İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir?

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir?
iyot nelerde vardır iyot nelerde var bulunur var tuzu
Nasıl olur? Nelerde bulunur?
İyot, insan ve hayvanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir besin maddesidir. İnsan vücudunda çok az miktarda bulunmakta olup, yediğimiz besinler ve su ile alınır. Vücudumuzdaki iyodun büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunur ve tiroit hormonlarının yapımında kullanılır. Tiroit bezi, boynun ön tarafında yer alır ve tiroit hormonlarını üretir. Bu hormonlar vücudun normal büyümesi ve zihinsel gelişmesi ile birlikte vücut ısısının ve enerjisinin oluşması gibi olayların devamını sağlar. Tabiatta, toprakta ve suda bulunan iyot besinlerimize geçer. Dağlık ve erozyona uğramış bölge toprakları iyot bakımından fakirdir. Kayseri ve yöresi toprakları da bu özelliktedir. İyotça fakir topraklarda yetiştirilen yiyeceklerde ve bölge sularında yetersiz miktarda iyot bulunur. Bu besinlerle beslenen bireyler yeterli miktarda iyot almazlar.
İYOT YETERSİZLİĞİNDE NE OLUR?

:: Vücuda yeterli iyot alınamadığı durumda tiroit bezi yeterli hormon salgılayabilmek için genişleyerek normalden fazla büyür. Guatr hastalığı ortaya çıkar.

:: İyot yetersizliği olan guatrlı insanlarda yeterli tiroit hormon salgılanamaz.

:: Tiroit hormonu yetersizliğinde hemen hemen tüm organların, sistemlerin gelişmesi ve olgunlaşmasında ciddi problemler ortaya çıkar.

:: Boy uzaması duraklar ve kemik gelişimi geri kalır. Bunun sonucunda büyüme geriliği ortaya çıkar.

:: Beyin gelişimi özellikle anne karnında ve bebeklik döneminde zarar görür. Bunun sonunda zekâ geriliği ortaya çıkar.

:: Ağır iyot yetersizliği durumunda sağırlık, dilsizlik, cücelik ve doğuştan sakatlıkların görülmesi artar.

:: İyot oranı yetersiz olan kadınlarda düşük yapma, ölü doğum, gebe kalamama, yeterli iyot alanlara göre daha çok görülmektedir.

:: İyot yetersizliğinde çocukların okul başarıları ve çalışanların iş verimi azalı
İYOTLU TUZ KULLANILMALI

İyot alımını artırmanın en kolay ve etkili yolu da iyotlu tuz kullanmaktır. (İyodun en fazla bulunduğu besinler deniz ürünleridir.)

Pişirme ile besinlerin bileşimlerindeki iyot miktarı azalmaktadır. İyotlu tuzlar güneşe ve ısıya maruz bırakıldığında, yemeklere eklenip uzun süre pişirildiğinde, iyot miktarı azalmaktadır. İyot uçucu bir element olduğundan iyotlu tuzu ışık görmeyecek şekilde, koyu renkli, ışık geçirmeyen ve kapaklı kavanozda, karanlık, serin ve kuru yerde saklayın. Pişirme ile iyot kaybını önlemek için yemeğinizin tuzunu pişirme tamamlandıktan sonra atın.

guatr

valla ben ne yapacağımı bilemiyorum ÇÜNKÜ benim annemde guatr hastası nasıl beslenmeli ne yemeli ne içmeli hakkında hiç bir şey bilmiyoruz sizin bu konuda bir bilginiz var mı varsa bana söyler misiniz lütfen

iyot fazlalılıgın zararlarıda eksikliğindeki gibi.bundanda bahsedilseydi iyi olurdu.guatrınız yoksa busbutun ıyotlu tuza baglanmayı dogru bulmuyorum.yada bi ıyotlu bı ıyotsuz tuz şeklinde alınmalı kanımca.

Geri