’mızın ayrı bir yeri vardır.Şairleri sıradan insanlardan ayıran en belirgin özellik, onların daha duyarlı olmalarıdır. Hissettiklerini çekici bir üslupla anlatabilmeleridir. Şairlerin elinde dil daha bir güzelleşir. Bir anlamda insanların iç dünyalarına tercüman olurlar.

Milletimizin çektiği sıkıntı ve acıları bizzat kendisi de yaşayan Akif, milletimizin kalbinden geçenleri, bir sanatçı duyarlılığıyla sezinlemiş, vatan aşkıyla yanıp tutuşan gönüllere tercüman olmuştur.Mehmet Akif, Millî Mücadele yıllarında Burdur, Eskişehir, Afyon, Konya, Kastamonu gibi Anadolu’nun pek çok il ve ilçelerini dolaşmış, yaptığı coşku ve heyecan dolu konuşmalarla, halkımızı yüreklendirmiştir.

Mehmet Akif, Çanakkale Şehitlerine adlı şiiriyle milletimizin gönlünde yer etmiş bir şairdir. Bu nedenle Türk milletinin istiklal marşını da Akif’in yazabileceğine inanılır.Mehmet Akif Ersoy'un sırf ödül yüzünden bu yarışmaya katılmadığını öğrenen Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey, konuyla yakından ilgilenir, Akif’le bizzat görüşür.Mehmet Akif, şiirini Tacettin Dergâhı’nın soğuk duvarları arasında ve TBMM’nin sıralarında kısa bir sürede tamamlar. Akif’in şiiri, yarışmadaki 725. şiirdir.12 Mart 1921’de istiklal marşını seçmek için TBMM’de oylama yapılır. Mehmet Akif Ersoy'un şiiri, alkışlar eşliğinde ve dört defa ayakta dinlenir ve böylece kabul edilir.

İstiklal Marşının kabulüyle ilgili özet bilgiler verirmisiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İstiklal Marşı

İstiklal Marşı

İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki ÜNGÖR yapmıştır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için...
  2. İstiklal Marşının Uyak Şeması hakkında acilen bilgi istiyorum sizden

İstiklal Marşının Uyak Şeması hakkında acilen bilgi istiyorum sizden

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize iyi ve keyifli günler diliyor ve bir rica da bulunuyorum. Ben sizden acilen İstiklal Marşının Uyak Şeması hakkında bilgi istiyorum.
  3. atomla ilgili kısaca bilgi verirmisiniz

atomla ilgili kısaca bilgi verirmisiniz

Acil ödevim için atomla ilgili kısa bilgi lazım ne olur bana da bir yardım edin melekler :((
  4. basketbolla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

basketbolla ilgili bilgi verirmisiniz lütfen

Basketbola fena sarmış durumdayım.Kurallarını falan öğrenmek istiyorum iyice. Buraya benim için basketbolla ilgili bildiklerinizi yazarmısınız ?
  5. Atatürk İstiklal Marşı ile ilgili hangi görüşleri bildirmiş

Atatürk İstiklal Marşı ile ilgili hangi görüşleri bildirmiş

Merhaba.Bir ödevimin konusu olarak, Atatürkün İstiklal Marşı ile ilgili görüşlerini araştırıyorum,lütfen yardımcı olurmusunuz?

Sayfayı Paylaş