gebe
  1. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0

İyi çocuk yetiştirmenin yolları

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

anne,annelik,annelik duygusu,anne ve bebeği,aile,aile terbiyesi,ailede saygı Bütün anne babaların isteği iyi ve başarılı çocuklar yetiştirmektir. Psikolog Alanur Özalp anne-babalara iyi çocuk yetiştirmenin yollarını anlattı…

“Çocuğunuza söz hakkı tanıyın”

“Aileler çocuklarıyla ilgili hoş sözler işittiklerinde, çevrelerinden, yakınlarından iltifatlar aldıklarında çok mutlu olurlar, gurur duyarlar. Bu bir yerde onların başarısının değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesidir. Bizim toplumumuzda iyi yetişmiş bir çocuk kavramının içinde saygılı çocuk, sessiz, büyüklerinin yanında sesini çıkartmayan, fikrini söylemeyen bir tutum da yer almaktadır. Burada uzmanlar `çocuk büyüklerine saygı göstermeli, ama bunun yanı sıra büyüklerinin yanında konuşabileceği zamanı, yeri bilmelidir` demektedirler. Yani çocuk aktif olarak, saygılı bir şekilde fikrini söylemelidir. Özellikle bu tavrı ailesi tarafından desteklenmeli, teşvik edilmelidir. Örneğin ufak çocuklarda çocuğa alınacak bir kıyafetin rengi konusunda çocuğa söz hakkı tanınabilmelidir. Bu çocuğun kişiliğinin gelişmesi için çok önemli ve olumlu bir gelişmeyi sağlayacaktır.

“Kendine uygun işler yaptırın”

Çocuklara istenen davranışları öğretirken onları teşvik edici, destekleyici, gayrete getirici, kendilerine güvenlerini oluşturucu davranışları kullanmak her durumda başarılı sonuçlar doğurmaktadır. ‘Sen küçüksün yapamazsın’ şeklinde veya ‘ya düşürürse’ şeklinde kaygılı tavırlar onları olumsuz etkileyebilmektedir. Her çocuğun yapabileceği kendine uygun durumlar vardır. Her yaşta çocuklar aileleri için bir şeyler yapmaktan, işe yaramış olmaktan çok mutluluk duyarlar. Ufak kız çocuklarına sofrayı kurmakta annelerine yardım edebilme olanağı sağlanmalıdır. Yine ufak erkek çocukları da tatil günlerinde babalarına ev tamiratlarında veya iş yerlerinde yardım edebilecek olanaklara sahip olmalıdırlar. Çocuğa verilmek istenen mesaj `yaşına uygun işleri sen de yapabilirsin` olmalıdır. Kendi kendine giyinmek, yemeğini kendinin yemesi, yaşına uygun sorumluluklar almasını desteklersek, çocuğun kişiliğini ve kendine güvenini geliştirmiş oluruz. İyi yetişmiş bir çocuk da kendine güveni olan kişilikli bir çocuktur.”

İyi çocuk yetiştirmenin yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yardımsever çocuk yetiştirmenin yolları

Yardımsever çocuk yetiştirmenin yolları

yardımseverlik nedir çocuklukta yardım severlik çocuklukta yardımseverlik yardım severliğin önemi yardımseverliğin önemi Çok küçük yaştaki çocuklar, hatta iki yaşından küçükler özellikle annelerine ve diğerlerine de, yardımsever, cömert ve nazik bir tavır takınırlar. Bazı çocukların diğerlerine göre daha nazik ve şefkatli olduğu da doğrudur. Bir çoğumuz çocuklarımızın bu şekilde yardımsever...
  2. Çocuk Yetiştirme Kuralları

Çocuk Yetiştirme Kuralları

Bazen çocuğunuza aşırı sinirlenip onu bırakıp kaçmak isteyebilirsiniz ama sevginizde hiçbir zaman azalma olmaz. Çocuğunuz, onu her zaman aynı derecede sevdiğinizi bilmelidir. Ancak bu şekilde size güvenebilir ve kendini yanınızda güvende hisseder. Bu iki duygunun, çocuğunuzun gelişimi ve eğitimi için çok önemli olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Sevgi, sıcaklık, güven de tıpkı yemek ve içmek...
  3. Sorumsuz Çocuk Yetiştirme

Sorumsuz Çocuk Yetiştirme

Bir zamanlar "çocukları kötü eğitmenin yolları" adlı bir kitap okumuştum. Ayrıca Tembellik anayasasını duyanlarınız vardır. Farklı yaklaşım teknikleri eğitimde çok etkili oluyor. Anne-babalar, çocukları için en çok "ben söylemezsem ödevlerini yapmıyor, ders çalışmıyor", "odanı topla, kitaplığını düzenli tut diyorum, kendim dinliyorum." şeklinde şikâyetlerde...
  4. çocuk yetiştirme sanatı

çocuk yetiştirme sanatı

çocuk yetiştirme ile ilgili sözler Bihter Mutlu Gencer Psikolog Özel Eğitim Uzmanı Çocuklarımızın birinci yaşından itibaren, çocuk yetiştirme işi çok daha zor ve komplike bir hale gelir. Çünkü artık, çocuğun bakımının yanısıra eğitimi, disiplini, kurallar ve sınırları oluşturma gibi çocuğun karakterinin şekillenmesinde önemli başka noktalar yerini alır. Psikoloji biliminin gelişimiyle...
  5. Çocuklarınızı Kişilikli Yetiştirmenin İpuçları

Çocuklarınızı Kişilikli Yetiştirmenin İpuçları

kişilikli çocuk, nasıl yetiştirilir, ipuçları, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çocuklarımızı iyi yetiştirmek gayesiyle uyguladığımız disiplinin dozunu yanlış ayarlamamız sonucunda, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimizi biliyor musunuz? Uzmanlar anne-babaların çocukluklarında problem çözme yöntemi olarak ceza ve şiddet...

Sayfayı Paylaş