gebe
  1. handanca

handanca Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    106
    Ödül Puanları:
    63

İşyerim sigortamı yapmadı diyorsanız...

Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

sigorta yapmayan işveren işveren nereye şikayet edilir işyerimi nereye şikayet edebilirim sigortamı yapmadılar sigorta yapmayan edilir Arkadaşlar bildiğiniz gibi sigortasız işçi çalıştırmak suç. Devlet bu konuda işverene ağır cezalar yüklemiştir. İşe başlayan kişilerde genellikle sigortalı olmak istiyorlar. İşte bu yazıda işveren sigortanızı yapmassa neler yapabileceğiniz hakkıında önemli bilgiler var.

Sigortasız çalışılan işyerinin ilgili SGK müdürlüne ve Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet edilmesi halinde gerekli inceleme ve teftişler yapılabileceği gibi, işten ayrılanlar için de sigortasız çalışılan sürelerle ilgili hizmet tespit davası açılması mümkündür.

İşverenler, çalıştıracağı kimseleri (istisnalar dışında) işe başlatmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumunca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle bildirmekle yükümlü kılınmıştır.
    www.muhasebenet.net

Prim belgeleri işverenleri tarafından Sosyal Sigortalar Kurumuna verilmeyen çalışanların, fiilen veya iş yeri kayıtlarından tespit edilecek her türlü bilgiden ya da kamu kuruluşları tarafından düzenlenen belge veya alınan bilgilerden bu işyerindeki çalışmalarının saptanması durumunda bu işyerindeki sosyal sigorta hakları, sigortalının işe giriş tarihinden veya çalışmalarının fiilen veya işyeri kayıtlarından ya da kamu kuruluşları tarafından düzenlenen belge veya alınan bilgilerden saptanabildiği tarihten itibaren sağlanmaktadır. Ancak genellikle, kayıt dışı çalışan sigortalılar işten çıkartılma korkusu nedeniyle çalışırken sosyal güvenlik haklarını aramamakta, çoğunlukla işten çıkartıldıktan sonra işyeri hakkında şikayet yoluna başvurmaktadırlar.

Çalışmaları fiilen veya iş yeri kayıtlarından tespit edilecek her türlü bilgiden ya da kamu kuruluşları tarafından düzenlenen belge veya alınan bilgilerden tespit edilemeyen sigortalılar çalışmalarını yetkili bir mahkeme açacakları hizmet tespit davasıyla ve yargı kararıyla ispatlayabilirler. Belirtilen yetkili mahkeme, iş mahkemesi veya iş mahkemesi bulunmayan yerlerde bu davalara iş mahkemesi sıfatıyla bakan asliye hukuk mahkemeleridir. Kendileri için prim belgeleri işverenleri tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Sosyal Sigortalar Kurumunca fiilen veya iş yeri kayıtlarından tespit edilecek her türlü bilgiden ya da kamu kuruluşları tarafından düzenlenen belge veya alınan bilgilerden tespit olunamayan sigortalıların, hizmetlerinin tespiti maksadıyla mahkemeye başvurmaları için kendilerine tanınan süre beş yıl olarak belirlenmiştir. Bu beş yılık süre, zaman aşımı süresi olmayıp hak düşürücü süredir.

Aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır.

Sigortalının çalıştığı bir veya birden fazla işte, bu Kanunda yazılı şartları yerine getirmiş olmasına rağmen, kendisi için verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesinin işveren tarafından verilmediği veya verilen aylık prim ve hizmet belgesinde kazançların veya prim ödeme gün sayılarının eksik gösterildiği Kurumca tespit edilirse, hastalık ve analık sigortalarından gerekli ödemeler yapılır.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

ben bir hukuk bürosunda çalışıyorum yaklaşık 3. ayımı doldurmak üzereyim işverenim bana yapacağını söledi ama iki gün önce konuştuğumuzda yapmayacağını iletti şikayet ettiğim takdirde kazancım ne olabilir acaba onu merak ediyorum

3. mark74

mark74 Forum Okuru

bu linkten şikayette bulunabilirsiniz.ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASI kayıt dışını önlemek için sgk işbirliğiyle ortaklaşa çalışmaktadır.kayitliistihdam.com.

İşyerim sigortamı yapmadı diyorsanız... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Emlak Sigortasında Dikkat Edilecekler

Emlak Sigortasında Dikkat Edilecekler

Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları A- EMLAK SİGORTA KAPSAMI 1-Sigortanın Kapsamı 587 sayılı kanun hükmünde kararname gereğince , 634 sayılı Kat Mülkiyeti kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler , tapuya kayıtlı ve mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar , bu binalar içinde yer alan ve ticarethane , büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız...
  2. İşyerinde ilan

İşyerinde ilan

Madde 63 - Bir toplu iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükmündeki özel hakem veya Yüksek Hakem Kurulu kararı ile veya toplu hak uyuşmazlıklarında verilmiş mahkeme veya özel hakem kararlarıyla bağlı olan işveren bunların aslını veya veren makamca onaylanmış veya noterlikçe onanmış birer örneğini, işyerinin işçiler tarafından görülebilecek uygun yerlerine asmaya mecburdur.
  3. ben bişey yapmadım

ben bişey yapmadım

ya arkadaşlar ben bu sene liseye yeni başladım çok mutluydum taki onun yüzünden. sınıfta bir kız var ismini söylemiyeceğim bu kız bana okulun ilk gününden itibaren bana gıcık oluyor ben oysam o kıza merhaba bile demedim gelip slm demedim bana kötü davranıo benim hakkımda millete karşı kötü kötü konuşuyor ben ne yapacağım bilemiyorum mesela sınıfa karşı iyi davranıyor bende kimseye gidip...
  4. İşyerim işverenim sigortamı yapmıyor yatırmıyor ne yapmalıyım ?

İşyerim işverenim sigortamı yapmıyor yatırmıyor ne yapmalıyım ?

İşyerim işverenim sigortamı yapmıyor yatırmıyorne yapmam gerekiyor nasıl şikayet ederim ? Sigorta yapmayan işveren nereye şikayet edilir, işyerimi nasıl şikayet edebilirim ? sigorta yapmayan işveren nereye şikayet edilir , sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir ? Merhabalar Ben Serkan Bozna, mevcut yasada asılında işçiler tam olarak korunamıyor korunmuyorda. Zaten zor bela işyeri...

Sayfayı Paylaş