gebe
  1. KızılÖtesi

KızılÖtesi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    38

İsveç'te, ameliyat olan bazı hastaların fotoğraflarını çekip Facebook'ta yayınladı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

İsveç'te, ameliyat olan bazı hastaların fotoğraflarını çekip Facebook'taki grup sayfasına koyan sağlıkçının başı derde girdi. İsveç'te, ameliyat olan bazı hastaların fotoğraflarını çekip Facebook'taki grup sayfasına koyan sağlıkçının başı derde girdi. Meraklı sağlıkçının zor cerrahi ameliyatların fotoğrafını çektiği öğrenildi. Konuyla ilgili basına bir açıklama yapan Karolinska Hastanesi'ndeki ilgili bölüm şefliği, "Çok üzgünüz, bu bizim etik kodlarımıza aykırıdır. Bugün konuyla ilgili olarak bir toplantı yapacağız. Bu çok talihsiz bir olay. Bu tür olaylarla ilgili kurallar ve etik kaideler gayet açıktır. Bu şekilde resimlerin dağılması bizim güvenilirliğimizi etkiler." dedi.

Sağlıkçının hastaların ameliyat resimlerini çektiği ve Facebook'taki grup sayfasına eklediği ve diğer grup üyelerinin de resimlerle ilgili yorumlar yaptığı öğrenildi. Hastane yönetimi, fotoğraf yorumlarında hastaları aşağılayıcı yorumlara gidildiğini tespit ettiklerini de ekledi. Bu fiili yapan sağlık personelinin, olaydan üzüntü duyduğu ve pişmanlık duyarak hastane yetkililerinden özür dilediği bildirildi.

Bugün sabah itibariyle büyük bir soruşturma yapılacağı ve ameliyat bölümündeki bütün personelin sorgulanacağı kaydedildi. Soruşturma neticesinde, söz konusu sağlıkçının işten atılma durumunun hayli yüksek olduğu kaydediliyor. Bu arada, hastane, bu olayın ardından kuralları tekrar gözden geçirme kararı da verdi.

İSVEÇ'TEKİ GİZLİLİK YASASI

İsveç Hasta Sağlık Kanunu'na göre hastane çalışanları hastaların haklarına, özellikle de gizliliklerine riayet etmesi gerekiyor. İsveç'te ameliyatlarda sadece eğitim maksatlık fotoğraflar çekilmesine izin veriliyor.

Yasadan hareketle farklı yorumlar da yapılıyor. Stockholm Üniversitesi'nden Medeni Hukuk Prof. Kent Källström, "Sonuçta işten çıkarmak için sebep yeterli. Fakat Facebook'a hastaların resmini koymak, hastaların gizlilik haklarına göre kanunsuz olmayabilir." şeklinde bir yorumda bulundu. Buna karşın, Uppsala Üniversitesi Tıbbi Hukuk Profesörü Elisabeth Rynning ise, "Herkes kim olduğunu anlamak zorunda değil. Ama bir akrabasının kim olduğunu anlaması, gizlilik kanununa aykırı olması için yeterli. Aksi takdirde hastaneler güvenilirliğini kaybedebilir ve hastalar kendilerini aşağılanmış hissedebilir." diye konuştu. İsveç Sosyal Sağlık Genel Müdürlüğü Hukuk Bölümü Şefi Nils Blom ise, bu olayda gizlilik kanununa aykırı bir durum göremediğini belirtti.

haber7

İsveç'te, ameliyat olan bazı hastaların fotoğraflarını çekip Facebook'ta yayınladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şeker hastasının ameliyatı ve sonrası..

Şeker hastasının ameliyatı ve sonrası..

şeker hastalarında kalp ameliyatı Şeker hastasının ameliyat öncesi mutlaka kan şekeri ayarı yapılmalıdır. Bu nedenle metabolik dengeyi sağlamak üzere en az 2 gün önce hastaneye yatırılmalı, günlük kan şekeri profilleri ile şeker ayarı takip edilmeli, ameliyat öncesi, kalp damar, göz, böbrek fonksiyonları incelenmelidir. Ameliyat sonrası ağızdan şeker düşürücü ilaçlar verilmeyeceği için,...
  2. Dünyada Hastalarına Reiki Uygulamasi Yapan Bazı Hastaneler

Dünyada Hastalarına Reiki Uygulamasi Yapan Bazı Hastaneler

Yale University Hospital, University of Michigan Hospital, Throat Hospital in New York, Memorial Sloane Kettering Hospital, South Pointe Hospital, Imperial Point Medical Center, Ayrshire Central Teaching Hospital, Kirklandside Hospital, Ailsa Hospital,Croy Day Hospital, St. John's Hospital, Elliot Regional Cancer Center, Portsmouth Regional Hospital in Portsmouth, California Pacific Medical...
  3. Fotoğraf çekip hayatını kazanan kadının hikâyesi

Fotoğraf çekip hayatını kazanan kadının hikâyesi

saray foto adana Fotoğraf çekip hayatını kazanan kadının hikâyesi Adana'da geceleri lokantaları ve eğlence yerlerini gezerek fotoğraf çekip hayatını kazanan bir kadının hayat hikâyesidir bu... Adana'da geceleri lokantaları ve eğlence yerlerini gezerek fotoğraf çekip hayatını kazanan bir kadının hayat hikâyesidir bu... "Bu mesleğe 16 yaşımda başladım" dedi Özlem Hanım....
  4. lazerle göz ameliyatı olan varmı

lazerle göz ameliyatı olan varmı

selamlar 3 derece miyop ve yıllardır gözlük kullanmak zorunda olan biriyim son zamanlarda lazerle göz ameliyatı yaptırmayı iyice kafama koydum artık gözlük kullanmak istemiyorum çünkü çok sıkıldım aranızda lazerle göz ameliyatı olan ve sonuçlarını olumlu alanlar oldumu biraz tereddüt ediyorum da
  5. göğüs küçültme ameliyatı olanların yorumları

göğüs küçültme ameliyatı olanların yorumları

selam hanımlar oldukça büyük göğüslere sahibim ve bu beni çok rahatsız etmeye başladı bel ve sırt ağrılarımdan artık duramıyorum aranızda göğüs küçültme ameliyatı olan varmı nasıl memnunmusunuz bana bu ameliyat hakkında bilgi ve yorumları verirseniz çok sevinirim

Sayfayı Paylaş