gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

İyotlu tuz guatrdan koruyor!

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

İyot eksikliğine bağlı oluşan guatr hastalığından korunmanın en önemli yolunun iyotlu tuz kullanımına dikkat etmek olduğu belirtildi. Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, iyot eksikliğine bağlı oluşan guatr hastalığından korunmanın en önemli yolunun iyotlu tuz kullanımına dikkat etmek olduğunu söyledi. Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Uzmanı olan Prof. Dr. Keleştemur, “İyotlu tuz paketinin koyu renkli olmasına, güneş almamasına ve imal tarihinden itibaren 6 ay süre geçmemesine dikkat edin” dedi. İyodun tiroit bezinin fonksiyon görmesi için temel maddelerden birisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, şöyle konuştu:
    “Tiroit bezi kandan tiroit hormonlarını alır. Tiroit bezi vücudun enerjisini ve metobilizmasını sağlar. Yani tiroit hormonları olmadan hayatın devam etmesi mümkün değil. İyot eksikliğinin yol açtığı tiroit en yaygın hastalıklardan birisidir. Bu hastalıktan korunmak için iyotlu tuz kullanımına dikkat etmek gerekiyor.”
    İyotlu tuz alırken bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Keleştemur, şöyle devam etti:
    “Bakkal ve marketlerden iyotlu tuz alırken, tuz paketinin güneşe maruz kalmadığına dikkat edin. Çünkü güneşe bakan dükkanlar var, güneş, tuzdaki iyotun uçmasına neden oluyor. İkincisi poşetin koyu renkli olması lazım. Tuz bozulmaz, ama içerisindeki iyot uçar. O bakımdan iyotlu tuz alırken üretim tarihinden itibaren 6 ay geçmemesine dikkat edin. Eğer mümkünse tuz koyu torbada olsun. Çünkü guatr önemli, hayat boyunca devam eden bir sağlık problemi.”

2. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    paylasım ııcn tesekkurler bendede zehırlı guatır var ılk ıs ıyotlu tuz almak oldu

3. melek derya

melek derya Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    moralım cok bozuk yaa guatrım var e hafıf dedı doktor ama ben ınanmıyorum bunu yenecegıme :((

4. atsy_gül

atsy_gül Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    aralık ayında iki kez ameliyat oldum ilk kitle alındı incelendi vede tiroide baglı olduğu anlasıldı ve 2 hafta arayla büyük bir ameliyat daha gecirdim 27 aralıkta oldu tabi tioidlerimi guatr lenf bezleri boyun diseksiyonu yapıldı... tamamen temizlendi bunlara dair hiç bişey yok suan ve tiroid kanseriymişim.

Kanser olduğumu öğrendiğimde başımdan aşşağı kaynar sular döküldü ama bunu ameliyattan sonra öğrendim :) O kitle hertarafa sıçramıs erkenden fark edilmesi güzel bişey :) ameliyatla son buldu... bu ayın 25inde atom (iyot) tedavisi görcem inşallah sonrası güzel olur tedavi yanıt verir tek isteğim bu :d040:

İyotlu tuz guatrdan koruyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir?

İyİyot nedir?İyot, guatr, iyotlu tuz, bunlar nedir?

iyot nelerde vardır iyot nelerde var bulunur var tuzu Nasıl olur? Nelerde bulunur? İyot, insan ve hayvanların normal büyüme ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir besin maddesidir. İnsan vücudunda çok az miktarda bulunmakta olup, yediğimiz besinler ve su ile alınır. Vücudumuzdaki iyodun büyük bir kısmı tiroit bezinde bulunur ve tiroit hormonlarının yapımında kullanılır. Tiroit bezi, boynun...
  2. Guatr

Guatr

Latince boğaz anlamında olan guttur kelimesinden gelen guatr terimi, çeşitli birçok durumu belirtmek için kullanılır. Aslında guatr sadece tiroid bezinin büyümesini belirtir. Bu büyüme az. küçük, lokalize bir şişkinlik şeklinde, veya her iki lobun daha genel bir şişkinliği şeklinde olabilir. Büyüyen tiroid bezi hormonunu, normal, normalin altında veya aşırı ölçüde salgılayabilir. Nadir...
  3. Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri Tiroidin genel anlamda büyümesine Guatr adı verilmektedir. Büyüyen bir tiroit dışarıdan görülebilir veya boynun bir veya iki tarafında şişlik şeklinde hissedilebilir. Bazen de hastalar boyunlarının sıkıldığını ifade ederler. Büyüme; düzgün (difüz guatr) ya da yumrulaşmalar şeklinde (nodüler guatr) olabilir. Her iki halde de ya guatr normal çalışıyor (ötiroit guatr) ya fazla...
  4. Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

Guatırım var iyotlu tuz kulanıyorum

Kızlar bu günlere şikayetim acayip arttı acaba guatır olanlar hangi marka iyotlu tuzu kullanıyorlar. Hastalığınızın tanısını doktor mu koydu yoksa sizde benim gibi kendi kafasına göre iyotlu tuz kullananlardan mısınız ne yapmam lazım. Biriniz beni aydınlatabilir mi acaba ?
  5. Guatr

Guatr

Arkadaslar ben 19 yaşındayım bende guatr varmış önemli bisey deil ama ben hiç sağlık sorunu yaşamadığim için tedirgin oluyorum

Sayfayı Paylaş